Annonce
Danmark 31. jul. 2010 KL. 19.24

Løkke vil ikke blande sig i Thornings fadæse

Statsministeren ønsker ikke at blande sig i Helle Thornings skattesag.

Annonce
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Socialdemokraternes formand Helle Thorning-Schmidt (S) har de seneste dage været igennem den helt store tur i mediemøllen efter afsløringerne af, at hun har givet modstridende oplysninger i en skattesag om, hvorvidt hendes mand opholder sig i Danmark i weekenderne.

LÆS OGSÅHjemvendt Thorning: Jeg har ikke gjort noget for at snyde

Også vælgerne har taget stilling til Thornings uheldige skattesag, og i en meningsmåling fredag vurderede 82,3 procent af danskerne, at Helle Thorning-Schmidts troværdighed har lidt skade.

LÆS OGSÅBaglandet: Vi accepterer Thornings undskyldning

Men der findes dog mindst en dansker, som ikke nogen mening om de private skatteforhold hos oppositionens statsministerkandidat.

Den nuværende statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) vil ikke kommentere på Helle Thornings situation.

»Jeg har ikke nogen kommentarer til den sag. Det er Heller Thorning og hendes familie, der selv må stå for mål for skattespørgsmål og andre spørgsmål. Jeg har fuld tillid til, at myndighederne kan formidle det. Det hverken kan, vil eller skal jeg blande mig i«, siger statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) til DR Nyheder.

LÆS MERESkat kan kortlægge Kinnocks færden

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Erhverv
12. feb. KL. 17.39

Topforhandler er tilfreds med lønstigning på 1,35 kroner

Overenskomsten er på plads for 240.000 industri-ansatte.

Danmark
12. feb. KL. 14.31
Fremtid. Steen Skovsgaard og de øvrige biskopper mener, at der bliver færre ansatte i folkekirken fremover. - Foto: OLE LIND (arkiv)

Biskopper varsler færre job ved kirkerne

Kordegne og kirketjenere kan stå for skud, mens præster er mindre udsat.

Danmark
12. feb. KL. 14.47

Uheldigt sammenfald tog strømmen i København

Et større strømsvigt ramte tidligere i dag store dele af det centrale København.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Gys! I vinterferien kan du bl.a. tage børnene på Zoologisk Museum, hvor de kan se istidsdyr såsom mammutten. - Foto: MARTIN BUBANDT
11. feb. KL. 11.39

Guide: Gør vinterferien helt vildt kreativ

ibyen anbefaler

restaurant & cafe