Annonce
Annonce
Annonce
Danmark 11. okt 2006 KL. 07.46

Ungdomshusets naboer har fået nok

Naboerne til Ungdomshuset på Nørrebro i København ønsker regler for, hvordan huset skal styres.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Naboerne til Ungdomshuset på Jagtvej/Nørrebrogade i København er nu så trætte af hærværket i deres kvarter, at de har dannet protestbevægelsen 'Naboerne på Nørrebro'.

To uger efter etableringen har protestforeningen nu 60 husstande som medlemmer.

Stank af affald og urin
Foreningens talsmand, Christian Bondorff, siger i en pressemeddelelse, at larmen i weekenderne og under festivaler samt stanken fra affald og urinen omkring passagerne til Nørrebrogade og Jagtvej ikke hører hjemme i et beboelseskvarter.

Uanset om man er børnefamilie, om man er bruger eller gæst i Ungdomshuset eller en helt tredjegruppe, skal man kunne føle sig velkommen på Nørrebro, siger Christian Bondorff.

Faste rammer efterlyses
Naboerne på Nørrebro opfordrer blandt andet Københavns Borgerpræsentation, Københavns Kommune og den fond, som ønsker at købe huset for at forære det til de unge, om at sætte faste rammer op for, hvordan Ungdomshuset skal styres.

Formålet med opfordringen er ifølge, Martin Stahl, initiativtager til protestbevægelsen, »at undgå, at endnu flere destruktive unge samles i et styreløst hus midt i hjertet af Nørrebro«.

ritzau

Annonce
Annoncer:
Danmark 17. mar 19.53

Kommunalbestyrelse politianmelder eks-borgmester for at snage

Glostrups tidligere borgmester bliver politianmeldt for at snage i oplysninger om SF'er.

International 17. mar 19.30
Velkomst. Avigdor Lieberman havde hårde ord til sin gæst, EU's udenrigschef Cathrine Ashton. - Foto: DAN BALILTY/AP

Israel: Det er totalt urimeligt

Udenrigsminister Avigdor Lieberman er vred over, at det internationale samfund kræver stop for jødisk byggeri i Østjerusalem.

Kultur 17. mar 20.01
AP

The Simpsons fornærmer verdens tre store religioner

The Simpsons - nu med religiøse krænkelser. Den populære tegnefilm vil provokere verdens største religioner.

Danmark 17. mar 19.40

Mand fængslet for flere dages mishandling af ekskæreste

Grundlovsforhør gav fire ugers fængsel til mand, der er mistænkt for omfattende vold.

Sport 17. mar 19.47
ufokuseret. Lars Paaske (tv) og Jonas Rasmussen var tæt på fiaskoen mod ukendt doublepar. Arkivfoto. - Foto: SIMON DAWSON/AP

All England-mestre tæt på sensationel exit

Ukendt schweizisk duo gav danske All England-mestre kamp til stregen.

Annoncer

Det sker
17. mar 17.03
Restaurant AOC blev tirsdag den eneste i København med en ny Michelinstjerne. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Michelinstjerner er millioner værd

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

En sejrer. Testen byder på en enkelt topkarater. - Foto: NIELS CHRISTENSEN

Smarte paletknive er elendige i brug

Foto: NIELS CHRISTENSEN
Find opskrift
Find madskribenter