Annonce
Annonce
Danmark 7. mar. 2007 KL. 10.33

Nedrivningen af Ungdomshuset er fuldbragt

Der er nu tomt på den grund på Jagtvej, hvor Ungdomshuset tidligere lå. Politiet vil ikke overvåge grunden.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Kort om sagen

1982 overlod Københavns Kommune brugsretten til Jagtvej 69 til de unge. I 2000 blev bygningen solgt til Human A/S, der solgte det videre til den kristne frimenighed Faderhuset.

1. marts 2007 blev brugerne sat på gaden i en dramatisk politiaktion. Politiets indsats regnes for den største politiaktion i Danmark nogensinde.

Faderhuset valgte siden at rive huset på Jagtvej 69 ned.

Brugerne af Ungdomshuset holder nu til i et nyt hus på Dortheavej i København.

Se politiken.dk's temaside om Ungdomshuset

Der er ikke meget at komme efter på adressen Jagtvej 69 i København.

På grunden, hvor Ungdomshuset ind til for få dage siden lå, er der nu kun murbrokker og nedrivningsmaskiner tilbage.

Facaden mod Jagtvej, der som den sidste del af huset stod tilbage efter at frikirken Faderhuset begyndte at rive bygningen ned, blev natten til i dag revet ned.

Ifølge Københavns Politis talsmand Flemming Steen Munch skulle den sidste nedrivning og planering af grunden være overstået i løbet af det næste døgn. Og herefter vender hverdagen tilbage til Nørrebro.

»Forhåbentlig kan vi åbne Jagtvej igen, når de er færdige med rydde huset og rydde op derude. Det er en trafikåre, der er svær at undvære i København«, siger han.

Stadig forhøjet beredskab
Ungdomshusets støtter har annonceret flere demonstrationer i løbet af de kommende dage, men politiet regner med, at de vil være mere eller mindre fredelige. Alligevel er det for tidligt at sende de lånte politimænd fra Fyn og Jylland hjem, og også de politibiler, politiet har lånt i Sverige, bliver foreløbig på dansk grund.

»Vi opretholder et højt beredskab, og når vi finder anledning til, at vi kan trappe ned for det, så gør vi det og siger tak for lån af de svenske politibiler. Men hvis du kører ud på Nørrebro, vil du se masser af politifolk, og du vil høre, at mange af dem snakker klingende jysk og fynsk«, siger Flemming Steen Munch.

Vil ikke overvåge grunden
Ifølge Faderhusets leder Ruth Evensen vil frikirken det næste halve til hele år planlægge, hvad der skal bygges på grunden. I den mellemliggende tid vil politiet ikke overvåge grunden, hvor Ungdomshuset tidligere stod.

»Så snart grunden er planeret, har vi ikke nogen bevogtning derude. Vi forudsætter selvfølgelig, at der bliver sat noget hegn op omkring grunden, men vi vil ikke binde politifolk til at stå der i så lang tid«, siger politiets talsmand.

Kunne man ikke forestille mig, at de unge hurtigt kunne besætte grunden eller opføre deres egen bygning på stedet?

»Jo, men så må vi tage den derfra. Sagen om Jagtvej 69 må anses for at være tabt for de unge«, siger Flemming Steen Munch.

Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Det arabiske oprør
9. feb. KL. 23.07
Angreb. Byen Homs er under kraftige angreb fra det syriske regime, fortæller indbyggere til CNN. - Foto: ANONYMOUS/AP

Læge i Homs: Alle venter på at dø

Syrisk læge fortæller om lemlæstelse, magtesløshed og total mangel på kirurgisk udstyr.

Musik
9. feb. KL. 21.40
Provo. Den engelsk-srilankanska sangerinde M.I.A. (Mathangi Maya Arulpragasam) gav sidste år koncert på Roskilde Festivals Orange Scene. - Foto: BRINKMANN MIE

Fuckfinger-popstjerne laver ny kæmpe-succes

M.I.A.?s nye video er på blot fem dage er blevet set over seks mio. gange.

Politik
9. feb. KL. 20.10
Foto: HØYBYE LIV

Forsvarsministeren: Jeg stoler på forsvarets top - men er ikke tossegod

Ministeren ser frem til undersøgelsen af fangesagen.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Spectors. Pumpehuset får fredag besøg af et stærkt team. (Arkivfoto) - Foto: Tobias Selnæs Markussen
9. feb. KL. 18.10

Klublisten: Her er seks gode fester
i weekenden

ibyen anbefaler

restaurant & cafe