Annonce
Annonce
Danmark 1. maj. 2008 KL. 15.37

Rolig eftermiddag i Fælledparken

Politiet har anholdt fire under 1. maj-demonstrationer i Fælledparken. Fodboldfansene har til gengæld opført sig pænt.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Københavns Politi har haft en fredelig torsdag eftermiddag - indtil videre.

Blandingen af kolde øl, 1. maj-demonstrationer og pokalbrag i Parken har hidtil kun kastet fire anholdelser af sig, oplyser politiet.

»Vi har fire anholdte i alt, og det er i forbindelse med 1.maj-demonstrationen. Så det går stille og fredeligt indtil videre«, siger vagthavende ved Københavns Politi, station Bellahøj, til politiken.dk.

Alt er roligt
En er anholdt for vold, en for hærværk og to for overtrædelse af ordensbekendtgørelsen, oplyser vagthavende.

Politiets afdeling i indre by melder også om »alt roligt«. Måske fordi regnen har gennemblødt hovedstaden det meste af dagen.

Politiet er talstærkt til stede i området omkring Fælledparken og Parken og overvåger fodbolden og demonstrationerne i en samlet operation.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Politik
13. feb. KL. 12.32
Foto: LEHMANN MARTIN

Venstre: Regeringen mangler en klar plan for Syrien

Verdenssamfundet bør tage ansvar for situationen i Syrien, mener V.

Internationalt
13. feb. KL. 11.45

Lufthavnen i Amsterdam evakueret på grund af bombetrussel

Mand, der gemmer sig på et toilet, truer med at have en bombe.

Danmark
13. feb. KL. 12.23
EFTERLYST. Jeanett Rask har været sporløst forsvundet siden fredag eftermiddag. - Foto: Privatbillede

Mor til to er forsvundet på tredje døgn

Jeanett Rask fra Nørrebro i København har ikke været set siden fredag eftermiddag.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Billedpoesi. Svenske Mikael Kristersson har undersøgt døgnets gang og årstidernes skiften i sin have. Resultatet er fortryllende.
12. feb. KL. 14.03

Svensker brugte 11 år på at filme pindgrise i sin have

ibyen anbefaler

restaurant & cafe