Annonce
Danmark 21. feb. 2010 KL. 18.34

Husejer risikerer erstatningskrav efter markiseulykke

De alvorligt tilskadekommende i Hjøring kan kræve erstatning af husejer.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Ejeren af den bygning i Hjørring, hvor tre personer i går blev alvorligt skadet efter et markisestyrt, risikerer nu et erstatningskrav fra de tilskadekommende.

»Der kommer formentlig et krav på et tidspunkt om svie og smerte og for de skader, som nogen har pådraget sig«, siger vagtchef hos Nordjyllands Politi, Peter Redder.

En 76-årig mand har fået underbenet amputeret, og en 16-årig pige befinder sig fortsat i livsfare efter nedstyrtet sne fik en stålmarkise til at styrte sammen.

LÆS OGSÅ Tre alvorligt såret efter markisestyrt

Ansvaret er husejerens
Det er altid husejerens ansvar at sikre, at istapper, sne eller lignende ikke styrter ned i hovedet på gadens forbipasserende.

Er uheldet ude skal erstatningskravet rettes mod husejeren, lyder det fra chefkonsulenten hos Forsikring & Pension, Christian Skødt.

»Husejeren har ubetinget ansvaret, og det er uanset om ejeren har en gårdmand eller andre til at rydde for sig«, siger Christian Skødt.

Er der fare for nedstyrtning er det også husejerens ansvar straks at advare forbipasserende ved at opsætte forsvarlige afspærringer.

I mange tilfælde vil husejeren selv kunne fjerne de farlige istapper og sne, der hænger ud over tagrender, med for eksempel en lang stav fra vinduerne i øverste etage, fremgår det af Forsikring & Pensions hjemmeside.

LÆS OGSÅPolitiet advarer mod sammenstyrtninger

Ingen afspærringer
Det var på Strømgade i Hjørring, at den 50 meter lange stålmarkise i går brød sammen under vægten af store mængder sne.

Betty Mogensens Boghandel ligger netop på Strømgade. Og ifølge ejeren, Lars Christoffersen, var der ikke opsat afspærringer på gaden inden ulykken.

Der var heller ikke opsat advarsler om fare for nedstyrtning af istapper eller sne, siger han til politiken.dk

Efterforskning i gang
Siden ulykken har Nordjyllands Politi foretaget undersøgelser på ulykkesstedet og afhørt flere vidner i sagen.

Men det er endnu for tidligt at sige, om bygningens ejer har handlet uagtsomt, siger vagtchefen hos Nordjyllands Politi.

Og hvis ulykken medfører en politisag, er det i så fald op til en domstol at afgøre sagen, tilføjer vagtchefen.

16-årig fortsat i livsfare
Tre personer kom alvorligt til skade, da stålmarkisen på Hjørring hovedgade brød sammen og styrtede ned på gaden.

Tilstanden for en 16-årig er fortsat ustabil.

Udover et bækkenbrud og muligt brud på ryggen har den 16-årige også mulige blødninger i maven.

Lægerne på Aalborg Sygehus har fortsat problemer med at »lokalisere hvilke skader hun har i maven«, lyder det fra vagtchefen hos Nordjyllands Politi.

Ingen forværring for 76-årig
Tilstanden for den 76-årige mand, der har fået amputeret underbenet, kendes ikke.

I går aftes blev hans tilstand betegnet som fortsat ustabil. Men ifølge Nordjyllands Politi er hans tilstand ikke blevet forværret.

»Vi har en aftale med hospitalet om, at vi bliver underrettet, hvis der sker en forværring. Og det har der ikke været her i løbet af dagen«, siger vagtchefen hos Nordjyllands Politi.

Også en 25-årig kvinde kom alvorligt til skade ved ulykken. Hun er indlagt med bækkenbrud på Sygehus Vendsyssel. I går aftes blev hendes tilstand betegnet som stabil.

LÆS OGSÅSneofre fra Hjørring overnatter på intensiv

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra ejeren af den bygning i Hjørring, hvor stålmarkisen brød sammen under vægten af de store mængder sne.

Annonce
Annonce
Annoncer
Medier
27. maj. KL. 00.18 opdateret KL. 00.23
Svenske Loreen satte sig tungt på stemmerne med sangen 'Euphoria'. Hun fik i alt 372 point, mens danske Soluna Samay kun fik skrabet 21 point sammen. - Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix

Svenske Loreen sejrede i Baku. Danmark skuffede fælt med en 23. plads.

Krigen mod Taleban
26. maj. KL. 22.56
Meditation. Krigsveteraner, der har krigstraumer, har indgået i et nyt banebrydende projekt med meditation, yoga og åndedrætsøvelser. Det hjælper dem til at slappe af, sove om natten og undgå for meget medicin. Forbilledet er et projekt i USA, som har haft store resultater. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Danske krigsveteraner skal meditere

Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.

Kultur
26. maj. KL. 23.38

Stjerne fra 'Borgen' og 'Forbrydelsen 2' vil helst ikke genkendes i bussen

Mikael Birkkjær ventede med at blive kendt tv-skuespiller.

Annoncer
Annoncer

Det sker
natur. 'Stormfulde højder' er en filmoplevelse, der sætter sig i sanserne. - Foto: Fra film
26. maj. KL. 20.00

Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind

ibyen anbefaler

restaurant & cafe