Annonce
Annonce
Danmark 12. okt. 2006 KL. 19.21 opdateret 12. okt. 2006 KL. 19.50

Unge radikale tegner også Muhammed

Medlemmer af Radikal Ungdom tegnede profeten som en stol. Næstformanden tager stor afstand fra det.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Radikal Ungdom (RU) har også tegnet respektløse tegninger af profeten Muhammed.

Ifølge TV2/Nyhederne skulle tegningerne, hvor Muhammed bliver afbilledet som en stol, være tegnet på et fælles intromøde med efterfølgende fest for nye og gamle medlemmer af partiets ungdomsorganisation for et halvt års tid siden.

»Vi var fulde«
Ifølge Politikens oplysninger skulle fem unge medlemmer af de radikales ungdomsparti være begyndt at tegne diverse ansigter på et white-board under festen, hvor de var godt fulde.

En af de unge skulle angiveligt have tegnet et skæg på et af ansigterne og sagt, at nu er det Muhammed.

Christian Slot var med på mødet.

»Jeg husker det som en sen nat, hvor vi var fulde. Vi festede og så tegnede vi Muhammed på tavlen«, siger han til TV2.

Naser Khader: De har et stort forklaringsproblem
Fra toppen af både ungdomsgruppen og folketingsgruppen tages der afstand til tegningerne.

»Jeg er ikke bekendt med tegningerne. Jeg gik tidligt i seng den aften. Men hvis det er rigtigt, tager jeg stor afstand fra det«, siger Anders Frost som er næstformand i Radikal Ungdom.

»Hvis det har findet sted inden for Radikal Ungdoms regi, tager jeg stor afstand fra det. Så mener jeg, de har et stort forklaringsproblem«, siger Naser Khader til Tv2/Nyhederne.

Unge radikale afbrød samarbejde med DFU'ere
Radikal Ungdom har ellers taget stor afstand til Dansk Folkepartis Ungdom(DFU) efter det kom frem at ungdomsgruppen havde tegnet diskriminerende tegninger af profeten Muhammed.

Sammen med Konservativ Ungdom (KU), Dansk Socialdemokratisk Ungdom (DSU), Europæisk Ungdom og Venstres Ungdom (VU) har Radikal Ungdom dannet fælles front mod Dansk Folkepartis Ungdom (DFU).

På RU’s hjemmeside står der blandt andet:

»Oven på afsløringen af den forargerlige aftenunderholdning ved DFU’s årlige sommermøde, hvor fremtrædende medlemmer af DFU opførte sig yderst diskriminerende over for muslimer, har vi besluttet at afskære al samarbejde for fremtiden med Dansk Folkepartis Ungdom indtil der falder en konsekvens for de ansvarlige i ledelsen«.

politiken.dk

Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Det arabiske oprør
9. feb. KL. 23.07
Angreb. Byen Homs er under kraftige angreb fra det syriske regime, fortæller indbyggere til CNN. - Foto: ANONYMOUS/AP

Læge i Homs: Alle venter på at dø

Syrisk læge fortæller om lemlæstelse, magtesløshed og total mangel på kirurgisk udstyr.

Musik
9. feb. KL. 21.40
Provo. Den engelsk-srilankanska sangerinde M.I.A. (Mathangi Maya Arulpragasam) gav sidste år koncert på Roskilde Festivals Orange Scene. - Foto: BRINKMANN MIE

Fuckfinger-popstjerne laver ny kæmpe-succes

M.I.A.?s nye video er på blot fem dage er blevet set over seks mio. gange.

Politik
9. feb. KL. 20.10
Foto: HØYBYE LIV

Forsvarsministeren: Jeg stoler på forsvarets top - men er ikke tossegod

Ministeren ser frem til undersøgelsen af fangesagen.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Spectors. Pumpehuset får fredag besøg af et stærkt team. (Arkivfoto) - Foto: Tobias Selnæs Markussen
9. feb. KL. 18.10

Klublisten: Her er seks gode fester
i weekenden

ibyen anbefaler

restaurant & cafe