Annonce
Annonce

Blogs

Marketing
Marketing

Joblinks

Marketing
Annonce
Danmark 08. sep 2009 KL. 20.19

Politikere vil bruge milliarder på ny jernbane

Politisk flertal er klar til at bruge 10 milliarder kroner på ny jernbane fra København over Køge til Ringsted. - Foto: MADS NISSEN

Politisk flertal er klar til at bruge 10 milliarder kroner på ny jernbane fra København over Køge til Ringsted. - Foto: MADS NISSEN

Ny jernbane fra København til Ringsted over Køge er en god forretning for samfundet trods en pris på 10 milliarder kroner.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Det viser redegørelsen

Løsning med ny jernbane over Køge:

  • 11-13 flere passagertog ud af København i timen
  • Kapaciteten øst for Ringsted forøges med 7-9 tog
  • Rejsetidsforlængelse under anlægsarbejde: 1,6 mio. timer.
  • 52 ejendomme skal eksproprieres/142 kolonihaver erstattes
  • 750 boliger bliver belastet af støj
  • Åbningsår: 2018
  • Pris: 10 milliarder kroner

Løsning med nyt 5. spor over Høje Taastrup:

  • 4-5 flere passagertog ud af København i timen
  • Ingen kapacitetsforøgelse øst for Ringsted
  • Rejsetidsforlængelse under anlægsarbejde: 7,1 mio. timer.
  • 9 ejendomme skal eksproprieres/13 kolonihaver erstattes
  • 2.850 boliger bliver belastet af støj
  • Åbningsår: 2020
  • Pris: 2,9 milliarder kroner

Kilde: Trafikstyrelsen

Pengene blev allerede lagt til side i januar.

Og nu samler der sig sandsynligvis et flertal på Christiansborg for at bruge bruge 10 milliarder kroner på en helt ny jernbane fra København til Ringsted over Køge.

Det står klart, efter at en ny miljøredegørelse har vist, at en helt ny jernbane over Køge er en langt bedre forretning for samfundet end en udbygning af sporene over Høje Taastrup og Roskilde.

»Hvis vi skal opfylde vores trafikpolitiske mål, sikre timedrift mellem de store byer og forbedre rettidigheden, skal vi vælge nybygningsløsningen«, siger transportminister Lars Barfoed (K).

Han hæfter sig desuden ved, at nybygningsløsningen vil have en positiv effekt på samfundsøkonomien, mens udvidelsen af sporene over Høje Taastrup slet ikke betaler sig.

S og SF vil i gang med det samme
Ifølge miljøredegørelsen fra Trafikstyrelsen vil den nye jernbane, som designes til højhastighedstog med en fart på 250 km/t, ikke alene give langt flere tog til tiden.

Den vil også have en større positiv effekt på CO2-udledningen end en udvidelse over Høje Taastrup og være mindre generende for togpassagererne, mens arbejdet står på.

LÆS ARTIKELEmbedsmænd: Ny jernbane over Køge bedst

Derfor kan det kun gå for langsomt med at sætte arbejdet i gang, mener Socialdemokraternes trafikordfører, Magnus Heunicke.

»Vi har spildt alt for meget tid på unødvendige undersøgelser. En ny jernbane vil give togtrafikken et kæmpe løft og nedbringe C02-udledningen. Det gælder bare om at komme i gang«, siger Magnus Heunicke.

SF's trafikordfører, Pia Olsen Dyhr, ligger helt på linje:

»Selvfølgelig er 10 milliarder mange penge, men det er det eneste rigtige at gøre, hvis vi skal have hurtigtog og en times kørsel mellem de store byer«, siger Pia Olsen Dyhr.

Pengene er sat af
Hun ser samtidig store muligheder i at frigøre kapacitet på strækningen mellem København og Roskilde til gavn for pendlertrafikken til blandt andet Holbæk.

»Vi skal jo ikke bare bygge en ny jernbane for sjov. Vi skal gøre det, fordi det gør den kollektive trafik mere attraktiv, så vi kan få flyttet folk væk fra vejene«, siger Pia Olsen Dyhr.

LÆS OGSÅ: Trafikstyrelsens redegørelse (eksternt link)

Allerede i forbindelse med forliget om transportaftalen 'en grøn transportpolitik' fra januar blev der reserveret 10 milliarder kroner til en udvidelse af kapaciteten mellem København og Ringsted.

DF er imod ny jernbane
Kun Enhedslisten er ikke med i forliget. Men selv om Dansk Folkeparti også var med til at reservere de mange milliarder, foretrækker partiet den billigere løsning med en udvidelse af strækningen over Høje Taastrup, som kan klares for 2,9 milliarder kroner.

»En ny jernbane over Køge er en sindssyg dyr løsning i denne tid. Ved at udbygge med et femte spor i stedet ville vi have syv-otte milliarder kroner til andre infrastrukturprojekter, som for eksempel en styrkelse af S-banen til Køge«, siger Kim Christiansen, trafikordfører for Dansk Folkeparti.

Han peger desuden på, at det vil være nødvendigt at udbygge Københavns Hovedbanegård, hvis man skal udnytte hele den kapacitet, som en jernbane over Køge giver mulighed for.

»Der er en del ubekendte i det her, og hvorfor ikke også tænke det ind i Øst-Vest-diskussionen om en Kattegat-forbindelse til Jylland. Hvis vi ender med at gå den vej, kan det måske vise sig at være nok at udbygge med et femte spor over Høje-Taastrup«, siger Kim Christiansen, der understreger, at DF vil søge indflydelse, hvis der, som det ser ud, er flertal for en helt ny jernbane.

Venstre har ikke besluttet sig
Transportminister Lars Barfoed er ikke tilhænger af at vente og ser kun det uudnyttede potentiale i en ny forbindelse over Køge som noget positivt.

»Det må vi så se på, hvordan vi kan udnytte. Det behøver ikke nødvendigvis at være et stort forkromet projekt men kan også ske ved at udvide ved Dybbølsbro eller Enghave Station«, siger Lars Barfoed.

Hos regeringspartneren Venstre har man endnu ikke lagt sig endeligt fast.

»Personligt hælder jeg mest til nybygningsløsningen, og jeg tror også, at mange af mine kolleger i folketingsgruppen vil notere sig, at den i modsætning til 5.sporsløsningen har en positiv effekt på samfundet. Omvendt er 10 milliarder kroner mange penge, og derfor skal vi lige have tid til at træffe den endelige beslutning«, siger trafikordfører Kristian Pihl Lorentzen (V).

Annonce
Marketing
Annoncer:
Danmark 09. feb 23.04
dyrebart. Kommunernes økonomi er belastet af stigende udgifter til høreapparater. Her laves en afstøbning til et høreapparat.

Dyre høreapparater ender i skufferne

Københavns Kommune undrer sig over, at flere og flere mennesker skal have høreapparat med stort kommunalt tilskud – uden batterier. SF vil ændre på tilskudsordningen.

De afviste irakere 09. feb 20.55
Gadearbejde. Det var især politiets voldsomme rydning af gaden ved Brorsons Kirke på Nørrebro, som bragte Kirkeasyl i overskrifterne. - Foto: PETER HOVE OLESEN

Kirkeasyl drejer nøglen om

Organisationen vil udgive bog med en køreplan til fremtidige asylaktioner.

spin. Gade pressechef har bedt politiet gå ind i sagen om jægerlækken, hvor journalist Christoffer Guldbrandsen (billedet) siger, at pressechefen lækkede hemmelig viden. - Foto: Thomas Borberg (arkiv)

Pressechef pudser politiet på journalist

Forsvarsministeren spindoktor beder politiet om at gå ind i lækagesag.

Danmark 09. feb 20.49

Avis: Århus Universitet er ramt af millionsvindel

Der er svindlet med forskningsmidler for 10 millioner, skriver avis.

Jordskælvet i Haiti 09. feb 18.48
behandling. 16-årige Farah Paul holder sin syge datter på fire måneder på et hospital i Port-au-Prince. - Foto: RODRIGO ABD/AP

Hospitaler kræver penge for gratis medicin

FN truer 12 hospitaler med straf for at tage penge for gratis medicin til ofre for jordskælv.

Danmark Seneste nyt

Internationalt Seneste nyt

Debat Seneste nyt

IBYEN Seneste nyt

Tjek Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce

Det sker
09. feb 20.28
Foto: Tobias Selnæs Markussen

1.100 danskere har købt Roskilde-billet på klods

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Marketing

Dobbelt op. Testvinderen fra Nextbase har både to skærme og to afspillere, så børnene i princippet kan se hver sin dvd. - Foto: Finn Frandsen

Billigste bil-DVD overrasker i test

Fastelavnsbolle. - Foto: CHRISTENSEN NIELS
Find opskrift
Find madskribenter
 
 
 
Pluspris 399 kr.
Alm. pris 499 kr
 
Pluspris 200 kr.
Alm. pris 250 kr
 
Tilbud i februar

Aperitif, 7-retters menu med tilhørende vinmenu, vand, kaffe og 1 hjemmelavet likør. Pluspris frokost 1.780 kr. Pluspris aften 1.880 kr.
 
Pluspris 120 kr.
Alm. pris 180 kr