-
ARABISK KVINDE: Hvorfor hader mændene os?
-
16.-27. maj 2012: Filmfestival i Cannes - følg med her
-
AD: Her er den blinde passager, du ikke vil have med hjem fra rejsen
-
PLUS: Højbed, mobilt 60x60 cm
Pluspris 535 kr.
Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





Venstrefløjen læste højrefløjens mail til hinanden
Bodegabank. I oktober sidste år sad to højrefløjsekstremister i baren på Nørreport Bodega i København, da 3-4 sortklædte personer stormede ind.
To fra Antifascistisk Aktion er nu sigtet for at have fulgt med i mail mellem fem navngivne personer på højrefløjen.
Seneste Nyt
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Medlemmer af den ekstreme venstrefløjsgruppe Antifascistisk Aktion har haft snablen dybt nede i den private mail-udveksling mellem personer på den yderste højrefløj.
Det fremgår af nye oplysninger, som Politiets Efterretningstjeneste har lagt frem i sagen mod to nu fængslede medlemmer af AFA.
Mindst fem højreekstremisters indbyrdes mail i juni 2008 er blevet »uberettiget gennemlæst« af en 24-årig mand, som PET angiver som medlem af AFA. Han blev anholdt for en uge siden.
»Jeg havde en mistanke«
Politiken har talt med en af de fem personer, Lars Hartvig, der føler sit privatliv krænket og nu vil undersøge muligheden for at sagsøge den 24-årige.
»Jeg havde en mistanke om, at der kunne være noget galt, men kunne ikke se noget på min pc«, siger Lars Hartvig, der bekræfter, at han havde og stadig har kontakt til den yderste højrefløj.
Politiet: Flere på fri fod
Både den 24-årige AFA-hacker og den formodede leder af AFA, en 23-årig mand, som PET anholdt 28. februar, er sigtet efter den milde terrrorparagraf samt for voldeligt overfald og hacking af andres computere.
LÆS OGSÅVenstreradikal fængslet for spionage og overfald
Det fremgår også af retsdokumenterne, at politiet mener, der er flere medgerningsmænd på fri fod.
fakta
Den milde terrorparagraf
De to AFA-folk er bl.a. sigtet efter straffelovens paragraf 114 f:
Den, der deltager i eller yder væsentlig økonomisk eller anden væsentlig støtte til korps, gruppe eller sammenslutning, der har til hensigt ved magtanvendelse at øve indflydelse på offentlige anliggender eller fremkalde forstyrrelse af samfundsordenen, straffes med fængsel indtil 6 år.
PET har siden begyndelsen af 2008 holdt øje med AFA, der efter PET’s vurdering »har til hensigt ved magtanvendelse at øve indflydelse på offentlige anliggender eller fremkalde forstyrrelse af samfundsordenen«.
Tog selv flasker med
PET mener bl.a., at AFA etablerer tæskehold, der kaster sig over højreekstremister.
Både den 23-årige og den 24-årige AFAmand er således bl.a. sigtet for sammen med et par andre at have overfaldet to navngivne personer fra »den ekstreme højrefløj«, som PET anfører.
Det skete 10. oktober sidste år ved 19-tiden på Nørreport Bodega ved Nørreport Station i København. De to højrefolk blev slået i gulvet med medbragte flasker i et få sekunder langt raid ind i bodegaen. Overfaldet er aldrig anmeldt.
28. februar i år blev den 23-årige AFA-leder anholdt, mens han overvågede nazilederen Jonni Hansens bolig i Greve syd for København. Huset er hovedkvarter for Danmarks Nationalsocialistiske Bevægelse.
Samtidig gennemførte PET og det øvrige politi flere andre aktioner, bl.a. i Fredericia, hvor politiet i den 23-åriges lejlighed fandt en computer.
Den indeholder, fremgår det af sigtelsen mod den 23-årige, en lang række private oplysninger om personer og politikere på højrefløjen, bl.a. løndata, samt informationer om politiske partier og organisationer.
LÆS OGSÅKøbenhavns Kommune giver støtte til ekstreme antifascister
Oplysninger er indsamlet ved at overvåge disse personer, hacke deres computere og opsnappe fysiske breve til og fra disse personer. Registreringen skulle efter PET’s mening bruges til at holde tjek på og udøve vold mod højrefløjspersoner.
Den 24-årige AFA-mand var også med ved overvågningen af nazi-borgen 28. februar, fremgår det af retsdokumenterne, men blev først varetægtsfængslet sidste fredag.
Det er i sigtelsen mod ham, det fremgår, at AFA har læst fem navngivne personers mail, bl.a. til og fra Lars Hartvig.
Smidt ud af Dansk Folkeparti
Han har i de seneste mange år tilhørt den yderste højrefløj som medlem af Den Danske Forening, Dansk Front og Dansk Folkeparti, som han sammen med en snes andre blev smidt ud af i slutningen af 1990’erne.
Han var også med i en periode, da Mogens Glistrup prøvede at få liv i sit Fremskridtsparti.
Angrebet af venstrefløjen
Lars Hartvig siger, at han i dag ikke er så aktiv som tidligere, men at han følger med på højrefløjen og har kontakt til bl.a. Danmarks Nationale Front og andre indvandrermodstandere.
»Det kommer bag på mig, at mine mail er blevet hacket, men det passer godt med den terror, vi oplevede fra venstrefløjen«, siger Lars Hartvig.
Han fortæller om et ikke-annonceret møde i Dansk Front i 2004 på Islev Bibliotek, som pludselig blev stormet af »maskerede typer fra venstrefløjen«.
»De smadrede nogle ruder og smed med flasker og forsvandt så igen«, forklarer Lars Hartvig, der et par år senere på Christianshavn blev overfaldet af en stor gruppe personer og slået til jorden.
PET: Begge fløje optrapper
PET har i flere år advaret mod stigningen i antallet af voldelige konfrontationer mellem det yderste venstre og det yderste højre. PET taler om »organiseret voldsudøvelse«, og at der udføres noget, der ligner »privat efterretningsvirksomhed«.
Efterretningstjenesten understreger, at begge fløje er aktive i optrapningen af konflikterne.
Se også
Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix
Svenske Loreen sejrede i Baku. Danmark skuffede fælt med en 23. plads.
Regeringen vil hæve bankskat
Bankerne skal betale mere i skat i den kommende skattereform. Det giver plads til at droppe den forhadte iværksætterskat.
Zornig stopper som børnerådsformand
Danske krigsveteraner skal meditere
Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.
Så er Danmarks OL-hold på langt over 100 deltagere
Stjerne fra 'Borgen' og 'Forbrydelsen 2' vil helst ikke genkendes i bussen
Mikael Birkkjær ventede med at blive kendt tv-skuespiller.
Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer
Efter en række bommerter erkender Obamas udfordrer, at hans egne uheldige udtalelser skader ham.
Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
Kæmpesejr sender Pytlicks hold til OL
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Seneste TV Danmark
23. maj. KL. 16.16 TV Se de sultestrejkende iranere blive budt velkommen i Stefanskirken
20. maj. KL. 07.34 Istedgade overgi'r sig aldrig
15. maj. KL. 15.48 TV Marinearkæologer undersøger skibsvrag i Femern Bælt
13. maj. KL. 15.29 TV Se højhusene i Rødovre blive jævnet med jorden
11. maj. KL. 13.37 TV Sådan kan det nye Rødovre komme til at se ud
maj
maj
maj
maj
Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Filterkaffe er bedst for blodet
Gedekølle med citron og persille
Sareen udgiver kontroversiel børnebog: Fuck og Ludere i Kardemommeby
Modetips