Annonce
Danmark 27. feb. 2010 KL. 08.02

Camilla Broe er blevet løsladt

»Jeg er glad og lettet«, siger danskeren, som venter på næste fly hjem.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Camilla Broe forsøgte i nat dansk tid at komme med et fly hjem mod Danmark fra lufthavnen i Miami.

Det skete, efter hun tidligere fredag blev løsladt fra fængslet i USA, hvor hun har siddet siden september.

Der var dog ikke flere pladser på nogle fly mod Europa, og Camilla Broe må nu vente på den næste afgang mod Danmark.

»Jeg er glad og lettet«
Ekstrabladet.dk skriver, at den 43-årige dansker blev ledsaget af den danske konsul i Miami, Jon Rosenthal. Han havde i løbet af fredag samarbejdet med de amerikanske myndigheder om at få danskeren løsladt.

»Jeg er glad og lettet«, sagde Camilla Broe til avisen, som også skriver, at Camilla Broe få timer inden løsladelsen havde opgivet håbet om at komme inden weekenden.

»Nu glæder jeg mig bare til at komme hjem til min datter hurtigst muligt«, sagde hun.

Den løsladte dansker ved endnu ikke, hvornår hun kan komme med et fly til Danmark.

Modtaget af to veninder
I lufthaven i Miami blev Camilla Broe modtaget af to veninder, som fik lov til at tage Camilla Broe med til i Fort Lauderdale, hvor hun vil overnatte, indtil det næste fly afgår mod Europa.

LÆS OGSÅ Lene E.: Selvfølgelig hjælper vi Broe hjem

Ifølge Ritzaus oplysninger afgår det næste fly mod Europa lørdag aften amerikansk tid (natten til søndag dansk tid).

Torsdag besluttede chefdommer Frederico Moreno ved en retshøring i Miami, at Camilla Broe skulle løslades.

Efter beslutningen om at løslade Broe opstod et nyt problem for danskeren, da hun er kommet til USA med politieskorte og dermed uden gyldig opholdstilladelse eller visum.

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
Medier
27. maj. KL. 00.18 opdateret KL. 00.23
Svenske Loreen satte sig tungt på stemmerne med sangen 'Euphoria'. Hun fik i alt 372 point, mens danske Soluna Samay kun fik skrabet 21 point sammen. - Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix

Svenske Loreen sejrede i Baku. Danmark skuffede fælt med en 23. plads.

Krigen mod Taleban
26. maj. KL. 22.56
Meditation. Krigsveteraner, der har krigstraumer, har indgået i et nyt banebrydende projekt med meditation, yoga og åndedrætsøvelser. Det hjælper dem til at slappe af, sove om natten og undgå for meget medicin. Forbilledet er et projekt i USA, som har haft store resultater. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Danske krigsveteraner skal meditere

Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.

Kultur
26. maj. KL. 23.38

Stjerne fra 'Borgen' og 'Forbrydelsen 2' vil helst ikke genkendes i bussen

Mikael Birkkjær ventede med at blive kendt tv-skuespiller.

Annoncer
Annoncer

Det sker
natur. 'Stormfulde højder' er en filmoplevelse, der sætter sig i sanserne. - Foto: Fra film
26. maj. KL. 20.00

Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind

ibyen anbefaler

restaurant & cafe