Annonce
Annonce
Danmark 22. apr. 2008 KL. 20.56

FOA er trætte af skruebrækkere

Social- og sundhedspersonalet i hjemmeplejen oplever det som et problem, at uorganiserede tager strejkeramt arbejde.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

»TAK FOR STØTTEN!«

Sådan lyder budskabet på postkort, som sosu-assistenter i dag deler ud i København for at markere deres utilfredshed med, at uorganiserede sundhedsassistenter tager arbejde og dermed forstyrrer strejken.

»Kære uorganiserede kollega. TAK FOR STØTTEN! Til gengæld skal vi nok sørge for din gode løn i fremtiden. Vi glæder os til at byde dig velkommen i fællesskabet. Du kontakter bare den lokale tillidsrepræsentant«, står der på kortet.

Kom dog med i fællesskabet
Palle Nielsen, formand for FOA Social og Sundhedsafdelingen i København, forklarer, at kortene er en reaktion på, at flere medlemmer er vrede over, at uorganiserede lukrerer på de goder, som medlemmerne af FOA kæmper for uden at gå med i den fælles kamp om bedre arbejdsforhold.

»Flere er vrede over, at de uorganiserede ikke vil være med i konflikten. De passer deres arbejde og forstyrrer på den måde konflikten«, siger Palle Nielsen.

Han kalder det en uheldig situation, når de uorganiserede arbejder, mens konflikten står på.

Det er useriøst
Blandt de, som er vrede over, at uorganiserede tager strejkeramt arbejde, er Brith Josefsen, fællestillidsmand for hjemmeplejen i Høje Taastrup Kommune.

Hun forklarer, at man i Høje Taastrup Kommune ikke kan sende de uorganiserede medarbejdere hjem, hvis ikke de har mulighed for at tage ferie eller afspadsere under strejken.

Når de møder på arbejde, får de ikke lov at passe de ældre som en del af nødberedskabet, men bliver sat til at lave andre praktiske opgaver end de fagligt organiserede hjemmehjælpere i kommunen.

»Det er ikke seriøst, at de ikke vil være med i kampen, men gerne høste gevinsten i lønposen, når konflikten er overstået. Det mener jeg ikke er okay«, siger Brit Josefsen.

Kortet er en sød lille reminder
Med kortet vil FOA gøre de uorganiserede sosu-assistenter opmærksomme på den kamp, deres organiserede kollegaer kæmper i disse dage.

FOA oplever, at flere og flere organiserer sig, efter strejken er startet. Og kortet er også en opfordring til, at flere melder sig ind i fagforeningen og kæmper for den fælles sag om bedre løn og arbejdsvilkår, som alle ansatte inden for overenskomsten får glæde af.

»Kortet er ment som en sød lille reminder. Med det vil vi appellere til, at flere ser, hvad vores medlemmer går og laver, så de forhåbentlig selv får lyst til at organisere sig«, siger Palle Nielsen.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Gældskrisen
12. feb. KL. 23.08
Foto: KOSTAS TSIRONIS/AP

»Alt hvad der kan smadres, er smadret«

Efter anarkisters bersærkergang går grækerne magtesløse rundt i massekrerede Athen.

Film
12. feb. KL. 23.00 opdateret KL. 23.26
Hæder. Jean Dujardin, Thomas Langmann og Michel Hazanavicius med beviserne på deres priser ved Bafta-uddelingen i London. - Foto: IAN WEST

The Artist får engelsk Oscar for stumfilm

Filmen The Artist løb af med den prestigefyldte britiske Bafta-pris i kategorien bedste film.

Erhverv
12. feb. KL. 18.46
Endelig. Efter 22 timers forhandlinger i slutspurten er der faldet overenskomst på plads på industriområdet, og det var hovedforhandlerne ganske godt tilfredse med. - Foto: PETER HOVE OLESEN

Ekspert: Overenskomst er en gratis omgang

Ekspert kalder industriens overenskomst for et smalt forlig, der ikke vil koste virksomhederne meget.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

restaurant & cafe