Annonce
Annonce
Danmark 20. maj. 2008 KL. 10.32

Råd: Letbaner kan redde den kollektive trafik

Kundernes flugt fra den kollektive trafik kan standses med hurtige og billige letbaner, mener Rådet for Bæredygtig Trafik.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Kunderne er ved at opgive den kollektive trafik.

De voldsomme prisstigninger og stadigt ringere service får kunderne til at flygte fra især busserne.

Dyre og dårlige busser
Alene i hovedstadsområdet har syv millioner rejsende opgivet at lægge en tyver eller mere, hver gang de skal stige op i de langsomtkørende bybusser, viser tal fra trafikselskabet Movia.

»Når man har en politik om, at man helst vil have folk over på den kollektive trafik, så er det ikke så smart«, konstaterer Kjeld Larsen, der er formand for Rådet for Bæredygtig Trafik.

Bussernes fart holdes nede
En del af årsagen er ifølge ham den standard, politikerne har valgt at tilbyde kunderne, blandt andet i København, hvor farten holdes nede på 13 km/t for de gule bybusser.

Dermed er de kun dobbelt så hurtige som en almindelig spadseretur.

»De er for overfyldte og kører for langsomt, fordi de bliver trængt af anden trafik«, konstaterer Kjeld Larsen.

Letbaner kan være løsningen
Han ser letbaner - en slags moderne sporvogne - og trængselsafgifter som en del af løsningen, hvis politikerne vil lægge vægt bag skåltalerne om at satse på den kollektive trafik.

»Letbaner er et hurtigt og moderne overfladetransportsystem, der kan hindre den eksplosion i trafikken, vi er vidne til. De kan komme langt ud, og de er forholdsvis billige«, forklarer han og peger på, at politikerne i Frankrig og andre europæiske lande med stor succes har satset på at udbygge velfungerende letbanesystemer.

Metroen ikke god nok
I København har de i stedet satset på en langt dyrere løsning ved at bygge metroen.

»Men det er ikke altid let at bruge metroen. Den er ikke så kundevenlig over for alle samfundsgrupper. For eksempel er der langt mellem stationerne«, påpeger han og tilføjer, at den ringmetro, der nu er vedtaget, næppe kommer til at løse hovedstadens trafikproblemer.

»Man burde have overvejet, om man skulle satse på et letbanesystem«, siger han.

Fordelen ved letbaner er, at de er til at komme til for kunderne, at de kører i deres egen bane og dermed ikke kan standses af vildvoksende biltrafik, og at de er forholdsvis billige.

Folketinget står i vejen for bompengeløsning
Også bompenge eller trængselsafgifter som dem, der med succes er indført i byer som Stockholm og London, kan være med til at løse problemerne.

»Man kan få løst trængslen i byerne, men får ikke lov af politikerne i Folketinget. Det er ærgerligt, når der er så stor politisk vilje til det lokalt«, mener Kjeld Larsen.

Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Det arabiske oprør
9. feb. KL. 23.07
Angreb. Byen Homs er under kraftige angreb fra det syriske regime, fortæller indbyggere til CNN. - Foto: ANONYMOUS/AP

Læge i Homs: Alle venter på at dø

Syrisk læge fortæller om lemlæstelse, magtesløshed og total mangel på kirurgisk udstyr.

Musik
9. feb. KL. 21.40
Provo. Den engelsk-srilankanska sangerinde M.I.A. (Mathangi Maya Arulpragasam) gav sidste år koncert på Roskilde Festivals Orange Scene. - Foto: BRINKMANN MIE

Fuckfinger-popstjerne laver ny kæmpe-succes

M.I.A.?s nye video er på blot fem dage er blevet set over seks mio. gange.

Politik
9. feb. KL. 20.10
Foto: HØYBYE LIV

Forsvarsministeren: Jeg stoler på forsvarets top - men er ikke tossegod

Ministeren ser frem til undersøgelsen af fangesagen.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Spectors. Pumpehuset får fredag besøg af et stærkt team. (Arkivfoto) - Foto: Tobias Selnæs Markussen
9. feb. KL. 18.10

Klublisten: Her er seks gode fester
i weekenden

ibyen anbefaler

restaurant & cafe