Annonce
Danmark 23. nov. 2011 KL. 03.00

Homoer får lov til at sige ja i kirken

Regeringen sikrer, at homoseksuelle kan indgå ægteskab i kirken med nyt vielsesritual.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Til sommer vil det første par af samme køn kunne blive gift og erklæret ’rette ægtefolk at være’ foran en præst i en dansk folkekirke.

Det vil regeringen sørge for med en lang række lovændringer, som vil ligestille homoseksuelle med heteroseksuelle.

»Det er historisk det her, der er ikke sket noget større, siden man tillod kvindelige præster i folkekirken«, siger minister for ligestilling og kirke Manu Sareen (R).

Biskop i København er tilfreds

Folkekirken har hidtil været afvisende over for den totale ligestilling af hetero- og homoseksuelle.

Men nu er biskopperne med på at formulere det vielsesritual, som gør det muligt for præster i fremtiden at vie par af samme køn.

Biskop i København, Peter Skov-Jakobsen, hilser beslutningen velkommen:

»Jeg tror, at der i brede folkekirkelige kredse vil være glæde over, at der endelig foreligger en politisk beslutning om, hvilken vej vi skal gå. Men en hel del vil også være kede af, at distinktionen mellem ægteskab og partnerskab forsvinder«.

Udvalg nedsat i 2010

Kirkeministeriet satte i 2010 et udvalg til at kigge på folkekirkens forhold til registreret partnerskab.

I en rapport holdt 11 af udvalgets 12 medlemmer fast i, at ægteskabet mellem mand og kvinde og partnerskabet mellem to af samme køn er vidt forskellige ting.

Og at det at opfatte ægteskabet som ’kønsneutralt’ er udtryk for »et ejendommmeligt abstrakt syn på mennesket«.

Kræver ændring af ægtskabsloven
Den nye linje kræver en ændring af ægteskabsloven, og derefter skal der formuleres et helt nyt vielsesritual, som passer til homoseksuelle. Herefter vil de blive tilspurgt som ’ægtefæller’. Som det er i dag, kan præster kun velsigne homoseksuelle, der allerede er blevet registreret partnere på rådhuset.

I Landsforeningen for Bøsser, Lesbiske, Biseksuelle og Transpersoner er begejstringen stor: »Det er mere, end vi håbede på. Ordene betyder meget, og at man ikke kan kalde sig ægtefæller i dag, er et tegn på ulighed«, siger forperson Vivi Jelstrup.

FACEBOOK
Bliv ven med Politiken

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
26. maj. KL. 23.03

Regeringen vil hæve bankskat

Bankerne skal betale mere i skat i den kommende skattereform. Det giver plads til at droppe den forhadte iværksætterskat.

Internationalt
26. maj. KL. 22.22
lækageskandale. Paven mødte i dag tilhængere på Peterspladsen. Onsdag blev hans personlige butler anholdt i forbindelse med lækage af hemmelige dokumenter. I dag blev butleren så formelt tiltalt i sagen. Efterforskningen pågår stadig. Nu undersøges det, hvorvidt butleren eventuelt har haft medsammensvorne. - Foto: RICCARDO DE LUCA/AP

Pavens butler tiltalt i sag om lækage

Hemmelige dokumenter fundet i butlers lejlighed efter lækageskandale.

OL 2012
26. maj. KL. 22.21
SIKKER. Om Camilla Dalby og Line Jørgensen selv får glæde af deres OL-kvalifikation er op til Jan Pytlick. Der skal 14 spillere med til London. - Foto: RENE SCHÜTZE

Kæmpesejr sender Pytlicks hold til OL

Danmark vandt 38-21, da det olympiske comeback blev sikret.

Annoncer
Annoncer

Det sker
natur. 'Stormfulde højder' er en filmoplevelse, der sætter sig i sanserne. - Foto: Fra film
26. maj. KL. 20.00

Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind

ibyen anbefaler

restaurant & cafe