Annonce
Danmark 14. nov. 2009 KL. 19.37

Pårørende: Hvor mange psykisk syge skal dø?

Der er brug for specialuddannede udrykningshold, mener forening for pårørende.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Betjente er ikke rustede godt nok til at håndtere psykisk syge, som skal tvangsindlægges.

Det er meldingen fra Bedre Psykiatri, der er en forening for pårørende.

Anklagen kommer efter en episode i Aalborg lørdag, hvor en 34-årig psykisk mand syg blev skudt og dræbt af politiet, da han stak to betjente med kniv.

LÆS ARTIKELPsykisk syg død efter politiskud

»Den dybt ulykkelige sag fra Aalborg er den seneste i rækken af episoder, hvor politiet skyder mod meget psykisk syge mennesker. Det er ikke holdbart. Jeg må derfor spørge: Hvor mange psykisk syge skal dø, før vi fra samfundets side tager situationen alvorligt og sikrer en mere tryg og fornuftig måde at tvangsindlægge psykisk syge mennesker på«, lyder det fra formanden for Bedre Psykiatri Ebbe Henningensen i en skriftlig kommentar.

Han efterlyser, at politiet etablerer specialuddannede hold, så lignende situationer ikke vil opstå i fremtiden.

LÆS ARTIKELPolitiforbund: En skudepisode er en for meget

»Sagen fra Aalborg viser jo endnu engang, at der er brug for specialuddannede mennesker, som er eksperter i konfliktdæmpning og dermed i, hvordan man taler psykisk syge til ro«, siger Ebbe Henningsen.

Desuden mener formanden, at politiet har brug for en efteruddannelse i egne rækker, så 'de får større viden om, hvordan psykisk syge mennesker kan dæmpes og tales ned'.

LÆS ARTIKELPolitiker: Send behandlere til psykisk syge

Ifølge Ebbe Henningsen viser erfaringer fra Holland og England, at det er vejen frem.

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
Medier
27. maj. KL. 00.18 opdateret KL. 00.23
Svenske Loreen satte sig tungt på stemmerne med sangen 'Euphoria'. Hun fik i alt 372 point, mens danske Soluna Samay kun fik skrabet 21 point sammen. - Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix

Svenske Loreen sejrede i Baku. Danmark skuffede fælt med en 23. plads.

Krigen mod Taleban
26. maj. KL. 22.56
Meditation. Krigsveteraner, der har krigstraumer, har indgået i et nyt banebrydende projekt med meditation, yoga og åndedrætsøvelser. Det hjælper dem til at slappe af, sove om natten og undgå for meget medicin. Forbilledet er et projekt i USA, som har haft store resultater. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Danske krigsveteraner skal meditere

Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.

Hjemsøgt. Mitt Romney ærgrer sig over, at flere af hans egne udtalelser skader hans valgkamp. - Foto: ZEUS

Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer

Efter en række bommerter erkender Obamas udfordrer, at hans egne uheldige udtalelser skader ham.

Annoncer
Annoncer

Det sker
natur. 'Stormfulde højder' er en filmoplevelse, der sætter sig i sanserne. - Foto: Fra film
26. maj. KL. 20.00

Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind

ibyen anbefaler

restaurant & cafe