Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 8. jan. 2008 KL. 10.41

Trafikpropper æder dyrebar arbejdstid

Danskerne ville arbejde mere, hvis de ikke spildte så meget tid i trafikpropper, viser ny undersøgelse. Regeringspartier afviser trængselsafgifter.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

130.400 timer.

Det er sammenlagt den tid, trafikanter - alene i hovedstadsområdet - spilder ved at sidde i trafikpropper.

Det viser en ny meningsmåling FDM har fået foretaget, og som bringes i Berlingske Tidende i dag.

Hver femte ville arbejde mere
Undersøgelsen viser også, at danskerne ville arbejde mere, hvis de ikke skulle bruge så meget tid på at sidde i kø på vej til og fra arbejde.

»Jeg synes, det er interessant, at hver femte bilist er indstillet på at arbejde mere, hvis der ikke var trængselsproblemer. Især i en tid hvor der mangler hænder og hoveder på arbejdsmarkedet«, siger administrerende direktør i FDM Thomas Møller Thomsen til Berlingske Tidende.

V: Massive investeringer på vej
Venstres trafikordfører Kristian Phil Lorentzen mener, at undersøgelsen understreger, at Danmarks trængselsproblemer skal løses.

»Der er et stort potentiale her, og vi har ikke råd til at have højt uddannet arbejdskraft siddende på vejene«, siger Kristian Phil Lorentzen, der ikke er i tvivl om løsningen.

»Der er brug for massive og målrettede investeringer - både i den kollektive trafik og i veje, så folk ikke spilder deres tid«, siger han.

Samme løsning peger de konservative på.

Hellere gulerod end pisk
»Vi skal flytte flere fra bilerne over i den kollektive trafik. Det kræver, at den kollektive trafik skal køre bedre, det har været ustabil, og jeg håber, at den skinne-genopretning, som er sat i gang hjælper «, siger konservatives trafikordfører Henriette Kjær, som også er næstformand i Folketingets Trafikudvalg.

Både Venstre og Konservative - og også regeringens støtteparti Dansk Folkeparti afviser, at der skal indføres trængselsafgifter for at løse problemerne. De vil hellere bruge gulerod end pisk.

»København bliver kedelig«
Og Københavns Kommunes forslag om at forsøge at holde bilerne ude af byen ved hjælp af bropenge vinder ikke gehør hos regeringspartierne eller deres støtteparti.

»Det vil betyde, at arbejdspladser flytter væk fra København. Hvis det bliver for dyrt og for besværligt for flere af de store hovedsæders ansatte at komme på arbejde, så flytter de ud, og så bliver det en kedelig by«, siger Henriette Kjær (K).

Regeringens infrastrukturkommission fremlægger på torsdag en rapport om fremtidens trafikplanlægning i Danmark.

Udfordringen er ifølge Berlingske Tidende, at vejtrafikken vil vokse med 70-90 procent frem mod 2030.

Annonce
Annonce
Annoncer
Erhverv
22. maj. KL. 23.14
Nedtur. Facebook-aktien har på sin kun tredje dag på børsen tabt mere end de fleste virksomheder er værd. - Foto: Richard Drew/AP

3 dage på børsen: Facebook er 120 milliarder mindre værd

Facebook-aktien faldt for anden dag i træk, nu med næsten ni procent.

Hushandel
22. maj. KL. 23.50
Dyrt. Priserne på sommerhuse er stadig for høje, viser en analyse fra Realkreditforeningen. - Foto: Arkivfoto: MORTENLANGKILDE

Analyse: Sommerhus skal falde mere i pris

Priserne steg voldsomt i 2003 og er stadig for høje.

Fodbold
22. maj. KL. 18.59
Foto: DRESLING JENS

FCN-fan: Nu kommer alle skabsfansene ud - de ved jo godt, hvor guldet ender

Farumgenserne er enige om, at FCN vinder mesterskabsfinalen mod Horsens.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Danmark

Foto: LEHMANN MARTIN
04:39

20. maj. KL. 07.34 Istedgade overgi'r sig aldrig

Det sker
Åbning. Nu kommer der gang i brød-konkurrencen på Gl. Kongevej. Fredag åbner Andersen Bakery stor butik på Frederiksberg. - Foto: PR-foto
22. maj. KL. 13.27

Brødgigant fra Hiroshima rykker ind på Frederiksberg

ibyen anbefaler

restaurant & cafe