Annonce
Annonce

Blogs

Marketing
Marketing

Joblinks

Marketing
Annonce
Danmark 27. jun 2008 KL. 23.12

Vi støtter dansk krigsindsats

Undersøgelse viser, at danskerne står bag den militære indsats i Afghanistan.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Et stort flertal af danskerne støtter regeringens og Folketingets beslutning om, at Danmark skal have en stor styrke soldater i Afghanistan de næste fire år.

Det viser en meningsmåling for Politiken, som Vilstrup-Synovate har gennemført i den forløbne uge.

Her siger 60 procent o.k. til, at en styrke på 750 eller flere danske soldater konstant skal være en del af Nato-styrken i Afghanistan.

Ikke fri bane til krig
Til gengæld er befolkningen delt i spørgsmålet, om Danmark fortsat skal sende soldater i krig ude i verden som led i sin aktive udenrigspolitik.

»Undersøgelsen bekræfter, at når politikerne er enige, så er befolkningen med. Men også, at der ikke bare er fri bane til at gå i krig ude i verden, hvor det nu passer regeringen«, siger leder af Dansk Institut for Militære Studier, Mikkel Vedby Rasmussen.

Regeringen, Dansk Folkeparti, Socialdemokraterne og de radikale blev i forrige uge enige om en plan for de næste fire års indsats i Afghanistan, bl.a. muligheden for at sende flere soldater ud end de nuværende 750, større vægt på træning af afghanske soldater og en fordobling af bistanden til civile opbygning, bl.a. til nye skoler og vandforsyning.

V- og K-vælgere mest begejstrede
Det er, mener næste 60 pct. af danskerne, en god plan. Knap 25 pct. siger, at de ikke støtter planen.

Tallene afslører, at vælgere, der stemmer på Venstre og de konservative, er mest begejstrede for planen. Radikale vælgere er også mest positive, mens Socialdemokrater og DF’ere er mere lunkne.

I øvrigt er mænd gladere for planen end kvinder, især midaldrende mænd mellem 50 og 64 år.

Venstrefløj lodret imod
Mens flertallet siger ja til den konkrete plan for Afghanistan, så står det lige, når folk skal svare på, om Danmark »også i fremtiden skal deltage i farlige aktioner og egentlig krig som led i en aktivistisk udenrigspolitik«. Samlet siger 43 pct. ja, 41 pct. nej.

Målingen viser, at venstrefløjen er lodret imod udsendelsen af soldater. Også hos DF og Socialdemokraterne er flest stemt for nej. Hos de radikale hælder et lille flertal til et nej, mens regeringspartivælgere siger højt ’ja’.

Overraskende stor skepsis
Lektor i international politik ved Aarhus Universitet, Tonny Brems Knudsen, mener, at tallene viser overraskende stor skepsis hos oppositionens vælgere:

»Det var tidligere et privilegium for regeringer, at der var konsensus om udenrigspolitikken, også hos vælgerne. Men regeringens håndtering af både Irakkrigen og kampen mod terror har splittet befolkningen«, siger han.

Ældre er imod udsendelse
Svarene afslører også her, at mænd er mere til krudt og kugler end kvinder, og igen er mænd mellem 50 og 64 mest positive. Til gengæld kan de ældre ikke lide at sende soldater ud. Hos folk over 65 år er der et flertal mod udsendelse.

Tallene viser også, at midtjyder er markant mere for dansk krigsdeltagelse end folk i resten af landet.

Annonce
Marketing
Annoncer:
jægerlæk. I 2007 slap hemmelige oplysninger om jægerkorpset ud til pressen, og ballade om lækken belaster regeringen, mener Løkke. Billedet er fra en af jægernes øvelser i Aalborg. - Foto: MADS NISSEN

Løkke: Lækagesagen er en belastning

Statsministeren vil se »den rygende pistol« i omstridt lækagesag.

Politik 09. feb 15.23
Presset. Lars Løkke Rasmussen forsøgte at bløde et bidsk pressekorps op med humor. - Foto: JENS DRESLING

Rådgiver: Løkke snublede med cykel-spøg

Der var ikke meget indhold i Løkkes pressemøde. Men kommunikationsrådgiver roser ham for hans optræden.

09. feb 12.53
Hvis forældre samarbejder og taler pænt til og om hinanden er det lettere at være barn i en skilsmisseramt familie. Men det gør stadig ondt. - Foto: FINN FRANDSEN

Børnefamilier bliver skilt som aldrig før

Over 20.000 børn oplevede skilsmisse i 2008. Men i dag gør forældre sig mere umage.

Medier 09. feb 18.00
Rotteliv. Det er blevet farliigt at være rotte i Australien. - Foto: THOMAS BORBERG

Tv-stjerner pinte og spiste en rotte

Britisk tv er blevet idømt en bøde for dyremishandling.

09. feb 16.39
KEMIKALIER. Et politisk flertal i Folketinget blev i dag enige om, at et forbud mod hårde plastprodukter til små børn kun skal gælde ting, der er egnet til at komme i munden. - Foto: THOMAS BORBERG

Politikere freder Lego

Hårdt plastlegetøj til små børn kræves alligevel ikke forbudt af SF, S og DF.

IBYEN Seneste nyt

Tjek Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce

Det sker
09. feb 16.02
Lørdag er der lagt op til fest på isen i Havnegade med disco, boogie og andre dansable beats fra DJ-pulten. - Foto: Arkivfoto. LINDA JOHANSEN

Nu får København sin isfest

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Marketing

Dobbelt op. Testvinderen fra Nextbase har både to skærme og to afspillere, så børnene i princippet kan se hver sin dvd. - Foto: Finn Frandsen

Billigste bil-DVD overrasker i test

Fastelavnsbolle. - Foto: CHRISTENSEN NIELS
Find opskrift
Find madskribenter
 
 
 
Pluspris 399 kr.
Alm. pris 499 kr
 
Pluspris 200 kr.
Alm. pris 250 kr
 
Tilbud i februar

Aperitif, 7-retters menu med tilhørende vinmenu, vand, kaffe og 1 hjemmelavet likør. Pluspris frokost 1.780 kr. Pluspris aften 1.880 kr.
 
Pluspris 120 kr.
Alm. pris 180 kr