PLUS EKSTRA TILBUD: Bamses puttekasse med 6 dvd'er - spar 105 kr.
Pluspris Kr. ,-
Annonce
Annonce

Blogs

Marketing

Mest læste

Lige nu

Marketing

Mest læste

Seneste uge

Marketing

Mest læste

Seneste måned

Annonce
Annonce
Danmark 28. nov 2007 KL. 20.10

Slagsmål om dansk model i EU-parlamentet

EU’s borgere skal både have sikkerhed og være fleksible som i Danmark. Danske parlamentarikere er røget i totterne på hinanden om, hvordan den danske model skal sælges i Europaparlamentet.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Danskerne er verdensmestre i at skifte arbejdsplads smertefrit, fordi de har et socialt sikkerhedsnet, der sikrer dem i tilfælde af arbejdsløshed.

Men den såkaldte danske model bliver ikke solgt på den rigtige måde i Europaparlamentet, lyder det harmdirrende fra SF’s Margrete Auken forud for en vigtig afstemning torsdag.

Hun kalder det både »forstemmende« og »rystende«, at socialdemokraten Ole Christensen har udarbejdet en rapport om danskermodellen, hvor han ikke har de vigtigste elementer med.

Fagbevægelsen skal med
»Jeg forstår ikke, at en dansker kan lave en rapport om den danske model, hvor han glemmer fagbevægelsens rolle. Den danske model bygger først og fremmest på aftaler og tillid mellem arbejdsgivere og arbejdstagere, og det kan jeg ikke finde nogen steder i rapporten«, siger Margrete Auken.

Hun vil sammen med resten af Den Grønne Gruppe undlade at stemme for Ole Christensens rapport, når den skal til afstemning blandt de 785 parlamentarikere.

»Hvis den bliver vedtaget, bliver det jo et eldorado for uansvarlige arbejdsgivere«, siger hun.

»Det er noget vrøvl«
Ole Christensen, som har arbejdet på den 67 sider lange rapport i flere måneder, afviser kritikken blankt. Ifølge ham understreges det flere steder, at danskermodellen – såkaldt flexicurity – kun virker, når der er dialog og tillid mellem arbejdsmarkedets parter.

»Det er noget vrøvl, det, Margrete Auken siger. Hun skulle tage at læse den grundigt. Der er opbakning fra den europæiske fagbevægelse til det her. Så det er helt ude i hampen. Det er stort set kun Margrete Auken, der er imod«, siger Ole Christensen.

»Jeg er meget skuffet over Margrete Auken. Det har været meget svært at få de grønne i tale«, tilføjer han.

Rapport ventes vedtaget
Han forventer, at rapporten bliver vedtaget med et stort flertal. Og gør den det, ryger den videre til EU-topmødet om 14 dage, hvor EU’s stats- og regeringschefer forventes at give anbefalingerne grønt lys.

»Jeg er slet ikke i tvivl om, at de vil godkende det. Det bliver dagsordenen, der kommer til at køre de næste år«, siger Ole Christensen.

Flexicurity bygger på, at det er let at hyre og fyre medarbejdere, samtidig med at medarbejderne garanteres en vis form for socialt sikkerhedsnet.

Det har Danmark haft succes med, og nu forsøger mange lande at kopiere elementer fra modellen. Især de lande, hvor det er meget svært for virksomhederne at skaffe sig af med medarbejderne.

Aftale om flexicurity
»Det er svært at overføre. Derfor anbefaler vi også, at både arbejdsgivere og arbejdstagere skal inddrages«, siger Ole Christensen.

Der er lande, hvor fagbevægelsen ikke står så stærkt som i Danmark, men det er ifølge Ole Christensen ikke det store problem, for de stærke europæiske arbejdstager- og arbejdsgiverorganisationer har indgået en aftale om flexicurity.

Annonce
Marketing
Annoncer:
Kultur 21. nov 00.10
Afsked. En af de mest succesfulde direktører i dansk teater, Jon Stephensen, var rystet, da han i går blev bortvist fra Østre Gasværk.

Teaterchefer har ofte bijob

Oprør i teaterverdenen over, at den succesrige direktør for Østre Gasværk Teater, Jon Stephensen, i går blev fyret og bortvist på grund af et bijob.

Politik 20. nov 22.18

S-kandidat trækker sig efter spritsag

Den socialdemokratiske regionspolitiker Tommy Kamp trækker sig fra politik efter ny en sag om spritkørsel. Han frygter at belaste sit parti.

Krigen mod Taleban 20. nov 23.55
På krigsstien. Per Stig Møller vil ikke have SF med i forhandlingerne om Afghanistan-strategien. - Foto: JONATHAN BJERG MØLLER

Per Stig udelukker SF fra krigsstrategi

Udenrigsminister Per Stig Møller vil ikke have SF med til næste uges forhandlinger om en ny strategi i Helmandprovinsen.

Kultur 20. nov 23.22
VINDERHOLDET. Vickie Jo Ringgaard og makkeren Casper Elgaard var bedst i finalen. - Foto: FOLKVER PER

Elgaard var skarpest på dansegulvet

Racerkøreren og makkeren Vickie Jo vandt en tæt finale i Vild med dans.

Kultur 20. nov 19.46
Oprah Winfrey på besøg hos Tom Cruise i dennes bolig i Colorado i april 2008. - AP

Oprah Winfrey ændrede tv-verdenen

USA's og verdens kendteste talkshow lukker butikken - efter at have ændret verden

Danmark Seneste nyt

Internationalt Seneste nyt

Debat Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce

Tophistorier Danmark

Det sker
20. nov 2009 KL. 23.36
Kina retur på luksusbillet – hvorfor er der ikke nogen, der har gjort det før? - Foto: Tobias Markussen

Ny dim sum-restaurant holder hele vejen

iBYEN.dk synes

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Marketing

Hvidløgspresseren fra COOP Cookware får fire tjektegn i testen - Foto: GREVE TORBEN

Overdesignet hvidløgspresser dumper i test

Spøde asparges - Foto: COLUMBUS LETH
Find opskrift
Find madskribenter
 
 
 
Som Plus-kunde kan du vælge blandt 2,25 millioner bøger hos SAXO og spare mindst 20% på vejledende udsalgspris - læs mere om aftalen
 
Pluspris 1450 kr.
Alm. pris 1600 kr
 
Pluspris 765 kr.
Alm. pris 899 kr
 
Pluspris 400 kr.
Alm. pris 500 kr