Annonce
Annonce
Danmark 29. jun. 2007 KL. 21.22 opdateret 29. jun. 2007 KL. 21.57

Danske lægestuderende flygter til Sverige

Regeringen presser danske lægestuderende til udlandet. Danmark er i risiko for at ende uden nordiske læger.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Pres på lægerne

Regeringen og Regionerne indgik 25. april en aftale om nye retningslinjer for speciallægeuddannelsen i Danmark.

Problemet er indførslen af den såkaldte fireårs regel, der kræver, at de studerende påbegynder en hoveduddannelses-stilling, senest fire år efter de er begyndt på den etårige turnustjeneste.

Det er ifølge de studerendes forening for kort tid til, at de lægestuderende kommer grundigt nok ind i faget.

Desuden oplever foreningen, at de studerende føler sig presset ud i specialer, de måske ikke engang egner sig til - men tager for at opfylde tidskravet.

Kravene til danske lægestuderende er blevet for skarpe.

Regeringens nye retningslinjer til speciallægeuddannelsen nærmer sig tvang, og konsekvensen bliver, at Danmark bliver støvsuget for danske, norske og svenske læger.

For lidt tid til indsigt
Det mener de lægestuderendes forening FADL, der har udgivet en pjece, som vejleder landets kommende læger om mulighederne for at tage uddannelsen i Sverige.

»De nye retningslinjer (se faktaboks til højre) for specialuddannelsen giver de studerende for lidt tid til at prøve forskellige specialer af. Dermed får de ikke tilstrækkeligt indsigt i faget og misser et allround kendskab. Det er farligt«, siger Morten Andresen, formand for FADL i København til politiken.dk.

250 kommende læger tripper
250 lægestuderende har allerede henvendt sig til foreningen for at få oplysninger om turnus og speciallægeuddannelser i andre nordiske lande, og FADL arbejder på en lignende pjece om muligheder i Norge.

»Vi har fået henvendelser fra alle tre studiebyer (Odense, Århus og København, red.), og vi kan registrere, at specialemulighederne i Danmark ikke passer de studerende«, siger Andresen.

Danmark uden nordiske læger
FADL ser helst, at danske lægestuderende bliver i Danmark, men han kan også se den realistiske konsekvens af regeringens nye retningslinjer, hvor danske, norske og svenske læger vil søge væk fra Danmark.

»Vi ender uden nordiske læger i Danmark og vil i stedet hente flere udenlandske læger hertil. I Region Midtjylland har de allerede hentet de første indiske læger, og uddannelses-situationen vil forstærke den tendens«.

Bosætter sig i udlandet
FADL regner med, at mange danske lægestuderende vil søge uddannelsesmuligheder i Sverige eller Norge og at mange bosætter sig i nabolandene efter endt uddannelse.

»Der vil være mange, der bliver derovre. Efter man har brugt seks år på at blive læge, er man typisk nået til det tidspunkt i livet, hvor alderen er til at slå sig ned. Hvis den videre speciallægeuddannelse kun kan opnås i Sverige, så bliver man selvfølgelig der«, vurderer formanden for de studerendes forening i København.

Lægestuderende kan hente FADL's vejlednings-pjece om uddannelsesmulighederne i Sverige på deres hjemmeside fra på mandag.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Økonomien i krise
12. feb. KL. 23.50
Uro. Flere bygninger blev stukket i brand under gadekampene i Athen. - Foto: KOSTAS TSIRONIS/AP

Grækerne stemmer ja til sparepakke

Det græske parlament har godkendt kontroversiel sparepakke.

Film
12. feb. KL. 23.00 opdateret KL. 23.26
Hæder. Jean Dujardin, Thomas Langmann og Michel Hazanavicius med beviserne på deres priser ved Bafta-uddelingen i London. - Foto: IAN WEST

The Artist får engelsk Oscar for stumfilm

Filmen The Artist løb af med den prestigefyldte britiske Bafta-pris i kategorien bedste film.

Fodbold
12. feb. KL. 21.17
Jubel. City-spillerne kan glæde sig over tre vigtige point i topstriden efter sejr over Aston Villa. - Foto: JON SUPER/AP

Forsvarsspiller sender City til tops

Med en 1-0-udesejr over Aston Villa er Manchester City tilbage på førstepladsen i Premier League.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

ibyen anbefaler

restaurant & cafe