-
ARABISK KVINDE: Hvorfor hader mændene os?
-
16.-27. maj 2012: Filmfestival i Cannes - følg med her
-
AD: Her er den blinde passager, du ikke vil have med hjem fra rejsen
-
PLUS: Højbed, mobilt 60x60 cm
Pluspris 535 kr.
Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





K og V: Grotesk Langballe går alt for langt
Grotesk. Jesper Langballe fra Dansk Folkeparti bliver kritiseret af Venstre og de konservative for udtalelser om muslimer. (arkivfoto) - Foto: FRANDSEN FINN
V og K kritiserer DF's Jesper Langballe for at stigmatisere med »rædselsfulde« påstande.
Seneste Nyt
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Det skriver Jesper Langballe om muslimer
»Selvfølgelig skulle Lars Hedegaard ikke have sagt, at der er muslimske fædre, der voldtager deres døtre, når sandheden i stedet synes at være, at de nøjes med at slå døtrene ihjel (de såkaldte æresdrab) - og i øvrigt vender det blinde øje til onklernes voldtægt«
»I tolerancens navn baner man vej mod det store mål - at vore børnebørn kan nyde et sharia-samfunds velsignelser«
Polariserende, konfrontative og forfladigende.
Sådan betegner Henriette Kjær fra de konservative og Eyvind Vesselbo fra Venstre de udtalelser, der i dag kommer fra Dansk Folkepartis Jesper Langballe.
Jesper Langballe anklager i en kronik i Berlingske Tidende muslimske fædre for at slå deres døtre ihjel, og for at vende det blinde øje til onklers voldtægt af pigerne.
SE OGSÅ Langballe går til angreb på muslimske fædre
Men ifølge Eyvind Vesselbo fra Venstre, der sidder sidder i Folketingets udvalg for Udlændinge- og Integrationspolitik, er Jesper langballe holdning stærkt problematisk og stigmatiserer den muslimske befolkning i Danmark.
»Jesper Langballes udtalelser er generaliserende, og de stigmatiserer en hel gruppe mennesker, der bliver beskyldt for en masse ting, som ikke nødvendigvis er rigtigt for flertallet«, siger han til politiken.dk.
»Hans udtalelser formår kun én ting, og det er at generalisere, polarisere og skabe konfrontation i det danske samfund«, siger Eyvind Vesselbo.
»upassende og groteske«
Politisk ordfører fra de konservative, Henriette Kjær, kalder overfor politiken.dk Jesper Langballes udtalelser for både »upassende og groteske«.
»Det er rædselsfuldt med de generaliseringer og formuleringer, Jesper Langballe lægger for dagen. Han skærer alle muslimer over en kam, og i Danmark har vi jo masser af muslimer, der klarer sig godt«, siger hun.
»Med Jesper Langballes ord får helt almindelige borgere jo at vide, at de både voldtager og slår ihjel, og det er en enorm forfladigelse af debatten«, siger Henriette Kjær.
»den er hel gal«
Eyvind Vesselbo mener, at de fleste mennesker vil synes, at Jesper Langballes holdning »er at gå for langt«, og at de fleste kan se, »at den er hel gal«.
Henriette Kjær er enig, og håber, at vælgerne vil tage afstand fra DF'erens meninger.
»Vælgerne kan sikre, at disse udtalelser får konsekvenser. De sammensætter Folketinget, og specielt Dansk Folkepartis vælgere må vise, at nu er det for meget af det gode«, siger hun til politiken.dk
Islamkritiske udtalelser
Det er ikke første gang, at medlemmer af Dansk Folkepartis folketingsgruppe kommer med fremmedkritiske kommentarer over for muslimer.
Da formanden for Trykkefrihedsselskabet Lars Hedegaard i december sagde, at muslimer lyver og voldtager deres egne børn, bakkede Dansk Folkepartis menneskerettigheds- og indfødsretsordfører, Søren Krarup, op om udtalelserne.
En anden fremtrædende DF politiker Morten Messerschmidt udtalte i 2007, at »alle muslimske samfund per definition er tabersamfund«.
SE OGSÅPia Kjærsgaard: Langballe skader Dansk Folkeparti
Se også
Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix
Svenske Loreen sejrede i Baku. Danmark skuffede fælt med en 23. plads.
Regeringen vil hæve bankskat
Bankerne skal betale mere i skat i den kommende skattereform. Det giver plads til at droppe den forhadte iværksætterskat.
Zornig stopper som børnerådsformand
Danske krigsveteraner skal meditere
Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.
Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer
Så er Danmarks OL-hold på langt over 100 deltagere
Stjerne fra 'Borgen' og 'Forbrydelsen 2' vil helst ikke genkendes i bussen
Mikael Birkkjær ventede med at blive kendt tv-skuespiller.
Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
Kæmpesejr sender Pytlicks hold til OL
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Seneste TV Danmark
23. maj. KL. 16.16 TV Se de sultestrejkende iranere blive budt velkommen i Stefanskirken
20. maj. KL. 07.34 Istedgade overgi'r sig aldrig
15. maj. KL. 15.48 TV Marinearkæologer undersøger skibsvrag i Femern Bælt
13. maj. KL. 15.29 TV Se højhusene i Rødovre blive jævnet med jorden
11. maj. KL. 13.37 TV Sådan kan det nye Rødovre komme til at se ud
maj
maj
maj
maj
Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Filterkaffe er bedst for blodet
Gedekølle med citron og persille
Sareen udgiver kontroversiel børnebog: Fuck og Ludere i Kardemommeby
Modetips