Annonce
Annonce
Danmark 13. nov. 2006 KL. 19.09

Politiet forsøger igen at udvise romaer til Kosova

Efter tre års pause forsøger Rigspolitiet nu at sende en roma-asylansøger tilbage til Kosova, selv om FN skriver, at romaer stadig kan være i fare.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Roma-flygtninge i fare

Der er 100-120 roma-flygtninge fra Kosova i Danmark.

FN i Kosova (UNMIK) vurderede i sommeren 2006, at romaer stadig er i fare, når de optræder som minoritet.

Hvis det står til Rigspolitiet, skal Allmir Avdo ud af landet og tilbage til Kosova mod hans vilje.

Han er roma, har været i Danmark siden 2001 og flygtede fra Kosova, da en gruppe albanere satte ild til hans og brorens hus.

FN's Flygtningehøjkommissariats retningslinjer fra sommeren 2006 påpeger, at romaer stadig er i fare i de områder, hvor de er en minoritet. Og at de ikke kan sendes tilbage til Kosova mod deres vilje.

Men alligevel har Rigspolitiet efter tre år, hvor de ikke har forsøgt at tvangsudsende romaer, nu valgt at prøve igen.

»Vi sender ingen asylansøgere hjem, hvis FN i Kosova ikke godkender det. Vi forelægger altid sagerne og venter på accept fra dem, inden vi udsender flygtninge«, siger Hans-Viggo Jensen, der leder Udlændingeafdelingen hos Rigspolitiet.

Han vil ikke kommentere den konkrete sag, men siger at Rigspolitiet forelægger sager for FN i Kosova (UNMIK), når de vurderer, at der er en mulighed for at sende flygtninge tilbage.

Gryden holdes i kog
Hvorfor forelægger I sagen, når UNMIK's retningslinjer påpeger, at romaer ikke kan sendes tilbage mod deres vilje?

»Det er UNMIK's egne anbefalinger. Vores job er at holde gryden i kog. Så vi afprøver muligheden ved at forelægge konkrete sager, og venter på deres vurdering«, siger Hans-Viggo Jensen.

Det er tre år siden, at Rigspolitiet har forsøgt at sende romaer tilbage til Kosova. Dengang afslog UNMIK.

Hvordan forholder Rigspolitiet sig til UNHCR's retningslinjer?

»Vi noterer dem. Men vi forelægger konkrete sager«, siger Hans-Viggo Jensen.

Dansk Flygtningehjælp undrer sig
Generalsekretær i Dansk Flygtningehjælp, Andreas Kamm, undrer sig over, at politiet nu tager skridt til at sende en roma tilbage til Kosova mod hans vilje, når FN skriver, at det kun kan ske ad frivillighedens vej.

I følge Eric Støttrup Thomsen, der er medarbejder på advokatfirmaet Berna de Laborde, som fører Allmir Avdos sag, fortæller, at Allmir nu sidder i Kriminalforsorgens institution i asylcentret Sandholmlejren.

Det har ikke været muligt at få kontakt til Allmir Avdos advokat.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Økonomien i krise
12. feb. KL. 23.50
Uro. Flere bygninger blev stukket i brand under gadekampene i Athen. - Foto: KOSTAS TSIRONIS/AP

Grækerne stemmer ja til sparepakke

Det græske parlament har godkendt kontroversiel sparepakke.

Film
12. feb. KL. 23.00 opdateret KL. 23.26
Hæder. Jean Dujardin, Thomas Langmann og Michel Hazanavicius med beviserne på deres priser ved Bafta-uddelingen i London. - Foto: IAN WEST

The Artist får engelsk Oscar for stumfilm

Filmen The Artist løb af med den prestigefyldte britiske Bafta-pris i kategorien bedste film.

Fodbold
12. feb. KL. 21.17
Jubel. City-spillerne kan glæde sig over tre vigtige point i topstriden efter sejr over Aston Villa. - Foto: JON SUPER/AP

Forsvarsspiller sender City til tops

Med en 1-0-udesejr over Aston Villa er Manchester City tilbage på førstepladsen i Premier League.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

ibyen anbefaler

restaurant & cafe