Annonce
Annonce
Danmark 30. jan. 2009 KL. 23.56

Ni ud af ti eksperter dumper ny trafikplan

Den nye trafikplan får massiv kritik fra Danmarks trafikforskere. De tror ikke på, at den kan formindske CO2-udslippet.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Ud af ti danske trafikeksperter tror de ni ikke på, at den nye storstilede trafikplan kan få CO2-udledningen til at falde.

Det skriver Information.

Blandt de ni, der ikke tror på trafikaftalens CO2-virkning, er ledende forskere fra Danmarks Tekniske Universitet (DTU), Aalborg Universitet og Danmarks Miljøundersøgelser.

Kun én forholder sig nogenlunde positivt, mens yderligere tre ikke ønsker at svare ja eller nej til spørgsmålet.

Det er business as usual
Selv om Folketinget nu poster 94 milliarder kroner i motorveje og kollektiv trafik, er det ikke godt nok, lyder eksperternes kritik:

»Den her trafikpolitik ligner den, vi har haft i mange år. Man giver lidt til motorveje og lidt til kollektiv trafik, så er alle glade. Det er business as usual«, siger professor på Institut for Transport ved DTU Jens Rørbech til Dagbladet Information.

Han mener ikke, at planen mindsker biltrafikken og øger den kollektive transport - og dermed mindsker udledningen af CO2:

»Der er ikke noget i den plan, der giver færre biler på vejene. Hvis det var målet, skulle man bruge meget mere pisk og lade være med at sætte afgiften på nye biler ned«, siger professoren til Information.

Han henviser til, at det i fremtiden bliver billigere at købe biler, fordi registreringsafgiften sættes ned. Til gengæld indføres der kørselsafgifter, så det bliver dyrere at køre i bil. Men heller ikke det giver nogen klimagevinst:

»Afgifterne flytter bare bilerne, så der bliver mindre trangt på vejene. Men det er så lidt, at det ikke får nogen reel betydning, når det gælder minimering af CO2«.

94 milliarder er ’fup og fidus’
Heller ikke trafikøkonom Uffe Jacobsen ser mange positive forandringer i planen:

»Der er ikke en snus nyt i den aftale. Man kan glæde sig over små rosiner i kagen - resten bliver bare serveret på en anden måde«, siger han til Information og kalder de 94 milliarder for ’fup og fidus’:

»Regeringen benytter sig af et gammelt trick, hvor de lægger de penge sammen, som de har sparet de sidste otte år og får det til at lyde vildt og voldsomt. Men det er ikke nogen forøgelse. Det flytter ikke noget som helst« siger han til Information og betoner, at den sparsomme økonomi netop er planens fundamentale problem.

nyheder@pol.dk

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Økonomien i krise
12. feb. KL. 23.50
Uro. Flere bygninger blev stukket i brand under gadekampene i Athen. - Foto: KOSTAS TSIRONIS/AP

Grækerne stemmer ja til sparepakke

Det græske parlament har godkendt kontroversiel sparepakke.

Film
12. feb. KL. 23.00 opdateret KL. 23.26
Hæder. Jean Dujardin, Thomas Langmann og Michel Hazanavicius med beviserne på deres priser ved Bafta-uddelingen i London. - Foto: IAN WEST

The Artist får engelsk Oscar for stumfilm

Filmen The Artist løb af med den prestigefyldte britiske Bafta-pris i kategorien bedste film.

Fodbold
12. feb. KL. 21.17
Jubel. City-spillerne kan glæde sig over tre vigtige point i topstriden efter sejr over Aston Villa. - Foto: JON SUPER/AP

Forsvarsspiller sender City til tops

Med en 1-0-udesejr over Aston Villa er Manchester City tilbage på førstepladsen i Premier League.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

ibyen anbefaler

restaurant & cafe