Annonce
Annonce

Blogs

Marketing
Marketing

Joblinks

Marketing
Annonce
Danmark 09. dec 2008 KL. 16.53

Lykke går ud over sundheden

Lykkelige mennesker går mindre til lægen og lever måske lidt mere usundt, viser ny forskning.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Lev stærkt - dø ung. Sådan kunne sloganet lyde for den danske befolkning, som i flere målinger viser sig at være verdens lykkeligste.

Men samtidig har danskerne en af de korteste gennemsnitlige levetider i EU, og de to ting er tæt forbundne, viser en undersøgelse fra Handelshøjskolen, Aarhus Universitet. Det skriver Kristeligt Dagblad.

»Hvis vi som danskere vil lykken, skal vi måske acceptere, at vi ikke lever helt så længe, som vi kunne«, siger lektor på nationaløkonomisk institut Christian Bjørnskov, der står bag undersøgelsen.

De lykkelige går mindre til lægen
Han understreger, at tendensen kun gælder i meget rige befolkninger, og man kan derfor ikke drage den slutning, at de er super-lykkelige i afrikanske lande, hvor levetiden er kort.

Men er man i det rige EU, er der en tendens til, at de lykkeligste befolkninger lever lidt kortere og investerer mindre i sundhedsvæsenet, end de mere alvorstunge nationer.

»Hvis man er en meget lykkelig befolkning, har man nok en lidt usund levevis og samtidig en tendens til at undervurdere risici. Dermed investerer man ikke så meget i sundhedsvæsenet som de mindre lykkelige«, siger Christian Bjørnskov.

Tvungen motion og sund mad svækker lykken
Han peger på, at der er en risiko for, at lykken vil falde i den danske befolkning i de kommende år i takt med, at sundhedskampagner appellerer til, at vi dropper cigaretterne, motionerer mere og spiser mindre.

»Livsstilsændringer, der er forbundet med et personligt valg, skaber lykke. Men nogle af de tiltag, der er inden for sundhedspolitikken i de her år, truer lykken, fordi man føler sig tvunget til at tage nogle valg, man ikke har lyst til. Det gælder i høj grad kost og motion«, siger Christian Bjørnskov.

Professor og overlæge ved Rigshospitalet, Bente Klarlund Pedersen, der de seneste mange år har advokeret for en sundere livsstil, køber ikke helt præmissen om, at et lykkeligt liv nødvendigvis også må være et kortere liv.

»Sygdom har, lige meget hvordan man vender og drejer det, stor indflydelse på, hvor lykkelig man er«, siger overlægen.

ritzau

Annonce
Marketing
Annoncer:
Jordskælvet i Haiti 09. feb 18.48
behandling. 16-årige Farah Paul holder sin syge datter på fire måneder på et hospital i Port-au-Prince. - Foto: RODRIGO ABD/AP

Hospitaler kræver penge for gratis medicin

FN truer 12 hospitaler med straf for at tage penge for gratis medicin til ofre for jordskælv.

jægerlæk. I 2007 slap hemmelige oplysninger om jægerkorpset ud til pressen, og ballade om lækken belaster regeringen, mener Løkke. Billedet er fra en af jægernes øvelser i Aalborg. - Foto: MADS NISSEN

Løkke: Lækagesagen er en belastning

Statsministeren vil se »den rygende pistol« i omstridt lækagesag.

Politik 09. feb 15.23
Presset. Lars Løkke Rasmussen forsøgte at bløde et bidsk pressekorps op med humor. - Foto: JENS DRESLING

Rådgiver: Løkke snublede med cykel-spøg

Der var ikke meget indhold i Løkkes pressemøde. Men kommunikationsrådgiver roser ham for hans optræden.

Musik 09. feb 18.58
Rap over nallerne. Dwayne Michael Carter Jr., som Lil Wayne, hedder i virkeligheden har solgt millioner af plader og har vundet flere Grammy- og MTV-priser. - Foto: PATRICK SEMANSKY/AP

Megastjerne skal i spjældet

Den amerikanske rapper Lil Wayne er idømt et års fængsel for våbenbesiddelse.

Medier 09. feb 15.10
Vinderkys. Chanée og N'evergreen vandt det danske Melodi Grand Prix i lørdags med 'In A Moment Like This'. Arkivfoto. - Foto: Bjarne Bergius Hermansen, DR

Øv: Rusland kan ikke stemme på Danmark ved MGP

Vi kan først bruge Tomas N'evergreens russiske forbindelse i finalen.

IBYEN Seneste nyt

Tjek Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce

Det sker
09. feb 19.17
Varmen nærmede sig de 40 grader indenfor hos Dat- Schaub i Kødbyen, hvor Soundvenue holdt fest i 2008. Imens stod folk i timelange køer udenfor. I år holder musikmagasinet sin modefest på Søpavillonen. - Foto: Kasper Troels Nørregaard

Guide til modeugen: Kæmpe-fest på Søpavillonen

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Marketing

Dobbelt op. Testvinderen fra Nextbase har både to skærme og to afspillere, så børnene i princippet kan se hver sin dvd. - Foto: Finn Frandsen

Billigste bil-DVD overrasker i test

Fastelavnsbolle. - Foto: CHRISTENSEN NIELS
Find opskrift
Find madskribenter
 
 
 
Pluspris 399 kr.
Alm. pris 499 kr
 
Pluspris 200 kr.
Alm. pris 250 kr
 
Tilbud i februar

Aperitif, 7-retters menu med tilhørende vinmenu, vand, kaffe og 1 hjemmelavet likør. Pluspris frokost 1.780 kr. Pluspris aften 1.880 kr.
 
Pluspris 120 kr.
Alm. pris 180 kr