Annonce
Annonce

Blogs

Marketing
Marketing

Joblinks

Marketing
Annonce
Danmark 30. jun 2009 KL. 11.14

HA angriber arabere og muslimer

Hells Angels skriver manifest, der kaldes et værn mod racisme, men rummer udfald mod »sjakaler«, der ofte er arabere og muslimer.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Hells Angels langer voldsomt ud efter muslimer og mennesker af »arabisk herkomst« i et såkaldt 'Sjakal Manifest', der netop er blevet offentliggjort på klubbens hjemmeside.

På hjemmesiden skriver Hells Angels, at klubbens talsmand gentagne gange er blevet: »opfordret til at forklare eller uddybe hvilken mentalitet det drejer sig om og hvad en sjakal er. Derfor har vi nu valgt at offentliggøre det såkaldte Sjakal Manifest af 2008«.

Et værn mod racisme
Ifølge hjemmesiden er manifestet: »et brugbart redskab til forståelse for, hvem de mennesker er, som med terror, trusler og vold holder uskyldige danskere; børn, unge og ældre af alle racer og begge køn, i et frygtens jerngreb. Sidst men ikke mindst bør betegnelsen bruges som et værn mod racismens åndelige fordærv«.

Ifølge teksten hader 'sjakalerne' »danskere; mentaliteten, levevisen, kristendommen og dens symboler«

LÆS OGSÅ: Politikere: Racisme nærer bandekonflikt

»Foregiver at tro på Gud«
Selv om Hells Angels lægger afstand til racisme, står der længere nede i manifestet, at det primært handler om mennesker, der stammer fra de arabiske lande og er muslimer:

»Sjakalerne findes hovedsageligt blandt folk af arabisk herkomst, alt andet ville være forkert at påstå. Andre nationaliteter er repræsenteret, endog dumme pæredanske drenge. Medlemmer af de såkaldte indvandrerbander er ikke nødvendigvis sjakaler«.

(...)

»Langt de fleste sjakaler er muslimer, i hvert fald når de er hjemme hos far eller taler med præsten. De foregiver at tro på Gud og at de følger koranen. De påkalder sig ofte Allah – særligt når de sidder i fængsel og er alene og bange«.

DOKUMENTATION:Læs manifestetet på HAs hjemmeside

Politiet opmærksom på racisme
Der har tidligere været oplysninger fremme om, at Hells Angels støttegruppe AK81 hvervede medlemmer blandt racistiske FCK-fans og folk med tilknytning til højregruppen Dansk Front.

LÆS OGSÅ:Hells Angells rekrutterer blandt FCK-fans

Hell Angels talsmand Jørn Jønke Nielsen var allerede for to uger siden ude med en lignende melding, da han i et interview med Politiken talte om indvandreres: »latterlige opførsel og terror mod almindelige mennesker«.

Politiet har længe fastholdt, at bandekrigen handler om narkomarkedet og ikke racisme. Men Jønkes udtalelser fik et bredt politisk flertal til at kræve, at Rigspolitiet ændrer sin opfattelse af bandekrigen.

Det fik chefen for Rigspolitiets Nationale Efterforskningscenter (NEC) Kim Kliver til at love, at Rigspolitiet vil være meget opmærksom på, om bandekrigen også begynder at handle om racisme.

LÆS OGSÅ:Rigspolitiet sætter fokus på racisme

Annonce
Marketing
Annoncer:
jægerlæk. I 2007 slap hemmelige oplysninger om jægerkorpset ud til pressen, og ballade om lækken belaster regeringen, mener Løkke. Billedet er fra en af jægernes øvelser i Aalborg. - Foto: MADS NISSEN

Løkke: Lækagesagen er en belastning

Statsministeren vil se »den rygende pistol« i omstridt lækagesag.

Politik 09. feb 15.23
Presset. Lars Løkke Rasmussen forsøgte at bløde et bidsk pressekorps op med humor. - Foto: JENS DRESLING

Rådgiver: Løkke snublede med cykel-spøg

Der var ikke meget indhold i Løkkes pressemøde. Men kommunikationsrådgiver roser ham for hans optræden.

09. feb 12.53
Hvis forældre samarbejder og taler pænt til og om hinanden er det lettere at være barn i en skilsmisseramt familie. Men det gør stadig ondt. - Foto: FINN FRANDSEN

Børnefamilier bliver skilt som aldrig før

Over 20.000 børn oplevede skilsmisse i 2008. Men i dag gør forældre sig mere umage.

International 09. feb 15.48
Internetkrig. Kinesisk hjemmeside anklages for at kopiere Google.

Google er i krig med kinesisk hjemmeside

Verdens største søgemaskine føler sig kopieret.

Medier 09. feb 13.29
Krister Henriksson spiller rollen som kommissær Kurt Wallander, mens Cecilia Nilsson er hans nye flamme, Anja. Pr-foto.

DR roder rundt i Wallander-serien

DR byttede rundt på rækkefølgen, da stationen sendte Wallander-krimiserien.

IBYEN Seneste nyt

Tjek Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce

Det sker
09. feb 16.02
Lørdag er der lagt op til fest på isen i Havnegade med disco, boogie og andre dansable beats fra DJ-pulten. - Foto: Arkivfoto. LINDA JOHANSEN

Nu får København sin isfest

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Marketing

Dobbelt op. Testvinderen fra Nextbase har både to skærme og to afspillere, så børnene i princippet kan se hver sin dvd. - Foto: Finn Frandsen

Billigste bil-DVD overrasker i test

Fastelavnsbolle. - Foto: CHRISTENSEN NIELS
Find opskrift
Find madskribenter
 
 
 
Pluspris 399 kr.
Alm. pris 499 kr
 
Pluspris 200 kr.
Alm. pris 250 kr
 
Tilbud i februar

Aperitif, 7-retters menu med tilhørende vinmenu, vand, kaffe og 1 hjemmelavet likør. Pluspris frokost 1.780 kr. Pluspris aften 1.880 kr.
 
Pluspris 120 kr.
Alm. pris 180 kr