Annonce
Annonce
Danmark 30. jun. 2009 KL. 19.12

Jysk politi gør købesex ulovligt

Midt- og Vestjyllands Politi er klar til at straffe sexkunder, der går til prostituerede udlændinge uden opholds- og arbejdstilladelse.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Politikerne på Christiansborg har de seneste dage diskuteret, hvorvidt købesex skal gøres kriminelt eller ej. Hos Midt- og Vestjyllands Politi er man dog ikke i tvivl.

Hvis den prostituerede er udlænding uden opholds- og arbejdstilladelse, så er det strafbart at købe seksuelle ydelser, fortæller Tom Nørskov, der er leder for politiets udlændingegruppe, til TV/MIDT-VEST.

»Vi skelner ikke mellem, om det er håndværksmæssig arbejde eller en seksuel ydelse, der bliver udført uden arbejdstilladelse«.

Otte ud af ti er illegale udlændinge
I Tom Nørskovs politikreds betyder det, at sexkunderne får meget svært ved at købe sex på lovlig vis. Ifølge TV/MIDT-VEST er 80 procent af de prostituerede nemlig udlændinge, der opholder sig ulovligt i Danmark. Og politiet er klar til at ligge på lur for at fange sexkunderne.

Danmark er det eneste land i Norden, hvor købesex er fuldt lovligt, efter at Sverige, Norge, Island og til dels Finland har vedtaget et forbud.

Enhedslisten og SF har længe ønsket at kriminalisere købesex, mens Socialdemokraterne samt De Radikale i øjeblikket overvejer deres holdning til spørgsmålet.

ritzau

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Økonomien i krise
12. feb. KL. 23.50

Grækerne stemmer ja til sparepakke

Det græske parlament har godkendt kontroversiel sparepakke.

Film
12. feb. KL. 23.00 opdateret KL. 23.26
Hæder. Jean Dujardin, Thomas Langmann og Michel Hazanavicius med beviserne på deres priser ved Bafta-uddelingen i London. - Foto: IAN WEST

The Artist får engelsk Oscar for stumfilm

Filmen The Artist løb af med den prestigefyldte britiske Bafta-pris i kategorien bedste film.

Fodbold
12. feb. KL. 21.17
Jubel. City-spillerne kan glæde sig over tre vigtige point i topstriden efter sejr over Aston Villa. - Foto: JON SUPER/AP

Forsvarsspiller sender City til tops

Med en 1-0-udesejr over Aston Villa er Manchester City tilbage på førstepladsen i Premier League.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

ibyen anbefaler

restaurant & cafe