Annonce
Annonce
Danmark 13. aug. 2009 KL. 16.54

Irakiske familier flytter fra Brorsons Kirke

Efter at have hentet deres ejendele, er familierne til de irakiske mænd, som politiet anholdte i nat, flyttet væk.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Det er endegyldigt slut med at søge ly i Brorsons Kirke for familierne til de irakiske mænd, som blev anholdt i nat.

Det vurderer Kirkeasyl, som i disse timer er i gang med at rydde op og sikre de anholdtes ejendele samt ejendelene til de kvinder, børn og ældre, som nu har forladt kirken.

»Der er ingen planer om at gå i kirken igen. Den er brugt op«, siger pressetalsmand for Kirkeasyl, Martin Spang-Thomsen.

Irakerne bor hos familie og venner
Irakerne er ikke formelt gået under jorden, for de er ikke eftersøgt.

»De hutler sig bare igennem, som de nu kan«, siger pressetalsmanden.

»Jeg tror, de er spredt meget rundt omkring. Nogle har været nede i kirken og hente deres ting, og nogle er rundt omkring hos familie, venner og nogle af folkene fra Kirkeasyl«, siger han.

To familiefædre anholdt
De anholdte mænd blev først ført til Bellahøj Politistation og er siden blevet flyttet til Sandholmlejrens lukkede afdeling Ellebæk.

»Der var blandt andet to børnefamilier i kirke. Begge familiefædrene blev arresteret i nat. De er nu i Ellebæk«, siger Martin Spang-Thomsen.

Det har ikke været muligt for politiken.dk at tale med børnefamilierne, da de ifølge Kirkeasyl - som har kontakt med dem - er for traumatiserede af nattens begivenheder til at snakke med pressen.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Gældskrisen
13. feb. KL. 06.16

Græsk ja til spareplan løfter aktiemarkeder i Asien

Investorerne i Japan og Sydkorea sender aktiekurserne op, efter det græske parlamentet vedtager spareplan.

Penge & Bolig
13. feb. KL. 03.00

Voldsom forskel på pris og kvalitet af eleftersyn

Det dyreste eleftersyn er mere end tre gange så dyrt som det billigste.

Musik
12. feb. KL. 21.30
Foto: ELISE AMENDOLA/AP

Afstemning: Læserne elsker 'I will always love you'

53 procent har soundtracket fra 'The Bodyguard' som deres Whitney-favorit.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

ibyen anbefaler

restaurant & cafe