Annonce
Annonce
Danmark 15. sep. 2008 KL. 09.18

Cepos: Vi har flere penge end Cevea

Den nye tænkeatnk Cevea er økonomisk underlegen fra begyndelsen i forhold til sin 'modstander' CEPOS.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

En ny tænketank skal udfordre den liberalistiske tænketank, Cepos.

Men Centrum-Venstre Akademiet (Cevea), som den nye tænketank hedder, er fra begyndelsen bagud på point.

Cevea har et årsbudget på cirka tre millioner kroner, mens Cepos råder over mindst det dobbelte.

Rejst en halv million
»Jeg kender ikke deres faktiske økonomi, men hvis de tre millioner kroner, jeg har fået oplyst, er, hvad de har, så har vi væsentligt mere, end de har«, siger Cepos-direktør Martin Ågerup til Ritzau.

Cevea-direktør Jens Jonatan Steen har indtil nu fået rejst omkring en halv million kroner til projektet.

Pengene kommer især fra fagbevægelsen. Eksempelvis har HK, 3F, Dansk Metal, Nærings- og Nydelsesmiddelarbejder Forbundet (NNF) og LO Odense spyttet i kassen.

ritzau

Se også

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Internationalt
13. feb. KL. 13.55

Kampklædt politistyrke pågriber mand i Amsterdam Lufthavn

Manden havde ifølge flere medier gemt sig efter at have sendt bombetrussel.

Nyhedsfoto
13. feb. KL. 14.05

Se kjoleorgiet fra Grammyfesten

Den amerikanske musikbranche viste masser af bar hud og store tandpastasmil på den røde løber ved årets Grammy-uddeling. Prisfesten foregik i Staples-centret i Los Angeles med rapperen LL Cool J som vært. Under showet blev Whitney Houston, der døde natten til søndag, hyldet flere gange.

Gældskrisen
13. feb. KL. 12.02
TØMMERMÆND. I dag er grækerne vågnet til en hovedstad i ruiner efter gårsdagens uroligheder. Stemningen kan bedst beskrives som »tømmermænd«, fortæller Danmarks ambassadør Tom Nørring. - Foto: DIMITRI MESSINIS/AP

Ambassadør: Athen vågner til tømmermænd

Danmarks ambassadør undrer sig over voldsomheden i græske demonstrationer.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Billedpoesi. Svenske Mikael Kristersson har undersøgt døgnets gang og årstidernes skiften i sin have. Resultatet er fortryllende.
12. feb. KL. 14.03

Svensker brugte 11 år på at filme pindgrise i sin have

ibyen anbefaler

restaurant & cafe