Annonce
Annonce

Blogs

Marketing
Marketing

Joblinks

Marketing
Annonce
Danmark 30. dec 2007 KL. 10.30

Næstlaveste antal drab i 20 år

40 personer blev dræbt i løbet af 2007. Selv om det er en voldsom stigning i forhold til 2006, er tallet stadig lavt. Kun i én sag er ingen anholdt.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Selv om der er sket en stigning på næsten 38 procent i forhold til året før, var 2007 et år med få drab.

Antallet var nemlig rekordlavt i 2006, da 29 mennesker blev slået ihjel. Ifølge en opgørelse foretaget af Ritzau nåede antallet af drab i 2007 op på 40, og det er det næstlaveste i de seneste 20 år, hvor antallet af drab har ligget mellem cirka 50 og knap 70.

Forældre til spædbarn savnes
Opklaringsprocenten for drab har altid været høj, og 2007 er ingen undtagelse, idet politiet kun i en enkelt sag endnu ikke har sigtet nogen - formentlig fordi det slet ikke er et drab.

Det drejer sig om det spædbarn, der 12. juni blev fundet i Odense Å.

På en granitsten, der lå i en hvid pose sammen med barnet, stod med sort tusch: 'Undskyld. Hvil i fred. Mor og far elsker dig, min lille dreng'. Barnet bar ingen tegn på vold, og politiet mente, at det kunne være dødfødt. Men trods megen medieomtale og en omfattende efterforskning er det endnu ikke lykkedes at finde frem til forældrene.

De fleste ofre og gerningsmænd kendte hinanden
I langt de fleste drabssager kender offer og gerningsmand hinanden i forvejen, og meget ofte er der tale om et parforhold, der er gået galt.

Det var tilfældet 24. juni, da den 17-årige Katja Fromberg blev slået og sparket ihjel i sin kærestes hjem i Birkerød. Mishandlingen af den unge pige foregik over flere timer, og retsmedicinernes undersøgelser viste, at hun havde været udsat for 58 tilfælde af stump vold. Dagen efter blev hendes 23-årige kæreste anholdt i Nr. Alslev på Falster og sigtet for drabet.

Forældre greb ikke ind, da søn dræbte kæreste
Drabet var i sig selv grusomt, men et par uger senere blev der føjet en ny dimension til, da politiet sigtede mandens forældre og søster for medvirken til drabet. Ifølge politiet overværede eller overhørte familien mishandlingen af den 17-årige pige uden at gribe ind, ligesom de undlod at tilkalde lægehjælp.

Drabssigtet anholdt på toilet
Nogle gange er det dog et langt mere overfladisk bekendtskab, der fører til drab. Sådan var det i årets vel nok mest omtalte drabssag.

I midten af juni henvendte en mand på Ærø sig til politiet, fordi han undrede sig over, at båden 'Silverbo af Strynø' i to uger havde ligget ankret op i Kleven-bugten ved Ærø. Båden tilhørte ægteparret Finn og Ruth Teisen, som var forsvundet.

To dage senere, 15. juni, efterlyste politiet en 25-årig mand, der havde vist interesse for at købe ægteparrets båd, og allerede samme aften blev han anholdt på Langelandsfærgen, hvor politiet fandt ham på et toilet.

Ægtepar bundet sammen og smidt i havet
I et retsmøde forklarede den 25-årige, at det havde været hans plan at stjæle parrets båd for at komme gammel gæld til livs. Derfor lod han som om, at han ville købe båden, men under en prøvesejlads fik han dårlig samvittighed og fortalte, at han ikke havde råd til at købe den.

Det førte til et voldsomt skænderi, der endte med, at den 25-årige stak Finn Teisen i ryggen med sin lommekniv, så han sank sammen på dækket. Derefter stak han Ruth Teisen i halsen, maven og ryggen. I mellemtiden var manden kommet på benene blot for at blive mødt af en byge af knivstik.

Den psykisk ustabile mand bandt de to lig sammen, smed dem i havet og sejlede til Ærø, hvor han efterlod båden. Trods en omfattende eftersøgning skulle der gå et halvt år, før ligene blev fundet, da en sildetrawler 16. december fik dem i nettet.

48-årig mand mishandlet til ukendelighed
I meget sjældne tilfælde har offer og gerningsmand aldrig mødt hinanden før, som det var tilfældet i en drabssag i Aalborg.

26. oktober var den 48-årige Henrik Bjerremand Kristensen i byen med en bekendt. De skiltes ud på natten, og den 48-årige tog til Aalborg Stadion for at hente sin cykel. Ved sekstiden næste morgen fandt en nattevandrer Henrik Bjerremand Kristensen livløs og mishandlet til ukendelighed ved stadion.

15-årig dreng filmede drabet på mobiltelefon
Halvandet døgn senere blev den formodede gerningsmand anholdt, og sagen rystede selv garvede efterforskere hos politiet.

Ikke nok med, at en kun 15-årig dreng blev fængslet for drabet, men det viste sig, at han efter overfaldet filmede sit offer med sin mobiltelefon, før han stak af.

»Det vækker sådan en afsky hos mig, at man kan gøre sådan noget. Det er udtryk for en kynisme, jeg aldrig tidligere har oplevet i min tid i politiet«, sagde vicepolitiinspektør Frank Olsen fra Nordjyllands Politi, da det kom frem.

ritzau

Annonce
Marketing
Annoncer:
De afviste irakere 09. feb 20.55
Gadearbejde. Det var især politiets voldsomme rydning af gaden ved Brorsons Kirke på Nørrebro, som bragte Kirkeasyl i overskrifterne. - Foto: PETER HOVE OLESEN

Kirkeasyl drejer nøglen om

Organisationen vil udgive bog med en køreplan til fremtidige asylaktioner.

spin. Gade pressechef har bedt politiet gå ind i sagen om jægerlækken, hvor journalist Christoffer Guldbrandsen (billedet) siger, at pressechefen lækkede hemmelig viden. - Foto: Thomas Borberg (arkiv)

Pressechef pudser politiet på journalist

Forsvarsministeren spindoktor beder politiet om at gå ind i lækagesag.

Jordskælvet i Haiti 09. feb 18.48
behandling. 16-årige Farah Paul holder sin syge datter på fire måneder på et hospital i Port-au-Prince. - Foto: RODRIGO ABD/AP

Hospitaler kræver penge for gratis medicin

FN truer 12 hospitaler med straf for at tage penge for gratis medicin til ofre for jordskælv.

Danmark 09. feb 20.49

Avis: Århus Universitet er ramt af millionsvindel

Der er svindlet med forskningsmidler for 10 millioner, skriver avis.

Politik 09. feb 21.56
Krisekritik: Krisecentrene kritiserer Venstre for deres manglende viden om Voldsramte kvinder. - Foto: Jacob Ehrbahn

Krisecentre: Venstre lader som ingenting

Venstre lader som om, at partiet ikke kender til voldsramte kvinders problemer, siger kvindekrisecentrenes formand.

IBYEN Seneste nyt

Tjek Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce

Det sker
09. feb 20.28
Foto: Tobias Selnæs Markussen

1.100 danskere har købt Roskilde-billet på klods

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Marketing

Dobbelt op. Testvinderen fra Nextbase har både to skærme og to afspillere, så børnene i princippet kan se hver sin dvd. - Foto: Finn Frandsen

Billigste bil-DVD overrasker i test

Fastelavnsbolle. - Foto: CHRISTENSEN NIELS
Find opskrift
Find madskribenter
 
 
 
Pluspris 399 kr.
Alm. pris 499 kr
 
Pluspris 200 kr.
Alm. pris 250 kr
 
Tilbud i februar

Aperitif, 7-retters menu med tilhørende vinmenu, vand, kaffe og 1 hjemmelavet likør. Pluspris frokost 1.780 kr. Pluspris aften 1.880 kr.
 
Pluspris 120 kr.
Alm. pris 180 kr