Annonce
Annonce

Blogs

Marketing
Marketing

Joblinks

Marketing
Annonce
Danmark 08. jun 2008 KL. 22.42

København kåret til verdens bedste by

Trendsættende engelsk magasin er begejstret for de mange smukke mennesker, som cykler i den danske hovedstads gader.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

De 20 bedste byer

1. København

2. München

3. Tokyo

4. Zürich

5. Helsingfors

6. Wien

7. Stockholm

8. Vancouver

9. Melbourne

10. Paris

11.Sydney

12. Honolulu

13. Madrid

14. Berlin

15. Barcelona

16. Montréal

17. Fukuoka

18. Amsterdam

19. Minneapolis

20. Kyoto

Kilde: Monocle

København er verdens bedste by at leve i.

I hvert fald, hvis man skal tro det trendskabende engelske magasin Monocle, som i næste udgave kårer verdens 25 bedste byer.

København stryger ind på en førsteplads i skarp konkurrence med byer som Stockholm, München, Barcelona og Honolulu.

Videnskab og livsstil
Dommerpanelet hos Monocle har rangeret de 25 byer ved at sammenligne dem på en lang række punkter.

Ud over traditionelle videnskabelige parametre – som leveomkostninger, skolesystem og sygehusvæsen – har dommerne taget livsstilsfænomener, design og kultur med i betragtningen.

Monocle er begejstret for Københavns design og arkitektur. For byens grønne områder og de rene havnebassiner, som man kan svømme i.

For de Michelin-stjernede restauranter og kaffebarer. Og for de mange smukke mennesker – som cykler, når de skal rundt, og recycler deres affald.

Manden bag Monocle er trendguruen Tyler Brûlé, der også startede magasinet Wallpaper.

Offentliggøres i Financiel Times
Kåringen af København som verdens bedste by at leve i bliver offentliggjort i Monocle og Financial Times.

Derudover markerer Udenrigsministeriet og den danske ambassade i London kåringen ved et arrangement på tirsdag, hvor Københavns overborgmester Ritt Bjerregaard (S) også deltager.

»Det er helt utroligt dejligt. Jeg opfatter det som en anerkendelse af det særlige ved København. Blandingen af en storby og et lille bysamfund«, siger overborgmesteren, som forventer, at udnævnelsen vil trække turister til København.

Det er dog ikke sikkert, at turisterne kommer strømmende, mener lektor Jørgen Ole Bærenholdt fra Roskilde Universitetscenter, som er ekspert i turisme.

»Det har selvfølgelig en kolossal reklameværdi, som man ikke kan købe sig til for småpenge. Men der er ikke nødvendigvis en sammenhæng mellem, at København er rar at leve i, og at byen har meget at tilbyde turister«, siger han.

Annonce
Marketing
Annoncer:
De afviste irakere 09. feb 20.55
Gadearbejde. Det var især politiets voldsomme rydning af gaden ved Brorsons Kirke på Nørrebro, som bragte Kirkeasyl i overskrifterne. - Foto: PETER HOVE OLESEN

Kirkeasyl drejer nøglen om

Organisationen vil udgive bog med en køreplan til fremtidige asylaktioner.

spin. Gade pressechef har bedt politiet gå ind i sagen om jægerlækken, hvor journalist Christoffer Guldbrandsen (billedet) siger, at pressechefen lækkede hemmelig viden. - Foto: Thomas Borberg (arkiv)

Pressechef pudser politiet på journalist

Forsvarsministeren spindoktor beder politiet om at gå ind i lækagesag.

Jordskælvet i Haiti 09. feb 18.48
behandling. 16-årige Farah Paul holder sin syge datter på fire måneder på et hospital i Port-au-Prince. - Foto: RODRIGO ABD/AP

Hospitaler kræver penge for gratis medicin

FN truer 12 hospitaler med straf for at tage penge for gratis medicin til ofre for jordskælv.

Danmark 09. feb 20.49

Avis: Århus Universitet er ramt af millionsvindel

Der er svindlet med forskningsmidler for 10 millioner, skriver avis.

Politik 09. feb 15.23
Presset. Lars Løkke Rasmussen forsøgte at bløde et bidsk pressekorps op med humor. - Foto: JENS DRESLING

Rådgiver: Løkke snublede med cykel-spøg

Der var ikke meget indhold i Løkkes pressemøde. Men kommunikationsrådgiver roser ham for hans optræden.

IBYEN Seneste nyt

Tjek Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce

Det sker
09. feb 20.28
Foto: Tobias Selnæs Markussen

1.100 danskere har købt Roskilde-billet på klods

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Marketing

Dobbelt op. Testvinderen fra Nextbase har både to skærme og to afspillere, så børnene i princippet kan se hver sin dvd. - Foto: Finn Frandsen

Billigste bil-DVD overrasker i test

Fastelavnsbolle. - Foto: CHRISTENSEN NIELS
Find opskrift
Find madskribenter
 
 
 
Pluspris 399 kr.
Alm. pris 499 kr
 
Pluspris 200 kr.
Alm. pris 250 kr
 
Tilbud i februar

Aperitif, 7-retters menu med tilhørende vinmenu, vand, kaffe og 1 hjemmelavet likør. Pluspris frokost 1.780 kr. Pluspris aften 1.880 kr.
 
Pluspris 120 kr.
Alm. pris 180 kr