Annonce
Danmark 26. nov. 2009 KL. 18.59

Kommune kendte til byggesjusk på skoler

Københavns Kommune blev allerede i 2007 advaret mod firmas massive byggesjusk.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

fakta

Sagen kort

Tegnestuen T plus, ejet af Teddy Christensen, har fået millioner af skattekroner for at lade polakker til 85 kr. i timen renovere skoler i København: 40 mio. kr. for 40 skoler i Vanløse, og op mod 90 mio. kr. for skoler på Amager. Opgaverne er vundet med hjælp fra chef i Københavns Ejendomme, Anders Asbjørn Jensen, der er venner med Teddy Christensen.

Intern Revision skal nu foretage en undersøgelse. De anbefaler at suspendere Asbjørn Jensen, men borgmester Pia Allerslev (V) tøver. Det bekymrer overborgmester Ritt Bjerregaard (S), at Allerslev ikke handler.

Elendigt håndværksarbejde, sjusk, manglende kontrol og en kommune, der gang på gang vender det døve øre til utallige klager fra en desperat skole, der råber på hjælp.

Sagen om voldsomme overpriser og byggesjusk hos tegnestuen T Plus, der har fået millionopgaver med hjælp fra konstitueret vedligeholdelseschef i Københavns Ejendomme, Anders Asbjørn, vokser dag for dag.

LÆS OGSÅ København anklages for at betale overpris til byggefirma

Nu viser det sig, at børne- og ungdomsborgmester Bo Asmus Kjeldgaard (SF) og administrerende direktør i Børne- og Ungeforvaltningen, Else Sommer, allerede for to år siden blev advaret mod T Plus i en e-mail fra en skolepedel.

Sender ansvaret videre
Politiken har set brevet, som via fotos dokumenterer grov byggesjusk. Else Sommer sendte derfor brevet videre til Københavns Ejendomme, der har hyret T Plus, og hører under kultur & fritidsforvaltningen og borgmester Pia Allerslev (V).

Den daværende direktør i Københavns Ejendomme Karen Mosbech sendte et tre sider langt brev retur til Else Sommer, hvor i hun frikender T Plus for alle anklager og roser rådgivningen. Samtidig afvises det, at der skulle være sket byggesjusk, og hun kalder forløbet for tilfredsstillende: Arbejdet er af høj kvalitet med solide løsninger.

Else Sommer, hvorfor sender du ikke pedellens brev direkte til kultur & fritidsforvaltningen og borgmester Pia Allerslev, så T Plus’ byggesjusk og underbetaling af østarbejdere bliver stoppet i 2007?

»Det gør vi også. Københavns Ejendomme er en del af kultur & fritidsforvaltningen. Det er klokkeklart deres ansvar at tage hånd om den sag«, siger Else Sommer.

Pia Allerslev har ansvaret
Dermed er det Pia Allerslev og hendes forvaltning, der sidder med ansvaret. Men hun siger nu, at hun ikke kender til brevet fra 2007.

»Jeg har aldrig set eller hørt om det brev før. Men vi kulegraver nu sagen og undersøger, hvad der er sket«, siger Pia Allerslev til TV 2 News. Hun har tidligere udtalt, at hun ikke kendte til T Plus, før TV 2 bragte sagen frem.

Advarede kommunen mange gange
Hele sagen undrer den pedel, der startede med at klage over T Plus. Han har siden 2006 klaget utallige gange til Københavns Ejendomme, men har aldrig modtaget et svar. Heller ikke fra Børne- og Ungeforvaltningen, der blot sendte hans brev videre i systemet.

»Det er jo grotesk. Jeg kan dokumentere byggesjusk på Sønderbro Skole. Der er i dag stadig løse vinduer og døre, samt steder hvor regnvandet kunne ryge ind under taget«, siger Poul Erik Hansen.

LÆS OGSÅ Borgmester kræver korruptionsanklager kulegravet

I 2006 fik T Plus cirka 13 millioner kroner for at renovere vinduer og døre på Sønderbro Skole på Amager. Arbejdet blev udført af russere og polakker, men kvaliteten var så ringe, at Poul Erik Hansen til sidst opgav at klage. Han fik intet svar.

»Det var katastrofalt dårligt arbejde. Døre kunne ikke låses, dårligt forankrede dørpartier, dårlig og til tider manglende fugning, der tillod vand at trænge ind. Utætte afløbsrør i p-kælder, og rotter der trængte ind på skolen på grund af manglende afdækning af åbne, ufærdige rørstykker«, opremser Poul Erik Hansen, som kan fremlægge billeder og breve som dokumentation for anklagerne.

Byggesjusk.  Eksempel på dårligt håndværk. Foto:Peter Hove Olesen

Polakker lavede byggesjusk
»Byggesjusk fører til råddenskab og skimmelsvamp, som rammer børn og voksne på skolen og vil koste kommunen ekstra millioner at reparere«, forklarer den mangeårige pedel på Sønderbro Skole.

Det bekræfter den nye pedel på skolen, Jan Hæsumgaard: »Vi har stadig mange problemer, efter det arbejde der blev lavet fra 2006 til 2007 af T Plus og deres polske og russiske håndværkere. Vinduerne er ikke ordnet. Desuden har T Plus’ datterselskab A Plus Byg også sendt polakker herud senest i oktober i år«.

Både T Plus og A Plus Byg ejes af Teddy Christensen, der er meget gode venner med konstitueret vedligeholdelseschef i Københavns Ejendomme, Anders Asbjørn. T Plus har vundet kommunale byggeopgaver på skoler for over 100 millioner skattekroner - med hjælp fra netop Asbjørn Jensen.

Skolepedellen: Jeg skulle holde mund
På et møde i 2007 sagde Anders Asbjørn Jensen ifølge skolepedellen, at han skulle holde mund.Men arbejdet var så dårligt udført, at Poul Erik Hansen 6. december 2007 besluttede at sende en e-mail til Bo Asmus Kjeldgaard og Else Sommer, hvor i han forklarede om problemerne. Politiken har set denne e-mail korrespondance.

»Jeg gjorde det i håb om at kunne bidrage til, at kommunen kunne få udført et ordentligt stykke arbejde for de millioner kroner, der fremover skulle investeres i de nedslidte skolebygninger«, siger Poul Erik Hansen.

10. december 2007 modtog han et svar fra direktionssekretæren, der skrev, at sagen ville blive undersøgt, og man ville snarest muligt vende tilbage.

»Næsten to år efter er der stadig intet svar, intet er ændret, og vi har en borgmester (Pia Allerslev (V), red.), der i TV annoncerer ukendskab til de forhold, der hersker i Københavns Ejendomme. Man må derfor hovedrystende spørge sig selv: Hvad foregår der egentlig i Københavns Kommune?«, spørger Poul Erik Hansen.

Annonce
Annonce
Annoncer
Medier
27. maj. KL. 00.18 opdateret KL. 00.23
Svenske Loreen satte sig tungt på stemmerne med sangen 'Euphoria'. Hun fik i alt 372 point, mens danske Soluna Samay kun fik skrabet 21 point sammen. - Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix

Svenske Loreen sejrede i Baku. Danmark skuffede fælt med en 23. plads.

Krigen mod Taleban
26. maj. KL. 22.56
Meditation. Krigsveteraner, der har krigstraumer, har indgået i et nyt banebrydende projekt med meditation, yoga og åndedrætsøvelser. Det hjælper dem til at slappe af, sove om natten og undgå for meget medicin. Forbilledet er et projekt i USA, som har haft store resultater. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Danske krigsveteraner skal meditere

Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.

Hjemsøgt. Mitt Romney ærgrer sig over, at flere af hans egne udtalelser skader hans valgkamp. - Foto: ZEUS

Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer

Efter en række bommerter erkender Obamas udfordrer, at hans egne uheldige udtalelser skader ham.

Annoncer
Annoncer

Det sker
natur. 'Stormfulde højder' er en filmoplevelse, der sætter sig i sanserne. - Foto: Fra film
26. maj. KL. 20.00

Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind

ibyen anbefaler

restaurant & cafe