Annonce
Annonce
Danmark 26. sep. 2008 KL. 16.45

Bomben blev sendt til murer

En murer fandt bombe på sin dørmåtte. Mens han var på job, stod den livsfarlige bombe på hans køkkenbord.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

En murer var efter alt at dømme det tiltænkte offer for den bombe, der torsdag blev fundet i en opgang i Københavns Sydhavn på hjørnet H.V. Rolstedsvej og Tranehavevej.

Mureren fandt selv bomben, der ifølge politiet kunne dræbe alt inden for en radius på 20-25 meter, på sin dørmåtte i opgangen, da han tidligt torsdag tog af sted på arbejde.

Sådan genfortæller murerens nabo, Flemming Stark, sin snak med mureren til Ritzau.

»Tak for veludført arbejde«
Ifølge politiet var bomben anbragt i en kasse indrettet med en lureanordning.

»Det er en rigtig modbydelig og snedigt udtænkt bombe. Der var en anordning, så den ville eksplodere, når nogen løftede låget«, fortæller efterforskningsleder Henrik Svindt.

Mureren har fortalt naboen, at han tog kassen ud i sit køkken og klippede en snor over, inden han tog på job. Muligvis var snoren en del af lureanordningen.

Bomben var ledsaget af en buket blomster og en seddel, hvor der stod: »Tak for veludført arbejde«.

Naboen er rystet
»Jeg er rystet over, at sådan noget kunne ske her«, siger naboen Flemming Stark til Ritzau.

Det var først om eftermiddagen, politiet blev alarmeret om den mistænkelige kasse, som indeholdt ledninger og fjedre.

58 beboere blev evakueret, og hærens bomberyddere blev tilkaldt. De ankom med bomberobotten Rullemarie, der affyrede et kraftigt skud vand gennem kassen for at uskadeliggøre den.

Derefter blev den anbragt i en såkaldt bombebrønd og fragtet til tekniske undersøgelser, hvor det viste sig, at der var tale om en livsfarlig bombe.

Politiet arbejder ud fra en teori om, at bomben er anbragt som led i en personlig konflikt.

ritzau

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Musik
12. feb. KL. 02.39
Foto: DANNY MOLOSHOK

Sangerinden Whitney Houston er død

Den amerikanske sangerinde, der blandt andet er kendt fra filmen The Bodyguard, blev 48 år.

Danmark
11. feb. KL. 23.07
Tro. Landets kirker har færre besøgende, men bruger flere og flere penge. Nu siger folkekirken selv stop. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Kirken kræver flere penge ind

Vi har aldrig brugt kirken så lidt som nu. Alligevel er den dyrere end nogensinde. Ministeren og folkekirken siger stop.

Berlinale 2012
11. feb. KL. 23.11
Foto: FRANDSEN FINN

Svensk succesforfatter beskylder Zentropa for at lave piratfilm

Den svenske forfatter Per Olov Enqvist mener, at Zentropa har overtaget hans historie fra en roman.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Facade. Gary Oldman er fremragende og giver den anonyme Smiley noget truende bag det ikkeeksisterende smil. - Foto: SF-film
11. feb. KL. 18.00

Truende spionfilm er en fascinerende filmisk tidslomme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe