Annonce
Annonce
Danmark 11. maj. 2009 KL. 15.02

Frank Jensen: Send autonome ud af byen

Socialdemokraternes borgmesterkandidat er oprevet over hærværket i Hyskenstræde. Han afviser flere autonome fester i centrum.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

»Det, der skete natten mellem fredag og lørdag, er fuldstændig uacceptabelt.«

Sådan lyder det fra den socialdemokratiske overborgmesterkandidat Frank Jensen.

Han forstår ikke, hvorfor den indre by i København skulle hærges af unge autonome.

Slut med kaos i gader
Hvis Frank Jensen kommer til at dirigere tropperne med borgmesterkæden om halsen, kan københavnske unge godt begynde at vænne sig til lugten af gylle og en tur med S-tog eller Metro med retning væk fra Københavns centrum.

Frank Jensen vil nemlig ikke finde sig i, at demonstrationer ender med, at almindelige københavnere får ødelagt deres biler, forretninger og hjem.

»Naturligvis skal vi have en by, der kan rumme forskellighed. En by, der er åben, men vi skal ikke acceptere, at der sker happenings, der får et resultat, som det vi så natten til lørdag«.

Forsamlingsret er ikke afgørende
Den tidligere justitsminister Frank Jensen er klar over rettigheder som forsamlingsfrihed og ytringsfrihed.

Men ytringsfriheden kan efter hans mening lige så vel blive luftet uden for brokvartererne eller i hvert fald i områder, der ikke er tætbefolkede. I hans tid som justitsminister blev nogle demonstrationer placeret på Amager ved Bella Centeret.

»Da jeg selv var justitsminister, havde vi samme fremgangsmåde. Dengang havde jeg et tæt samarbejde med Kai Vittrup (politiinspektør, red.). Ved politiske demonstrationer blev der foretaget en risikovurdering, og med nogle arrangementer blev der lagt en rute uden for byen«, fortæller Frank Jensen.

Han ønsker et stærkere samarbejde mellem arrangører af eventer, politi og bystyret i København, så lignende episoder kan undgås i byen, der for nylig er blevet hans hjemstavn.

Grupperinger var kendte af politiet
Frank Jensen vil ikke pege fingre og begynde at placere ansvaret, før redegørelsen fra politiet til justitsminister Brian Mikkelsen (K)ligger klar i eftermiddag, men set i bakspejlet mener han, at situationen kunne være håndteret mere elegant.

»Politiet kender de her grupperinger. De kender de her mennesker. Det var antydet, at 'det skulle ske i en duft af spray'. Sådan et arrangement skal jo ikke foregå i indre by«, siger han.

Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Det arabiske oprør
9. feb. KL. 23.07
Angreb. Byen Homs er under kraftige angreb fra det syriske regime, fortæller indbyggere til CNN. - Foto: ANONYMOUS/AP

Læge i Homs: Alle venter på at dø

Syrisk læge fortæller om lemlæstelse, magtesløshed og total mangel på kirurgisk udstyr.

Musik
9. feb. KL. 21.40
Provo. Den engelsk-srilankanska sangerinde M.I.A. (Mathangi Maya Arulpragasam) gav sidste år koncert på Roskilde Festivals Orange Scene. - Foto: BRINKMANN MIE

Fuckfinger-popstjerne laver ny kæmpe-succes

M.I.A.?s nye video er på blot fem dage er blevet set over seks mio. gange.

Politik
9. feb. KL. 20.10
Foto: HØYBYE LIV

Forsvarsministeren: Jeg stoler på forsvarets top - men er ikke tossegod

Ministeren ser frem til undersøgelsen af fangesagen.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Spectors. Pumpehuset får fredag besøg af et stærkt team. (Arkivfoto) - Foto: Tobias Selnæs Markussen
9. feb. KL. 18.10

Klublisten: Her er seks gode fester
i weekenden

restaurant & cafe