Annonce
Annonce
Danmark 9. feb. 2007 KL. 11.59

Politiken bliver én chefredaktør mindre

Politikens chefredaktion bliver omorganiseret.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Politiken får for fremtiden kun to chefredaktører.

Hidtil har chefredaktionen bestået af tre herrer, men til maj forlader Bo Maltesen sin stilling for at blive skrivende medarbejder på avisen.

Med Bo Maltesens afgang overtager den nuværende chefredaktør Stig Ørskov to store arbejdsområder - økonomi og personale - ved siden af sine nuværende arbejdsopgaver.

Samtidig får to af avisens redaktionschefer nye opgaver: Jesper Friis bliver som ledende redaktionschef ansvarlig for den daglige journalistiske styring af avisen. Og Claus Skovhus, der i dag er nyhedsredaktør, udnævnes til administrativ redaktionschef. Begge med reference til Stig Ørskov.

Politikens ledelse består herefter af chefredaktør Tøger Seidenfaden (ansvarshavende), chefredaktør Stig Ørskov og bladdirektør Roy Bruhn-Petersen.

Beslutningen blev i dag præsenteret for avisens medarbejdere, og Tøger Seidenfaden glæder sig over den nye fordeling.

»Den nye og forenklede ledelsesorganisering vil gøre os endnu bedre i stand til at fortsætte den gode udvikling, Politiken er inde i, på et avismarked, der som bekendt er præget af store forandringer«, siger han.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Musik
12. feb. KL. 09.56
Retsmedicinere skal nu afgøre, hvad der var årsagen til 48-årige Whitney Houstons død. - Foto: Mark J. Terrill/AP

Politiet efterforsker Houstons dødsårsag

Spekulationerne får frit løb efter den 48-årige sangers død.

Det arabiske oprør
12. feb. KL. 08.47
Bagmand. Efter Osama bin Laden har al-Zawahiri overtaget kontrollen med al-Qaeda. - AP

Al-Qaeda-leder støtter oprørere i Syrien

Terrorlederen Ayman al-Zawahiri kritiserer Syriens brutale styre og opfordrer befolkningen til at kæmpe videre

Berlinale 2012
12. feb. KL. 10.15
Royalt. Den danske sømandskonge Frederiks liv bliver udgangspunkt for en biografisk film. Her danser kongen med sin ældste datter, dronning Margrethe. - Foto: (arkiv)/AP

'Dirch'-bagmand vil gentage succesen med film om Kong Frederik

Frederik den 9. portrætteres i ny film af folkene, der stod bag sidste års gigantiske biografsucces, 'Dirch'.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Tempo. Smagen af sommer møder vintermørket i de grillede kammuslinger med forårsløg, som serveres til tonerne af dunkende trommerytmer i Spisebaren.
10. feb. KL. 16.32

Illums spisebar serverer New Yorker-stemning på speed

ibyen anbefaler

restaurant & cafe