Annonce
Annonce

Blogs

Marketing
Marketing
Marketing
Annonce
Danmark 06. mar 2007 KL. 13.26

Forslaget om Stevnsgade-løsningen genoplives

Ungdomshuset skal have lov at overtage den tidligere skolebygning i Stevnsgade, foreslår Enhedslisten, der vil genfremsætte forslaget.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Kort om sagen

  • 1982 overlod Københavns Kommune brugsretten til bygningen på Jagtvej 69 til de unge. I 2000 blev bygningen solgt til Human A/S, der året efter solgte det videre til den kristne frimenighed Faderhuset.
  • Efter syv års politiske og juridiske tovtrækkerier blev brugerne sat på gaden 1. marts 2007 i en dramatisk politiaktion. Herefter fulgte massive protester og hærværk i København. Politiets indsats regnes for den største politiaktion i Danmark nogensinde.
  • Faderhuset valgte siden at rive huset på Jagtvej 69 ned under politibeskyttelse.
  • 11. juni vedtog Københavns Borgerrepræsentation at lade brugerne af Ungdomshuset flytte ind i et nyt hus på Dortheavej i København, ifølge planen fra 1. juli 2008.

Se politiken.dk's temaside om Ungdomshuset

»Borgerne er blevet svigtet af, at overborgmesteren ikke har været sit ansvar bevidst.«

Med de ord lægger borgerrepræsentanten Morten Kabell fra Enhedslisten skylden for, at det kom til hærværk, vold og ødelæggelser på Nørrebro og Christianshavn over på den socialdemokratiske overborgmester.

Han vil genfremsætte et forslag om at flytte Ungdomshuset til Stevnsgade. Og han mener, at de indbyggere, der måtte se deres biler gå op i røg eller se butikker og institutioner plyndrede og smadrede, er blevet svigtet af kommunens ledelse.

»Jeg kan godt forstå, at de er rasende over det«.

Fireparts-møde skal finde løsning
Det siger han efter et møde i dag, hvor repræsentanter fra SF, Fonden bag Ungdomshuset og Enhedslisten mødtes med de unge for at tale om, hvordan de kommer videre.

Parterne er blevet enige om at fortsætte forsøgene på at give de unge et hus, der lever op til deres fire ultimative krav - blandt dem at huset skal foræres dem af kommunen. Kabell afviser skarpt, at politikerne er med til at legitimere volden ved at snakke med bagmændene efter de voldsomme optøjer i byen.

»Vi straffer ikke kollektivt i Danmark, bare fordi nogle begår hærværk. Vi tvangsopløser heller ikke FCK, bare fordi deres tilhængere kommer op at slås med Brøndbyfans«, konstaterer han.

Holder fast i forslag om skolebygning
Partiet vil derfor torsdag foreslå borgerrepræsentationen, at Ungdomshusets brugere får lov at overtage den tidligere skolebygning i Stevnsgade, som de tidligere er blevet tilbudt af Fonden Jagtvej 69, men som de afslog, fordi det ikke var kommunen, der var giver.

Forslaget fik naboerne til at tage skarpt afstand fra udsigten til at få Ungdomshuset til kvarteret.

Men der er ikke grund til at tro, at det vil være så slemt, vurderer Morten Kabell og peger på, at Københavns politidirektør, Hanne Bech Hansen i 1997 slog fast, at der ikke var særlige problemer med Ungdomshuset.

Annonce
Marketing
Annoncer:
Erhverv 09. feb 23.27

Skat får stjålne bankoplysninger

Danmark får hemmelig bankviden kvit og frit fra Tyskland.

Danmark 09. feb 23.04
dyrebart. Kommunernes økonomi er belastet af stigende udgifter til høreapparater. Her laves en afstøbning til et høreapparat.

Dyre høreapparater ender i skufferne

Københavns Kommune undrer sig over, at flere og flere mennesker skal have høreapparat med stort kommunalt tilskud – uden batterier. SF vil ændre på tilskudsordningen.

De afviste irakere 09. feb 20.55
Gadearbejde. Det var især politiets voldsomme rydning af gaden ved Brorsons Kirke på Nørrebro, som bragte Kirkeasyl i overskrifterne. - Foto: PETER HOVE OLESEN

Kirkeasyl drejer nøglen om

Organisationen vil udgive bog med en køreplan til fremtidige asylaktioner.

Danmark 09. feb 20.49

Avis: Århus Universitet er ramt af millionsvindel

Der er svindlet med forskningsmidler for 10 millioner, skriver avis.

International 09. feb 21.50
bevidsthedsudvidende. En landsby fotograferet fra luften i grænseområdet mellem Peru og Brasilien, hvor indianerne i årtusinder har brugt ayahuasca. - AP

Brasilien frigiver psykedelisk jungle-te

Amazonas-indianere har i årtusinder drukket te brygget på lianen ayahuasca. Nu er det blevet lovligt

Danmark Seneste nyt

Internationalt Seneste nyt

Debat Seneste nyt

IBYEN Seneste nyt

Tjek Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce

Det sker
09. feb 20.28
Foto: Tobias Selnæs Markussen

1.100 danskere har købt Roskilde-billet på klods

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Marketing

Dobbelt op. Testvinderen fra Nextbase har både to skærme og to afspillere, så børnene i princippet kan se hver sin dvd. - Foto: Finn Frandsen

Billigste bil-DVD overrasker i test

Fastelavnsbolle. - Foto: CHRISTENSEN NIELS
Find opskrift
Find madskribenter
 
 
 
Pluspris 399 kr.
Alm. pris 499 kr
 
Pluspris 200 kr.
Alm. pris 250 kr
 
Tilbud i februar

Aperitif, 7-retters menu med tilhørende vinmenu, vand, kaffe og 1 hjemmelavet likør. Pluspris frokost 1.780 kr. Pluspris aften 1.880 kr.
 
Pluspris 120 kr.
Alm. pris 180 kr