Annonce
Annonce
Danmark 21. dec. 2006 KL. 15.30

Gratisavis får kritik for Muhammed-video

God presseskik blev fejet til side af Nyhedsavisen, da den viste optagelser af ungdomspolitikere, der tegnede Muhammed.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Pressenævnets kendelse

Tre ud af fire pressenævnsmedlemmer kritiserer Nyhedsavisen i kendelsen.

To medlemmer udtaler:

»Vi finder imidlertid, at den del af Dansk Folkepartis Ungdoms sommermø-de, der danner grundlag for artiklerne i Nyhedsavisen og optagelserne på www.avisen.dk, var af en sådan selskabelig art og privat karakter, at der ikke foreligger en klar almen interesse. Vi udtaler derfor kritik af det bragte«

»Vi lægger videre til grund, at den filmede episode har en sådan sammenhæng med fotografens tilstedeværelse og aktive deltagelse i sommermødet, at Nyhedsavisen og www.avisen.dk ved at have bragt henholdsvis et stillbillede og videooptagelserne uden de involveredes samtykke også ved denne fremgangsmåde har tilsidesat god presseskik og vi udtaler kritik heraf«, fortsætter de.

Et andet medlem finder, at sagen har klar offentlig interesse, men at avisen ikke beskyttede deltagerne. Vedkommende udtaler i dommen:

»Det fremgår videre af de Vejledende regler for god presseskik, at det enkelte menneske har krav på beskyttelse af sin personlige anseelse. Det påhvilede derfor www.avisen.dk at sikre en effektiv sløring af de personer, som fremgår af videooptagelserne. Da dette ikke er sket i til-strækkeligt omfang, udtaler jeg kritik heraf.

Det sidste medlem finder ikke grund til at rejse kritik.

Nyhedsavisen får kritik fra Pressenævnet i sag om Dansk Folkepartis Ungdoms muhammedtegninger.

DFU klagede til Pressenævnet efter, at gratisavisen havde bragt billeder fra en fest, som organisationen betegner som en lukket og privat fest. Her deltog en aktivist, der filmede en selskabsleg, hvor deltagerne skulle tegne Muhammed - hvilket af muslimer kan opfattes som krænkende.

Måtte gå under jorden
Optagelserne skulle ifølge aktivisten dokumentere, at der fandtes fjendskab over for muslimer blandt de unge festdeltagere fra DFU.

Offentliggørelsen tvang flere af de unge fra festen til at gå under jorden af sikkerhedshensyn.

Ifølge DFU-formand Kenneth Kristensen var aktivisten bag optagelserne samtidig medinitiativtager til og dommer under den famøse tegnekonkurrence. Samtidig understreger Kristensen, at flere af deltagerne i den lukkede og private fest ikke var myndige, da selskabslegen blev filmet og viderebragt på Nyhedsavisens hjemmeside.

Forsvar fra kunstnergruppe
En repræsentant for kunstnergruppen bag optagelserne, Sixten Kai Nielsen, har forsvaret, at gruppen udsatte børn og unge fra den private fest for fare ved at offentliggøre filmen.

»Når man opfører sig på den måde, må man forstå, at det kan få konsekvenser«, fandt han.

Også Radikal Ungdom har ved en fest tegnet Muhammed.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Erhverv
12. feb. KL. 17.39

Topforhandler er tilfreds med lønstigning på 1,35 kroner

Overenskomsten er på plads for 240.000 industri-ansatte.

Danmark
12. feb. KL. 14.31
Fremtid. Steen Skovsgaard og de øvrige biskopper mener, at der bliver færre ansatte i folkekirken fremover. - Foto: OLE LIND (arkiv)

Biskopper varsler færre job ved kirkerne

Kordegne og kirketjenere kan stå for skud, mens præster er mindre udsat.

Danmark
12. feb. KL. 14.47

Uheldigt sammenfald tog strømmen i København

Et større strømsvigt ramte tidligere i dag store dele af det centrale København.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Gys! I vinterferien kan du bl.a. tage børnene på Zoologisk Museum, hvor de kan se istidsdyr såsom mammutten. - Foto: MARTIN BUBANDT
11. feb. KL. 11.39

Guide: Gør vinterferien helt vildt kreativ

ibyen anbefaler

restaurant & cafe