Annonce
Annonce
Danmark 5. jun. 2009 KL. 09.35

Ekstra Bladet udfordrer tronfølgeloven

Ekstra Bladet kaster sig ud i kampagne mod tronfølgeafstemningen på søndag. Chefredaktør siger, regeringen manipulerer.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

AFSTEMNINGEN OM TRONFØLGELOVEN

Tronfølgeloven har grundlovsrang.

Den kan kun ændres, hvis et flertal af deltagerne i afstemningen og mindst 40 procent af alle stemmeberettigede stemmer 'ja' ved folkeafstemningen.

Hvis et flertal stemmer 'nej', eller hvis mindre end 40 procent af alle stemmeberettigede stemmer 'ja', forkastes forslaget.

Den gældende tronfølgelov er fra 1953.

Den giver mænd fortrinsret til at arve tronen med sætningen: »søn går forud for datter« i paragraf 2.

Det er denne sætning, som Folketinget foreslår bliver fjernet i tronfølgeloven anno 2009.

Et enigt Folketing - undtagen Enhedslisten - står bag forslaget om ny tronfølgelov.

Blanke stemmer tæller som 'nej'-stemmer.

Kilde: www.tronfoelge.dk, Statsministeriet

Stem nej til regeringens arrogante makværk.

Sådan lyder den kontante opfordring til Ekstra Bladets læsere fra avisens chefredaktør Poul Madsen.

Hen over hele avisens side ni troner han med korslagte arme i en argumentation for, at bladets læsere skal stemme nej til den ændring af tronfølgeloven, der er til afstemning på søndag.

»Kampagnens mål er ene og alene at manipulere os til at makke ret og stemme, som regeringen vil have det. Og regeringen vil have os til at stemme ja til en ligestilling mellem piger og drenge i kongehuset«, skriver Poul Madsen.

Det er ikke ligestilling
Chefredaktøren rammer en tyk pæl igennem Statsministeriets argumentation om, at tronfølgeloven handler om ligestilling.

»Naturligvis går jeg ind for ligestilling. Alt andet ville være idiotisk. Men for mig er det umuligt at få et moderne begreb som ligestilling til at passe med noget så gammeldags som kongehuset«, skriver han.

Arvefølgen i kongehuset har intet med køn og ligestilling at gøre, mener Poul Madsen.

»Men handler alene om at være født ind i en privilegeret, udvalgt familie. Ingen udefra kan jo komme foran familiens medlemmer«.

Det er Overdanmarks kampagne
Poul Madsen angriber selve kampagnen for at være arrogant og nedladende over for vælgerne.

»Regeringens mål er at udstille folk, der overvejer at stemme nej, som bagstræberiske gammeldags tosser, der ikke er fulgt med tiden«, mener han.

Chefredaktøren sammenligner med kampagnen op til EU-traktat-afstemningen i 1992.

»Her fik vi også at vide af Overdanmark, at man kun kunne stemme ja til Maastricht-traktaten, medmindre man levede i fortiden. Men sådan gik det som bekendt ikke«, argumenterer han.

Efterlyser diskussion af grundloven
I stedet ønsker Poul Madsen sig, her på dagen hvor danskerne fejrer grundloven, en gennemgribende debat om og revision af loven.

»Men regeringen vil med afstemningen på søndag lukke diskussionen, før den er startet. Det vil vi ikke finde os i. Vi vil have en reel diskussion af det danske kongehus og en modernisering af grundloven, der lever op til nutiden«, skriver Poul Madsen.

Den falder måske på søndag
En meningsmåling fra Megafon for TV2 og Politiken viser, at tronfølgeloven vil falde på søndag, fordi for få vil møde op og stemme.

Målingen viste også, at antallet af vælgere, der vil stemme nej til tronfølgeloven, er steget markant.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Økonomien i krise
12. feb. KL. 23.50
Uro. Flere bygninger blev stukket i brand under gadekampene i Athen. - Foto: KOSTAS TSIRONIS/AP

Grækerne stemmer ja til sparepakke

Det græske parlament har godkendt kontroversiel sparepakke.

Film
12. feb. KL. 23.00 opdateret KL. 23.26
Hæder. Jean Dujardin, Thomas Langmann og Michel Hazanavicius med beviserne på deres priser ved Bafta-uddelingen i London. - Foto: IAN WEST

The Artist får engelsk Oscar for stumfilm

Filmen The Artist løb af med den prestigefyldte britiske Bafta-pris i kategorien bedste film.

Fodbold
12. feb. KL. 21.17
Jubel. City-spillerne kan glæde sig over tre vigtige point i topstriden efter sejr over Aston Villa. - Foto: JON SUPER/AP

Forsvarsspiller sender City til tops

Med en 1-0-udesejr over Aston Villa er Manchester City tilbage på førstepladsen i Premier League.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

ibyen anbefaler

restaurant & cafe