Annonce
Annonce
Annonce
Danmark 13. sep. 2008 KL. 20.39 opdateret 13. sep. 2008 KL. 21.10

Indlagte begår selvmord på sygehusene

Trods en årelang indsats tager et tocifret antal psykisk syge årligt livet af sig, mens de er indlagt.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Ti års kamp for at forhindre patienter i at begå selvmord under indlæggelse på psykiatriske afdelinger er slået fejl.

Hvert år tager et tocifret antal skizofrene og depressive borgere livet af sig selv, mens de er indlagt.

Alene i det første halvår af 2008 har sygehusene fortalt Sundhedsstyrelsen om ti sager.

»Indsatsen er aldrig god nok, så længe indlagte patienter begår selvmord. Sygehusene kan forhindre nogle af selvmordene, men desværre ikke dem alle. Vi har nemlig at gøre med en gruppe svært syge patienter, hvoraf mange er dybt forpinte og derfor fast besluttede på at begå selvmord«, siger Jesper Fisker, direktør i Sundhedsstyrelsen.

Sundhedsstyrelsen vil forebygge selvmord
På baggrund af udviklingen slår Sundhedsstyrelsen nu alarm og anbefaler, at politikerne afsætter flere penge til at forebygge, at patienterne begår selvmord.

Flere af selvmordene kunne være undgået, hvis personalet havde holdt bedre øje med de syge, fremgår det af rapporter til Sundhedsstyrelsen fra perioden 2004 til 2007.

Når en patient kommer til en psykiatrisk afdeling, skal personalet – ifølge Sundhedsstyrelsens anbefaling – vurdere, om der er risiko for, at patienten begår selvmord. I så fald skal patienten under skærpet overvågning, så han ikke kan gøre skade på sig selv.

Men i en lang række sager om selvmord på psykiatriske afdelinger har personalet slet ikke lavet sådan en vurdering af patienten. I andre sager vurderede personalet forkert. Endelig er der sager, hvor afdelingen ikke havde personale nok til at holde øje med patienter, der var erklæret selvmordstruede.

Bedre uddannelse
Nye tal fra sygehusene viser, at de psykiatriske afdelinger i 2007-2008 lod være med at vurdere 1.000 ud af 6.600 skizofrene patienters risiko for at begå selvmord. Det har ellers været en klar anbefaling fra Sundhedsstyrelsen siden 1998.

»De vurderinger kan mindske risikoen for selvmord. Derfor har vi en klar forventning om, at sygehusene udfører dem, og jeg er først tilfreds, når alle psykiatriske patienter selvmordsvurderes«, siger Jesper Fisker.

Lægerne og plejerne skal uddannes bedre, så de kan finde de selvmordstruede patienter og give dem den rette behandling og pleje, mener styrelsen.

Hver fjerde psykiatriske afdeling har ikke fulgt en to år gammel anbefaling fra Sundhedsstyrelsen om at sikre, at patienter ikke kommer i nærheden af skærende og stikkende genstande.

Skarpe genstande skal fjernes
En af dem er Psykiatrisk Center Glostrups lukkede afdeling, hvor den paranoid-skizofrene Philip Nielsen begik selvmord 1. juli i år. Han skruede en elpære ud af en lampe på stuen, slog den i stykker og skar halspulsåren over.

»Selvmord må aldrig ske på et hospital. For hvor i alverden skulle jeg så være gået hen med min syge dreng?«, siger Philips mor, Annelise Nielsen.

Sundhedsstyrelsen skal holde øje med, om sygehusene tager sig forsvarligt af patienterne. Direktør Jesper Fisker vil ikke kommentere sagen.

»Men vi har rådet sygehusene til at gennemgå de psykiatriske afdelinger og fjerne skarpe genstande«, understreger han.