Annonce
Danmark 23. jan. 2010 KL. 13.04

K og V: Grotesk Langballe går alt for langt

V og K kritiserer DF's Jesper Langballe for at stigmatisere med »rædselsfulde« påstande.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Det skriver Jesper Langballe om muslimer

»Selvfølgelig skulle Lars Hedegaard ikke have sagt, at der er muslimske fædre, der voldtager deres døtre, når sandheden i stedet synes at være, at de nøjes med at slå døtrene ihjel (de såkaldte æresdrab) - og i øvrigt vender det blinde øje til onklernes voldtægt«

»I tolerancens navn baner man vej mod det store mål - at vore børnebørn kan nyde et sharia-samfunds velsignelser«

Polariserende, konfrontative og forfladigende.

Sådan betegner Henriette Kjær fra de konservative og Eyvind Vesselbo fra Venstre de udtalelser, der i dag kommer fra Dansk Folkepartis Jesper Langballe.

Jesper Langballe anklager i en kronik i Berlingske Tidende muslimske fædre for at slå deres døtre ihjel, og for at vende det blinde øje til onklers voldtægt af pigerne.

SE OGSÅ Langballe går til angreb på muslimske fædre

Men ifølge Eyvind Vesselbo fra Venstre, der sidder sidder i Folketingets udvalg for Udlændinge- og Integrationspolitik, er Jesper langballe holdning stærkt problematisk og stigmatiserer den muslimske befolkning i Danmark.

»Jesper Langballes udtalelser er generaliserende, og de stigmatiserer en hel gruppe mennesker, der bliver beskyldt for en masse ting, som ikke nødvendigvis er rigtigt for flertallet«, siger han til politiken.dk.

»Med Jesper Langballes ord får helt almindelige borgere jo at vide, at de både voldtager og slår ihjel, og det er en enorm forfladigelse af debatten«

Henriette Kjær, politisk ordfører for de konservative

»Hans udtalelser formår kun én ting, og det er at generalisere, polarisere og skabe konfrontation i det danske samfund«, siger Eyvind Vesselbo.

»upassende og groteske«
Politisk ordfører fra de konservative, Henriette Kjær, kalder overfor politiken.dk Jesper Langballes udtalelser for både »upassende og groteske«.

»Det er rædselsfuldt med de generaliseringer og formuleringer, Jesper Langballe lægger for dagen. Han skærer alle muslimer over en kam, og i Danmark har vi jo masser af muslimer, der klarer sig godt«, siger hun.

»Med Jesper Langballes ord får helt almindelige borgere jo at vide, at de både voldtager og slår ihjel, og det er en enorm forfladigelse af debatten«, siger Henriette Kjær.

»den er hel gal«
Eyvind Vesselbo mener, at de fleste mennesker vil synes, at Jesper Langballes holdning »er at gå for langt«, og at de fleste kan se, »at den er hel gal«.

Henriette Kjær er enig, og håber, at vælgerne vil tage afstand fra DF'erens meninger.

»Vælgerne kan sikre, at disse udtalelser får konsekvenser. De sammensætter Folketinget, og specielt Dansk Folkepartis vælgere må vise, at nu er det for meget af det gode«, siger hun til politiken.dk

Islamkritiske udtalelser
Det er ikke første gang, at medlemmer af Dansk Folkepartis folketingsgruppe kommer med fremmedkritiske kommentarer over for muslimer.

Da formanden for Trykkefrihedsselskabet Lars Hedegaard i december sagde, at muslimer lyver og voldtager deres egne børn, bakkede Dansk Folkepartis menneskerettigheds- og indfødsretsordfører, Søren Krarup, op om udtalelserne.

En anden fremtrædende DF politiker Morten Messerschmidt udtalte i 2007, at »alle muslimske samfund per definition er tabersamfund«.

SE OGSÅPia Kjærsgaard: Langballe skader Dansk Folkeparti

Annonce
Annonce
Annoncer
Medier
27. maj. KL. 00.18 opdateret KL. 00.23
Svenske Loreen satte sig tungt på stemmerne med sangen 'Euphoria'. - Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix

Svenske Loreen sejrede i Baku. Danmark skuffede fælt med en 23. plads.

Krigen mod Taleban
26. maj. KL. 22.56
Meditation. Krigsveteraner, der har krigstraumer, har indgået i et nyt banebrydende projekt med meditation, yoga og åndedrætsøvelser. Det hjælper dem til at slappe af, sove om natten og undgå for meget medicin. Forbilledet er et projekt i USA, som har haft store resultater. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Danske krigsveteraner skal meditere

Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.

Kultur
26. maj. KL. 23.38

Stjerne fra 'Borgen' og 'Forbrydelsen 2' vil helst ikke genkendes i bussen

Mikael Birkkjær ventede med at blive kendt tv-skuespiller.

Annoncer
Annoncer

Det sker
natur. 'Stormfulde højder' er en filmoplevelse, der sætter sig i sanserne. - Foto: Fra film
26. maj. KL. 20.00

Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind

ibyen anbefaler

restaurant & cafe