Annonce
Annonce
Danmark 10. apr. 2008 KL. 17.27

PET: Terrorrisiko er i trafikken

Terroristerne har vendt blikket væk fra højt profilerede og beskyttede mål, lyder det fra PET.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Det er på ubeskyttede, menneskefyldte områder, at risikoen for terror er størst.

Sådan skriver Politiets Efterretningstjeneste (PET) i sin nye og skærpede vurdering af terrortruslen mod Danmark og danskere i udlandet.

Terrorister har ændret taktik
De vestlige landes skærpede fokus på at dæmme op for terror vender terroristernes fokus væk fra højt profilerede mål, der er godt beskyttet. Dermed henvises der formentlig til større turistattraktioner såsom Tivoli og symbolske mål som eksempelvis Folketinget.

I stedet viser erfaringer og efterretninger, at terroristerne planlægger og gennemfører angreb på mindre beskyttede steder, hvor mange mennesker er samlet.

»Erfaringer fra udlandet viser, at angreb på offentlige transportmidler ofte foretrækkes af terrorister. Det skyldes ikke mindst, at de er let tilgængelige mål, hvor mange mennesker er tæt samlet. Angreb på offentlige transportmidler og trafikknudepunkter har desuden en stor psykologisk effekt i offentligheden, fordi det er steder, hvor en meget stor del af befolkningen ofte kommer, og hvor mange derfor kan se sig selv som potentielle mål«, lyder det i sammenfatningen.

Risikoen er stadig lille
PET's skærpede vurdering af trusselsbilledet skyldes tegningsagens genopblussen sammenholdt med Danmarks deltagelse i Afghanistan og tidligere Irak.

PET pointerer dog, »at risikoen for at blive tilfældigt offer for et terrorangreb i Danmark eller i udlandet stadigvæk er meget begrænset ...«.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Uddannelse
13. feb. KL. 09.24

Rektorer: Studerende kan bare læse pensum igen

Rektorer afviser studerendes ønske om mere tid med underviserne.

Film
13. feb. KL. 08.38
Stjernerække. Uma Thurman er på rollelisten i filmen 'Fragments', hvor hun sammen med en række andre kvindelige stjerner portrætterer Marilyn Monroe. - Foto: JIM COOPER/AP

Stjerner vækker Marilyn til live i ny film

50-året for det amerikanske ikons død markeres med ny dokumentarfilm, hvori kendte kvinder skal læse op af skrifter om Monroe.

Danmark
12. feb. KL. 22.50

800.000 danskere er på overførselsindkomst

Der blev gjort for lidt under opsvinget i 2004 til 2008 for at hjælpe folk i gang, vurderer fagfolk.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Gys! I vinterferien kan du bl.a. tage børnene på Zoologisk Museum, hvor de kan se istidsdyr såsom mammutten. - Foto: MARTIN BUBANDT
11. feb. KL. 11.39

Guide: Gør vinterferien helt vildt kreativ

ibyen anbefaler

restaurant & cafe