Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 24. aug. 2004 KL. 17.18

Ny forening laver støttefest til fordel for terrorgrupper

En ny forening med navnet 'Oprør' provokerer med 'forbudt fest', hvor deltagerne kan støtte militante grupper, der er på EUs liste over terrororganisationer. Politiet skal nu undersøge organisationen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print
Foreningen 'Oprør' vil holde en såkaldt forbudt fest i Folkets Hus i København på lørdag og skriver i en pressemeddelelse, at »dette er den ULOVLIGE fest. Tør du deltage alligevel?«.

Ifølge en talsmand støtter foreningen både PFLP, Folkefronten til Palæstinas Befrielse, og FARC, som er en colombiansk guerillabevægelse. Begge grupper er med på EUs liste over terrororganisationer.

Arrangementet er ment som en protest mod de terrorlove, som blev indført i 2002.

Politiet skal undersøge sag
Politiet skal nu vurdere, om festen er en overtrædelse af forbuddet mod at støtte terrorgrupper.

Ifølge paragraf 114 a i straffeloven er forbudt at give, indsamle og formidle penge til grupper og organisationer, som støtter eller har terrorisme blandt deres aktiviteter.

»Man kunne få det indtryk, at den pågældende gruppe udmærket er klar over dette, og at der således kan være tale om et bevidst forsøg på at udfordre reglerne. Ikke desto mindre vil der være tale om en sag, der i givet fald bør vurderes af myndighederne - i første omgang den stedlige politimester«, siger chefkriminalinspektør i PET Hans Jørgen Bonnichsen til Ritzau.

Med andre ord kan det blive en sag for Københavns Politi.

Popmusiker melder fra
'Oprør' reklamerer med, at blandt andre musikeren Tobias Trier vil være blandt de optrædende, men han siger til Ritzau, at han af personlige årsager alligevel ikke spiller.

»Det er min klare opfattelse, at arrangementet berører problemet med de indgreb i den personlige frihed, som er sket i forbindelse med terrorpakken... Og det er den diskussion, jeg er blevet præsenteret for. Jeg har ikke forstået arrangementet som en støtte til bestemte grupper«, siger Tobias Trier til Ritzau.

Både Venstre og Dansk Folkeparti vil gå til justitsminister Lene Espersen (K) på grund af arrangementet. Og DF vil desuden i Borgerrepræsentationen i København forsøge at få afklaret, om kommunen indirekte støtter festen i Folkets Hus.

nyheder@pol.dk

Annonce
Annonce
Annoncer
Medier
27. maj. KL. 00.18 opdateret KL. 00.23
Svenske Loreen satte sig tungt på stemmerne med sangen 'Euphoria'. Hun fik i alt 372 point, mens danske Soluna Samay kun fik skrabet 21 point sammen. - Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix

Svenske Loreen sejrede i Baku. Danmark skuffede fælt med en 23. plads.

Krigen mod Taleban
26. maj. KL. 22.56
Meditation. Krigsveteraner, der har krigstraumer, har indgået i et nyt banebrydende projekt med meditation, yoga og åndedrætsøvelser. Det hjælper dem til at slappe af, sove om natten og undgå for meget medicin. Forbilledet er et projekt i USA, som har haft store resultater. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Danske krigsveteraner skal meditere

Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.

Hjemsøgt. Mitt Romney ærgrer sig over, at flere af hans egne udtalelser skader hans valgkamp. - Foto: ZEUS

Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer

Efter en række bommerter erkender Obamas udfordrer, at hans egne uheldige udtalelser skader ham.

Annoncer
Annoncer

Det sker
natur. 'Stormfulde højder' er en filmoplevelse, der sætter sig i sanserne. - Foto: Fra film
26. maj. KL. 20.00

Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind

ibyen anbefaler

restaurant & cafe