Annonce
Annonce

Blogs

Marketing
Marketing
Marketing
Annonce
Danmark 16. dec 2006 KL. 19.59

'Det endelige slag' levede op til sit navn

Nørrebro var lørdag aften atter i flammer, da Ungdomshusets brugere og sympatisører gik på gaden for at protestere mod rydning.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Kort om sagen

  • 1982 overlod Københavns Kommune brugsretten til bygningen på Jagtvej 69 til de unge. I 2000 blev bygningen solgt til Human A/S, der året efter solgte det videre til den kristne frimenighed Faderhuset.
  • Efter syv års politiske og juridiske tovtrækkerier blev brugerne sat på gaden 1. marts 2007 i en dramatisk politiaktion. Herefter fulgte massive protester og hærværk i København. Politiets indsats regnes for den største politiaktion i Danmark nogensinde.
  • Faderhuset valgte siden at rive huset på Jagtvej 69 ned under politibeskyttelse.
  • 11. juni vedtog Københavns Borgerrepræsentation at lade brugerne af Ungdomshuset flytte ind i et nyt hus på Dortheavej i København, ifølge planen fra 1. juli 2008.

Se politiken.dk's temaside om Ungdomshuset

Nørrebros gader flød med glasskår, ulmende affald og brosten.

Lørdagens voldsomme bataljer gav endnu en gang gadekampe i bydelen. Politiet anholdt hundreder af unge, en håndfuld mennesker kom til skade og forretninger, biler og cykler blev ødelagt under stridighederne.

Det var resultatet af den demonstration, Ungdomshuset forsøgte at gennemføre for at protestere mod, at bygningen skal overgives til den kristne frikirke Faderhuset.

Balladen begyndte med det samme
Allerede fra begyndelsen gik det skævt: Politiet ville ikke lade demonstrationen gå i gang, medmindre de kunne få kontakt med en repræsentant fra huset, som kunne tage ansvaret demonstrationsoptoget.

Og da de unge endelig satte i gang på Jagtvej, nåede deltagerne kun nogle hundrede meter, førend det hele eksploderede i voldsomme kampe. Demonstranterne gav sig til at kaste brosten, flasker og kanonslag mod politiet, samtidig med at de forsøgte at blokere vejen med forhåndenværende materialer. Cykler, et busskur og andet gadeinventar blev trukket ud på vejbanen.

Sammenstød efter få minutters demonstration
Politiet svarede ved at spærre de unge inde med de såkaldte hollændervogne, særligt beskyttede politibusser. Derefter eskalerede situationen ud af kontrol. Et stort antal demonstranter blev anholdt i Kronborggade lige rundt om hjørnet, hvor de forsøgte at komme ud af den 'lomme', de var fanget i.

Men andre demonstranter bragte kampene videre til Nørrebrogade, hvor der blev knust ruder i pengeinstitutter og i forretninger. Samtidig blev der bygget barrikader over vejene flere steder i bydelen, hvor alt fra juletræer til affaldscontainere blev trukket ud på gaderne og sat i brand.

Uroen bredte sig
Urolighederne fik også unge fra Blågårds Plads til at udnytte situationen til hærværk mod lokale butikker og bygninger i kvarteret. Også ved Christiania kom det til en udløber af uroen, da der tændt bål ved Prinsessegade.

Det tog Københavns Politi adskillige timer at få kontrol over kvarteret, førend roen så småt atter indfandt sig i den plagede bydel. Da røgen lagde sig, var over 300 anholdt for gadeuorden, hærværk, våbenlovsovertrædelser og lignende. En håndfuld mennesker var kommet til skade. Hårdest ramt var en demonstrant, der havde fået læderet sin hånd af et kanonslag, der var gået af.

Tilbage stod Ungdomshuset og det uløste problem, fremtiden for bygningen udgør.

Annonce
Marketing
Annoncer:
De afviste irakere 09. feb 20.55
Gadearbejde. Det var især politiets voldsomme rydning af gaden ved Brorsons Kirke på Nørrebro, som bragte Kirkeasyl i overskrifterne. - Foto: PETER HOVE OLESEN

Kirkeasyl drejer nøglen om

Organisationen vil udgive bog med en køreplan til fremtidige asylaktioner.

spin. Gade pressechef har bedt politiet gå ind i sagen om jægerlækken, hvor journalist Christoffer Guldbrandsen (billedet) siger, at pressechefen lækkede hemmelig viden. - Foto: Thomas Borberg (arkiv)

Pressechef pudser politiet på journalist

Forsvarsministeren spindoktor beder politiet om at gå ind i lækagesag.

Jordskælvet i Haiti 09. feb 18.48
behandling. 16-årige Farah Paul holder sin syge datter på fire måneder på et hospital i Port-au-Prince. - Foto: RODRIGO ABD/AP

Hospitaler kræver penge for gratis medicin

FN truer 12 hospitaler med straf for at tage penge for gratis medicin til ofre for jordskælv.

Danmark 09. feb 20.49

Avis: Århus Universitet er ramt af millionsvindel

Der er svindlet med forskningsmidler for 10 millioner, skriver avis.

Politik 09. feb 21.56
Krisekritik: Krisecentrene kritiserer Venstre for deres manglende viden om Voldsramte kvinder. - Foto: Jacob Ehrbahn

Krisecentre: Venstre lader som ingenting

Venstre lader som om, at partiet ikke kender til voldsramte kvinders problemer, siger kvindekrisecentrenes formand.

IBYEN Seneste nyt

Tjek Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce

Det sker
09. feb 20.28
Foto: Tobias Selnæs Markussen

1.100 danskere har købt Roskilde-billet på klods

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Marketing

Dobbelt op. Testvinderen fra Nextbase har både to skærme og to afspillere, så børnene i princippet kan se hver sin dvd. - Foto: Finn Frandsen

Billigste bil-DVD overrasker i test

Fastelavnsbolle. - Foto: CHRISTENSEN NIELS
Find opskrift
Find madskribenter
 
 
 
Pluspris 399 kr.
Alm. pris 499 kr
 
Pluspris 200 kr.
Alm. pris 250 kr
 
Tilbud i februar

Aperitif, 7-retters menu med tilhørende vinmenu, vand, kaffe og 1 hjemmelavet likør. Pluspris frokost 1.780 kr. Pluspris aften 1.880 kr.
 
Pluspris 120 kr.
Alm. pris 180 kr