Annonce
Annonce

Blogs

Marketing
Marketing

Joblinks

Marketing
Annonce
Danmark 29. maj 2009 KL. 19.24 opdateret 30. maj 2009 KL. 12.01

Tronfølge-kampagne planket fra engelsk komiker

Statsministeriets reklame, der skal få danskerne til at stemme om at ændre tronfølgeloven, er kopieret fra en engelsk komiker.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Det er nemmere at få øje på lighederne end forskellene mellem Statsministeriets tronfølge-reklamefilm og en film lavet af den britiske komiker Harry Enfield.

Begge film er i sort-hvid 1950'er-stil og viser et muntert middagsselskab af gammeldagsklædte mænd og kvinder.

I de to film klippes mellem mændene om bordet, der i begge film pludselig forvandler smil til karikerede nedadvendte mundvige.

I begge film blander en mørkhåret kvinde sig i mændenes samtale og kommer med en bemærkning, der taler mændende imod, hvorefter mændende bliver rasende.

Begge film ender med at vise en alternativ slutning: De mørkhårede kvinder bedyrer, at de slet ikke har forstand på, hvad selskabets mandlige del taler om. Mændene roser kvinderne for deres fortryllende og skrøbelige væsen.

Reklamefirma tavs
Det er reklamefirmaet Kunde & Co, som har lavet reklamefilmen 'Tronfølgeloven skal til afstemning' for Statsministeriet.

Filmen skal få danskerne til at stemmeurnerne 7. juni og give deres 'ja' eller 'nej' til ændringen af tronfølgeloven i grundloven.

Men hos Kunde & Co vil man endnu ikke ville udtale sig om filmens mange ligheder med den engelske sketch, og heller ikke om de har betalt ophavsret til den britiske komiker Harry Enfield.

Statsministeriet bekræfter inspiration
Statsministeriet bekræfter imidlertid over for politiken.dk, at Kunde & Co. har fortalt ministeriet, at de har ladet sig inspirere af det engelske forlæg.

Ifølge Statsministeriet har Kunde & Co. forsikret dem om at ophavsretten skulle være i orden, men ministeriet har ikke set dokumenation for dette.

Enfields comedy-sketch 'Women: Know Your Limits' kan i dag ses på YouTube og blev oprindelig vist på BBC.

Statsministeriets reklamefilm 'Tronfølgeloven skal til afstemning' er ligeledes tilgængelig på YouTube og på kampagne hjemmesiden www.tronfoelge.dk.

Annonce
Marketing
Annoncer:
jægerlæk. I 2007 slap hemmelige oplysninger om jægerkorpset ud til pressen, og ballade om lækken belaster regeringen, mener Løkke. Billedet er fra en af jægernes øvelser i Aalborg. - Foto: MADS NISSEN

Løkke: Lækagesagen er en belastning

Statsministeren vil se »den rygende pistol« i omstridt lækagesag.

Politik 09. feb 15.23
Presset. Lars Løkke Rasmussen forsøgte at bløde et bidsk pressekorps op med humor. - Foto: JENS DRESLING

Rådgiver: Løkke snublede med cykel-spøg

Der var ikke meget indhold i Løkkes pressemøde. Men kommunikationsrådgiver roser ham for hans optræden.

09. feb 12.53
Hvis forældre samarbejder og taler pænt til og om hinanden er det lettere at være barn i en skilsmisseramt familie. Men det gør stadig ondt. - Foto: FINN FRANDSEN

Børnefamilier bliver skilt som aldrig før

Over 20.000 børn oplevede skilsmisse i 2008. Men i dag gør forældre sig mere umage.

International 09. feb 15.48
Internetkrig. Kinesisk hjemmeside anklages for at kopiere Google.

Google er i krig med kinesisk hjemmeside

Verdens største søgemaskine føler sig kopieret.

Medier 09. feb 13.29
Krister Henriksson spiller rollen som kommissær Kurt Wallander, mens Cecilia Nilsson er hans nye flamme, Anja. Pr-foto.

DR roder rundt i Wallander-serien

DR byttede rundt på rækkefølgen, da stationen sendte Wallander-krimiserien.

IBYEN Seneste nyt

Tjek Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce

Det sker
09. feb 16.02
Lørdag er der lagt op til fest på isen i Havnegade med disco, boogie og andre dansable beats fra DJ-pulten. - Foto: Arkivfoto. LINDA JOHANSEN

Nu får København sin isfest

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Marketing

Dobbelt op. Testvinderen fra Nextbase har både to skærme og to afspillere, så børnene i princippet kan se hver sin dvd. - Foto: Finn Frandsen

Billigste bil-DVD overrasker i test

Fastelavnsbolle. - Foto: CHRISTENSEN NIELS
Find opskrift
Find madskribenter
 
 
 
Pluspris 399 kr.
Alm. pris 499 kr
 
Pluspris 200 kr.
Alm. pris 250 kr
 
Tilbud i februar

Aperitif, 7-retters menu med tilhørende vinmenu, vand, kaffe og 1 hjemmelavet likør. Pluspris frokost 1.780 kr. Pluspris aften 1.880 kr.
 
Pluspris 120 kr.
Alm. pris 180 kr