Annonce
Annonce
Danmark 8. apr. 2008 KL. 08.23

Homoer får egen begravelsesplads

36 urnepladser blandt kendisser på Nørrebros Assistens-kirkegård er netop udbudt til salg - heteroer har ingen adgang.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Muslimerne og jøderne har dem. Ateisterne får dem.

Og nu kan danske bøsser og lesbiske også prale med at have fået deres helt eget begravelsessted. 36 urner - med option på plads til 12 mere - er der plads til på den særligt indviede plet på Assistens Kirkegården på Nørrebro i København.

Side om side med HC. Andersen, Søren Kierkegaard og Dan Turèll vil en stor natursten og et regnbueflag markere de homoseksuelles sidste hvilested.

2.500 kroner for plads under regnbueflag
En af bagmændene for initiativet er sognepræst Ivan Larsen. Han er selv homoseksuel, og har skudt 2.500 kroner i projektet - prisen for at hvile under regnbueflaget.

Han mener ikke, at det separate gravsted er med til at isolere bøsser og lesbiske fra resten af samfundet.

»Lige som vi også har vores egne steder, hvor vi kan mødes og have det sjovt, altså bøssebarer og lignende, så vil vi også gerne have et gravsted. Og det er rigtig hyggeligt, at vi har vores eget gravsted«, siger Ivan Larsen til Kristeligt Dagblad.

Indtil videre er syv-otte urnesteder afsat, oplyser foreningen Regnbuen.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Økonomien i krise
12. feb. KL. 23.50
Uro. Flere bygninger blev stukket i brand under gadekampene i Athen. - Foto: KOSTAS TSIRONIS/AP

Grækerne stemmer ja til sparepakke

Det græske parlament har godkendt kontroversiel sparepakke.

Film
12. feb. KL. 23.00 opdateret KL. 23.26
Hæder. Jean Dujardin, Thomas Langmann og Michel Hazanavicius med beviserne på deres priser ved Bafta-uddelingen i London. - Foto: IAN WEST

The Artist får engelsk Oscar for stumfilm

Filmen The Artist løb af med den prestigefyldte britiske Bafta-pris i kategorien bedste film.

Fodbold
12. feb. KL. 21.17
Jubel. City-spillerne kan glæde sig over tre vigtige point i topstriden efter sejr over Aston Villa. - Foto: JON SUPER/AP

Forsvarsspiller sender City til tops

Med en 1-0-udesejr over Aston Villa er Manchester City tilbage på førstepladsen i Premier League.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

ibyen anbefaler

restaurant & cafe