Annonce
Annonce

Blogs

Marketing
Marketing

Joblinks

Marketing
Annonce
Danmark 02. jul 2009 KL. 14.01

Vandet driver af danskerne i varmen

En kombination af sommervarme og høj luftfugtighed får sveden til at drive af os. Helt skidt er det for folk på Viborg-egnen.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Lige nu oplever rigtigt mange danskere, at vandet driver af os i varmen.

Nogle steder er det værre end andre. Det afhænger nemlig af, hvor høj luftfugtigheden er lokalt, forklarer meteorolog Lone Seir Carstensen, DMI.

Føles ekstra varmt
»Luftfugtigheden kan variere utroligt meget. Lige nu er den eksempelvis 97 procent i Foulum ved Viborg og 52 procent i Vojens/Skrydstrup«.

»Når varme kombineres med luftfugtighed oplever man, at man i takt med at luftfugtigheden øges kommer til at føle det varmere, end det egentlig er. Eksempelvis vil en temperatur, som i dag når op på 27 grader, føles som 30 grader, hvis luftfugtigheden er oppe på 90«, forklarer Lone Seir Carstensen.

Sammenhængen mellem varme og luftfugtighed findes på tabel i det såkaldte hedeindeks.

DOKUMENTATIONSe hedeindekset (eksternt link)

Generes af luftfugtigheden
Lige nu får DMI mange opringninger fra især allergikere.

»Mange allergikere og astmatikere føler sig generet, når luftfugtigheden er høj. Jeg er ikke sikker på, hvad de gør, men jeg har indtryk af, at nogle godt kan finde på at flytte sig derefter«, siger Lone Seir Carstensen.

En temperatur på for eksempel 25 grader kan opleves meget forskelligt alt efter, hvor høj luftfugtigheden er i det pågældende område.

Derfor kan 25 grader i Spanien eller Grækenland føles meget behageligt, mens det kan være ulideligt i det sydlige USA - eller i Danmark.

»Luftfugtigheden fortæller os i virkeligheden blot, hvor tæt vi er på regn. Altså siger den noget om luftens fortætningsgrad«.

»Så 97 procent betyder, at vi er meget tæt på regn, hvor luftfugtigheden er på 100 procent«, forklarer Lone Seir Carstensen.

Den store gætteleg
Som meteorolog ved Lone Seir Carstensen godt, at man ikke skal forsøge at besvare 10.000 dollars spørgsmålet: Hvordan bliver vejret resten af sommeren ?

Så det undlader hun klogeligt. Og dog...

»Vi har en aktuel sæsonprognose, og den viser, at den gennemsnitlige temperatur i perioden fra juli til september vil ligge cirka 1 grad over normalen. Og det siger jo ikke så meget om selve vejret«, erklærer Lone Seir Carstensen.

LÆSPrognose for sommeren 2009 (eksternt link)

Nærmeste vejrudsigt
Er sommervejret uvist på længere sigt, er det til gengæld rimeligt sikkert, at vi på kortere sigt kan forvente et mindre vejrskifte.

DMI's vejrudsigft viser, at det fine vejr fortsætter fredag med 23-28 grader og svag til skiftende vind - lørdag bliver omtrent det samme.

Men så indtræffer en forandring søndag, idet temperaturerne falder en smule samtidig med, at vinden tager lidt til. Mandag og tirsdag falder temperaturen til maksimum 20 grader. Vi får byger med lidt sol indimellem.

Annonce
Marketing
Annoncer:
Erhverv 09. feb 23.27

Skat får stjålne bankoplysninger

Danmark får hemmelig bankviden kvit og frit fra Tyskland.

Danmark 09. feb 23.04
dyrebart. Kommunernes økonomi er belastet af stigende udgifter til høreapparater. Her laves en afstøbning til et høreapparat.

Dyre høreapparater ender i skufferne

Københavns Kommune undrer sig over, at flere og flere mennesker skal have høreapparat med stort kommunalt tilskud – uden batterier. SF vil ændre på tilskudsordningen.

De afviste irakere 09. feb 20.55
Gadearbejde. Det var især politiets voldsomme rydning af gaden ved Brorsons Kirke på Nørrebro, som bragte Kirkeasyl i overskrifterne. - Foto: PETER HOVE OLESEN

Kirkeasyl drejer nøglen om

Organisationen vil udgive bog med en køreplan til fremtidige asylaktioner.

Danmark 09. feb 20.49

Avis: Århus Universitet er ramt af millionsvindel

Der er svindlet med forskningsmidler for 10 millioner, skriver avis.

International 09. feb 21.50
bevidsthedsudvidende. En landsby fotograferet fra luften i grænseområdet mellem Peru og Brasilien, hvor indianerne i årtusinder har brugt ayahuasca. - AP

Brasilien frigiver psykedelisk jungle-te

Amazonas-indianere har i årtusinder drukket te brygget på lianen ayahuasca. Nu er det blevet lovligt

Danmark Seneste nyt

Internationalt Seneste nyt

Debat Seneste nyt

IBYEN Seneste nyt

Tjek Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce

Det sker
09. feb 20.28
Foto: Tobias Selnæs Markussen

1.100 danskere har købt Roskilde-billet på klods

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Marketing

Dobbelt op. Testvinderen fra Nextbase har både to skærme og to afspillere, så børnene i princippet kan se hver sin dvd. - Foto: Finn Frandsen

Billigste bil-DVD overrasker i test

Fastelavnsbolle. - Foto: CHRISTENSEN NIELS
Find opskrift
Find madskribenter
 
 
 
Pluspris 399 kr.
Alm. pris 499 kr
 
Pluspris 200 kr.
Alm. pris 250 kr
 
Tilbud i februar

Aperitif, 7-retters menu med tilhørende vinmenu, vand, kaffe og 1 hjemmelavet likør. Pluspris frokost 1.780 kr. Pluspris aften 1.880 kr.
 
Pluspris 120 kr.
Alm. pris 180 kr