Annonce
Annonce
Danmark 3. jan. 2007 KL. 18.16 opdateret 3. jan. 2007 KL. 18.58

Politikenjournalister vinder Cavling-prisen

Politikens fotograf Miriam Dalsgaard og journalist Olav Hergel vinder årets Cavling-pris for deres serie om flygtninge og især flygtningebørns forhold på asylcentre.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Prisvinderne i tekst og billeder

Læs Olav Hergels artikler og se Miriam Dalsgaards billeder:

De andre nominerede:

  • Freelancejournalist Tom Heinemann for tv-dokumentaren 'Når tilbud dræber', vist på DR1 19. juni 2006. Udsendelsen rejste debat om danske virksomheders og forbrugeres ansvar i forbindelse med produktion i den tredje verden.
  • Journalisterne Thomas G. Svaneborg og Niels Sandøe, Morgenavisen Jyllands-Posten, for deres afsløringer af nepotisme og vennetjenester ved tildeling af lejligheder til familie, venner og ansatte i Lærerstandens Brandforsikring.
  • Journalisterne Jens Høvsgaard, Ulrik Dahlin, Morten Hansen og Gertrud Højlund, Fagbladet 3F/Nyhedsbrevet 3F, for deres artikler om handel med kvinder fra Østeuropa til prostitution i Danmark.
  • Journalisterne Lars Teilmann og Tino Pedersen, Nordjyske Medier, der via en række konkrete eksempler påpeger det problematiske i, at politiet undersøger sig selv i klagesage
  • Kulturredaktør Flemming Rose, Morgenavisen Jyllands-Posten, for sit forsvar for ytringsfrihed i sin egen avis og en lang række medier i ind- og udland i de diskussioner, som opstod efter offentliggørelsen af Muhammed-tegningerne i efteråret 2005.
  • Journalisterne Charlotte Aagaard og Lotte Folke Kaarsholm, Information, for deres artikelserie om danske museers og auktionshuses udstilling af og handel med stjålne kunstgenstande.
  • Journalisterne Christian Degn og Stine Skriver for deres afdækning i DR’s forbrugermagasin Kontant i foråret 2006 af den såkaldte kødskandale.
  • Direktør Nils Mulvad, Dicar, og journalist Brigitte Alfter, Information, for via aktindsigt og netværk mellem journalister over hele Europa at fremskaffe oplysninger om landbrugsstøtte i flere forskellige EU-lande.

Politiken-journalisterne Miriam Dalsgaard og Olav Hergel vinder årets Cavling-pris.

Fotograf Miriam Dalsgaard og journalist og forfatter Olav Hergel vinder prisen for deres artikelserie om flygtninges – og især flygtningebørns – forhold på danske asylcentre.

»Jeg kan ikke huske, hvornår jeg sidst har været så glad«, lød det fra Olav Hergel, da han og Miriam Dalsgaard kort efter, at prisvinderne blev offentliggjort, blev fejret med champagne på Politikens redaktion.

Miriam Dalsgaard bliver den første fotograf nogensinde, der vinder Cavling-prisen.

»Fornem dokumentarjournalistik«
Begrundelsen fra Cavling-komiteen lyder blandt andet, at de to journalister »med deres registrerende, indtrængende stil og i et tæt samspil mellem tekst og billeder har de bragt børnenes skæbner til offentlighedens kendskab«.

»Det lykkes Olav Hergel og Miriam Dalsgaard at finde ind til børnenes indre liv, drømme og forhåbninger - og de får sat navne og ansigter på børn, som betaler en høj pris, mens de i årevis opholder sig på asylcentret«, skriver komiteen.

Serien kaldes desuden et »eksempel på fornem dokumentarjournalistik«, der har skabt debat om børnenes forhold.

Fogh deltager i overrækkelse
Cavlingprisen overrækkes på fredag klokken 15.00 i Journalisternes Hus, Gammel Strand 46, København.

Pressens minister, statsminister Anders Fogh Rasmussen, har meddelt, at han deltager ved prisoverrækkelsen.

Begge journalister er tidligere på året blevet hædret for samme artikelserie, da de modtog Journalisthøjskolens Pris.

Indstiftet 1944
Prisen er Dansk Journalistforbunds fornemste hædersbevisning. Den er på 20.000 kroner og følges af en statuette til hver prismodtager, udført af Jørgen Rode.

Statuetten forestiller journalisten Henrik Cavling, Politiken, som stiftede det daværende københavnske journalistforbund i 1904.

Prisen er indstiftet i 1944 og tildeles ifølge fundatsen »en journalist eller gruppe af journalister, der i særlig grad har udvist initiativ og talent i det forløbne år«.

Første Cavling i 25 år
Prisen uddeles af en komité, udpeget af Dansk Journalistforbunds hovedbestyrelse. Komitéen består af Carsten Ingemann, Jyllands-Posten (formand), Lars Borberg, Nordjyske Stiftstidende, Lars Hørby, Ekstra Bladet, Kurt Strand, Danmarks Radio og Ulla Krag Jespersen, Danmarks Journalisthøjskole.

Sidst Politiken modtog en Cavling, var i 1982 til journalist J.B.Holmgaard for med sin klumme 'Sket i ugen' at have »opdyrket denne genre i en stil, der har dannet skole i inden- og udenlandsk presse«.

Se vinderne fra de tidligere år på Journalistforbundets hjemmeside.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Gældskrisen
13. feb. KL. 06.16

Græsk ja til spareplan løfter aktiemarkeder i Asien

Investorerne i Japan og Sydkorea sender aktiekurserne op, efter det græske parlamentet vedtager spareplan.

Film
13. feb. KL. 08.38
Stjernerække. Uma Thurman er på rollelisten i filmen 'Fragments', hvor hun sammen med en række andre kvindelige stjerner portrætterer Marilyn Monroe. - Foto: JIM COOPER/AP

Stjerner vækker Marilyn til live i ny film

50-året for det amerikanske ikons død markeres med ny dokumentarfilm, hvori kendte kvinder skal læse op af skrifter om Monroe.

Musik
12. feb. KL. 21.30
Foto: ELISE AMENDOLA/AP

Afstemning: Læserne elsker 'I will always love you'

53 procent har soundtracket fra 'The Bodyguard' som deres Whitney-favorit.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Gys! I vinterferien kan du bl.a. tage børnene på Zoologisk Museum, hvor de kan se istidsdyr såsom mammutten. - Foto: MARTIN BUBANDT
11. feb. KL. 11.39

Guide: Gør vinterferien helt vildt kreativ

ibyen anbefaler

restaurant & cafe