Annonce
Annonce
Danmark 14. sep. 2007 KL. 06.57

De Radikale vil nedlægge licensen

Det Radikale Venstre er klar til at gøre op med medieforliget. Fra 2010 vil partiet stille sig frit, men allerede nu foreslår De Radikale at nedlægge licensen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Drop licensen og lad danskerne betale til DR over skattebilletten.

Sådan lyder et forslag fra en række medlemmer af Det Radikale Venstre forud for partiets landsmøde i Nyborg.

Forslaget møder stor opbakning i folketingsgruppen og ser ud til at blive en del af De Radikales officielle mediepolitik efter landsmødet i weekenden.

'Et fælles gode'
»Jeg tror, at man må erkende, at vi betragter DR som et fælles gode. Derfor er der ingen grund til at finansiere DR via licensen, men i stedet via skatter og afgifter«, siger De Radikales medieordfører, Simon Emil Ammitzbøll, til Ritzau.

Forslaget tager udgangspunkt i, at de fleste danskere efterhånden enten har et tv, en radio eller en computer, der betyder, at man skal betale medielicens.

Men licensen er socialt skæv og rammer særligt de studerende hårdt på pengepungen, mener De Radikale.

ritzau

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Danmark
11. feb. KL. 23.07
Tro. Landets kirker har færre besøgende, men bruger flere og flere penge. Nu siger folkekirken selv stop. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Kirken kræver flere penge ind

Vi har aldrig brugt kirken så lidt som nu. Alligevel er den dyrere end nogensinde. Ministeren og folkekirken siger stop.

Berlinale 2012
11. feb. KL. 23.11
Foto: FRANDSEN FINN

Svensk succesforfatter beskylder Zentropa for at lave piratfilm

Den svenske forfatter Per Olov Enqvist mener, at Zentropa har overtaget hans historie fra en roman.

Danmark
11. feb. KL. 21.32
35.000. Så mange får hvert år en kræftdiagnose. I 2010 fik én procent af dem kun et brev. - Foto: FRANDSEN FINN

Kvalitetschef: Kræftdiagnoser med posten dur bare ikke

Mindst 350 fik sidste år deres kræftdiagnose med posten. Det svarer til én om dagen.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Facade. Gary Oldman er fremragende og giver den anonyme Smiley noget truende bag det ikkeeksisterende smil. - Foto: SF-film
11. feb. KL. 18.00

Truende spionfilm er en fascinerende filmisk tidslomme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe