PLUS EKSTRA TILBUD: Bamses puttekasse med 6 dvd'er - spar 105 kr.
Pluspris Kr. ,-
Annonce
Annonce

Blogs

Marketing

Mest læste

Lige nu

Marketing

Mest læste

Seneste uge

Marketing

Mest læste

Seneste måned

Annonce
Annonce
Danmark 13. dec 2007 KL. 16.10

Per Stig: Stop for klyngebomber er urealistisk

Danmark og danske allierede skal fortsat kunne bruge klyngebomber, mener udenrigsminister Per Stig Møller.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

To forslag mod klyngebomber

I øjeblikket er der to processer i gang for at forbyde klyngebomber:

Oslo-processen, der vil have et totalt forbud mod alle former for klyngebomber.

En traktat i FN regi, der hedder CCW, Konventionen om Konventionelle Våben.

Den sidstnævnte er mindre ambitiøs end Oslo-processen, fordi den kun vil forbyde nogle typer af klyngebomber.

Det kan ikke lade sig gøre, at indføre et total forbud mod klyngebomber.

Sådan lyder udenrigsminister Per Stig Møllers (K) reaktion på socialdemokraterne og græsrodsorganisationers kritik af regeringen, der ikke vil indføre et nationalt forbud mod brugen af klyngebomber.

Undersøgelser anslår, at op imod 98 procent af ofrene for klyngebomber er civile.

»De, der vil have den totale udfasning, løber jo ind i, at de ikke kommer nogen vegne«, siger Per Stig Møller. Han mener, det er urealistisk at få de store lande til at afskaffe alle former for klyngebomber.

»For de store lande som USA og Kina vil jo sige, at de har behov for dem«, siger udenrigsministeren.

Nogen skal gå forrest
Socialdemokraterne arbejder for, at Danmark øjeblikkeligt skal indføre et nationalt stop for lagring, videreformidling og brug af klyngebomber.

»Nogen skal gå forrest. Klyngebomber dræber langt flere børn end soldater«, siger udenrigsordfører Jeppe Kofod (S). Der er allerede seks europæiske lande, der har indført et forbud mod klyngebomber - et såkaldt moratorium.

Klyngebomber sammenlignes ofte med landminer, fordi de også ligger tilbage efter en krig og eksploderer i hænderne på børn og andre civile, der samler dem op.

Forsvaret har også behov
I maj bad regeringen Forsvarsministeriet om at lave en rapport, der skal afgøre, om Danmark skal tilslutte sig et totalt forbud. Rapporten forventes færdig i midten af januar.

»Jeg vil se med sympati på det socialdemokratiske forslag, men jeg bliver også nødt til at høre, hvad forsvaret har af behov«, siger Per Stig Møller.

Socialdemokraterne, menneskerettighedsorganisationen Human Right Watch og flere andre NGOer mener, I er fodslæbende - iIventer hele tiden på undersøgelser mm - hvad venter regeringen på?

»Den kritik forstår jeg overhoved ikke, vi har hele tiden ligget i front med at få forhindret de her forfærdelige klyngebomber. Vi har prøvet at være konstruktive for at komme af med skidtet«.

Regeringen vil have simple klyngebomber udskiftet med en anden type, der har en selvdestruktionsmekanisme, så bomberne ikke kan ligge tilbage ueksploderede, hvis de ikke rammerne nogen, når de bliver kastet.

Annonce
Marketing
Annoncer:
Kultur 21. nov 00.10
Afsked. En af de mest succesfulde direktører i dansk teater, Jon Stephensen, var rystet, da han i går blev bortvist fra Østre Gasværk.

Teaterchefer har ofte bijob

Oprør i teaterverdenen over, at den succesrige direktør for Østre Gasværk Teater, Jon Stephensen, i går blev fyret og bortvist på grund af et bijob.

Politik 20. nov 22.18

S-kandidat trækker sig efter spritsag

Den socialdemokratiske regionspolitiker Tommy Kamp trækker sig fra politik efter ny en sag om spritkørsel. Han frygter at belaste sit parti.

Krigen mod Taleban 20. nov 23.55
På krigsstien. Per Stig Møller vil ikke have SF med i forhandlingerne om Afghanistan-strategien. - Foto: JONATHAN BJERG MØLLER

Per Stig udelukker SF fra krigsstrategi

Udenrigsminister Per Stig Møller vil ikke have SF med til næste uges forhandlinger om en ny strategi i Helmandprovinsen.

Kultur 20. nov 23.22
VINDERHOLDET. Vickie Jo Ringgaard og makkeren Casper Elgaard var bedst i finalen. - Foto: FOLKVER PER

Elgaard var skarpest på dansegulvet

Racerkøreren og makkeren Vickie Jo vandt en tæt finale i Vild med dans.

Kultur 20. nov 19.46
Oprah Winfrey på besøg hos Tom Cruise i dennes bolig i Colorado i april 2008. - AP

Oprah Winfrey ændrede tv-verdenen

USA's og verdens kendteste talkshow lukker butikken - efter at have ændret verden

Danmark Seneste nyt

Internationalt Seneste nyt

Debat Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce

Tophistorier Danmark

Det sker
20. nov 2009 KL. 23.36
Kina retur på luksusbillet – hvorfor er der ikke nogen, der har gjort det før? - Foto: Tobias Markussen

Ny dim sum-restaurant holder hele vejen

iBYEN.dk synes

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Marketing

Hvidløgspresseren fra COOP Cookware får fire tjektegn i testen - Foto: GREVE TORBEN

Overdesignet hvidløgspresser dumper i test

Spøde asparges - Foto: COLUMBUS LETH
Find opskrift
Find madskribenter
 
 
 
Som Plus-kunde kan du vælge blandt 2,25 millioner bøger hos SAXO og spare mindst 20% på vejledende udsalgspris - læs mere om aftalen
 
Pluspris 1450 kr.
Alm. pris 1600 kr
 
Pluspris 765 kr.
Alm. pris 899 kr
 
Pluspris 400 kr.
Alm. pris 500 kr