PLUS EKSTRA TILBUD: Bamses puttekasse med 6 dvd'er - spar 105 kr.
Pluspris Kr. ,-
Annonce
Annonce

Blogs

Marketing

Mest læste

Lige nu

Marketing

Mest læste

Seneste uge

Marketing

Mest læste

Seneste måned

Annonce
Annonce
Danmark 12. apr 2008 KL. 20.47

Politi rydder besat hus på Amager

Mindst seks er anholdt, efter at aktivister besatte en gammel industribygning på Amager i dag.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Kort om sagen

  • 1982 overlod Københavns Kommune brugsretten til bygningen på Jagtvej 69 til de unge. I 2000 blev bygningen solgt til Human A/S, der året efter solgte det videre til den kristne frimenighed Faderhuset.
  • Efter syv års politiske og juridiske tovtrækkerier blev brugerne sat på gaden 1. marts 2007 i en dramatisk politiaktion. Herefter fulgte massive protester og hærværk i København. Politiets indsats regnes for den største politiaktion i Danmark nogensinde.
  • Faderhuset valgte siden at rive huset på Jagtvej 69 ned under politibeskyttelse.
  • 11. juni vedtog Københavns Borgerrepræsentation at lade brugerne af Ungdomshuset flytte ind i et nyt hus på Dortheavej i København, ifølge planen fra 1. juli 2008.

Se politiken.dk's temaside om Ungdomshuset

Mindst seks er anholdt efter en BZ-aktion til aften.

Det siger Københavns Politis centrale vagthavende John Hansen til politiken.dk. Politiet er netop nu ved at gå gennem huset for at se, om flere aktivister skulle have gemt sig på adressen.

»Vi er derude lige nu for at foretage anholdelser af de såkaldte autonome. Vi har foreløbig seks anholdte. Vi arbejder stadig på stedet derude«, siger John Hansen.

Naboer politianmeldte
Det besatte hus ligger på Oliebladsgade 8 på Amager, og er en gammel industribygning, ifølge vagthavende.

»Beboerne overfor kunne lige pludselig se bannere med slagord og ringede herind«, siger han, og tilføjer, at rydningen gik fredeligt for sig.

En gruppe, der kalder sig BZ-Brigaden fra Revolutionære Anarkister i København, skrev tidligere i dag en pressemeddelelse, hvor det fremgik, at den har »eksproprieret statens tomme ejendom og er allerede i gang med at omdanne lokalerne til autonomt socialcenter, med anarkistisk mødested, atelier, cykelværksted og mange flere rum til videreudvikling«.

Del af internationale BZ-dage
Aktionen er en del af de såkaldte 'Internationale aktionsdage for frirum' som afholdes i blandt andet København for tiden, under navnet April 2008 .

En af de mest opsigtsvækkende aktioner fandt sted i Amsterdam, hvor cirka 60 personer besatte en gammel bygning ejet af statens nationalmuseum.

I London åbnede aktivister ifølge Modkraft en såkaldt »BZ-ejendomsmægler« og annoncerede herfra en række tomme BZ-egnede huse, lejligheder og bygninger med udførlige beskrivelser af beliggenhed og historie.

Annonce
Marketing
Annoncer:
Kultur 21. nov 00.10
Afsked. En af de mest succesfulde direktører i dansk teater, Jon Stephensen, var rystet, da han i går blev bortvist fra Østre Gasværk.

Teaterchefer har ofte bijob

Oprør i teaterverdenen over, at den succesrige direktør for Østre Gasværk Teater, Jon Stephensen, i går blev fyret og bortvist på grund af et bijob.

Politik 20. nov 22.18

S-kandidat trækker sig efter spritsag

Den socialdemokratiske regionspolitiker Tommy Kamp trækker sig fra politik efter ny en sag om spritkørsel. Han frygter at belaste sit parti.

Krigen mod Taleban 20. nov 23.55
På krigsstien. Per Stig Møller vil ikke have SF med i forhandlingerne om Afghanistan-strategien. - Foto: JONATHAN BJERG MØLLER

Per Stig udelukker SF fra krigsstrategi

Udenrigsminister Per Stig Møller vil ikke have SF med til næste uges forhandlinger om en ny strategi i Helmandprovinsen.

Kultur 20. nov 23.22
VINDERHOLDET. Vickie Jo Ringgaard og makkeren Casper Elgaard var bedst i finalen. - Foto: FOLKVER PER

Elgaard var skarpest på dansegulvet

Racerkøreren og makkeren Vickie Jo vandt en tæt finale i Vild med dans.

Kultur 20. nov 19.46
Oprah Winfrey på besøg hos Tom Cruise i dennes bolig i Colorado i april 2008. - AP

Oprah Winfrey ændrede tv-verdenen

USA's og verdens kendteste talkshow lukker butikken - efter at have ændret verden

Danmark Seneste nyt

Internationalt Seneste nyt

Debat Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce

Tophistorier Danmark

Det sker
20. nov 2009 KL. 23.36
Kina retur på luksusbillet – hvorfor er der ikke nogen, der har gjort det før? - Foto: Tobias Markussen

Ny dim sum-restaurant holder hele vejen

iBYEN.dk synes

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Marketing

Hvidløgspresseren fra COOP Cookware får fire tjektegn i testen - Foto: GREVE TORBEN

Overdesignet hvidløgspresser dumper i test

Spøde asparges - Foto: COLUMBUS LETH
Find opskrift
Find madskribenter
 
 
 
Som Plus-kunde kan du vælge blandt 2,25 millioner bøger hos SAXO og spare mindst 20% på vejledende udsalgspris - læs mere om aftalen
 
Pluspris 1450 kr.
Alm. pris 1600 kr
 
Pluspris 765 kr.
Alm. pris 899 kr
 
Pluspris 400 kr.
Alm. pris 500 kr