Annonce
Annonce
Danmark 8. dec. 2007 KL. 20.28

Gymnasium forbyder burkaer


Egå Gymnasium laver ordensregler, der forbyder burkaer og elefanthuer. Rektorforening advarer mod at sende forkerte signaler.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Burkaer er bandlyst på Egå Gymnasium ved Århus. Det samme er elefanthuer. Gymnasiet har netop forbudt, at elever har tildækket ansigtet i skoletiden.

»At folk går med tørklæder er ikke noget problem for os, men lærere kan ikke kommunikere med elever og få undervisningen til at fungere, når de ikke kan se deres ansigtsudtryk«, siger rektor Eigil Dixen til Jyllands-Posten.

Han har kopieret de nye regler fra andre gymnasier for at være på forkant med eventuelle problemer.

Skepsis i rektorforeningen
Den praksis møder skepsis i Gymnasieskolernes Rektorforening.

Formand for rektorerne, Peter Kuhlman, er enig i, at elever ikke kan have burka på i den danske gymnasieskole, fordi lærerne skal kunne identificere dem til for eksempel eksamen. Men han er aldrig stødt på problemet og hvorfor lave regler om noget, der ikke er et problem. Det sender nogle kedelige signaler om, at der ikke er plads til alle, siger han til Ritzau.

»Man skal passe på med at lave regler, inden problemet er opstået, fordi man jo dermed også sender et signal om, hvordan man forholder sig til andre kulturer. For eksempel at man er mere kritisk over for andre kulturelle opfattelser, og det behøver vi jo ikke at gøre, før der foreligger et problem«, siger han.

Kun få indvandrere på Egå Gymnasium
Rektor på Egå Gymnasium understreger, at de nye ordensregler også handler om, at eleverne er klædt ordentligt på, både når de skal have idræt og kemi.

Der går få indvandrere på gymnasiet, og der har aldrig været en elev med burka, mener Eigil Dixen. Til alle, som mener, at burkaforbuddet diskriminerer, siger han:

»Jeg er nødt til at sige, at vi skal skaffe rimelige betingelser for undervisningen, og så må vi indrette os efter det«.

ritzau

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Erhverv
12. feb. KL. 17.39

Topforhandler er tilfreds med lønstigning på 1,35 kroner

Overenskomsten er på plads for 240.000 industri-ansatte.

Danmark
12. feb. KL. 14.31
Fremtid. Steen Skovsgaard og de øvrige biskopper mener, at der bliver færre ansatte i folkekirken fremover. - Foto: OLE LIND (arkiv)

Biskopper varsler færre job ved kirkerne

Kordegne og kirketjenere kan stå for skud, mens præster er mindre udsat.

Danmark
12. feb. KL. 14.47

Uheldigt sammenfald tog strømmen i København

Et større strømsvigt ramte tidligere i dag store dele af det centrale København.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Gys! I vinterferien kan du bl.a. tage børnene på Zoologisk Museum, hvor de kan se istidsdyr såsom mammutten. - Foto: MARTIN BUBANDT
11. feb. KL. 11.39

Guide: Gør vinterferien helt vildt kreativ

ibyen anbefaler

restaurant & cafe