Annonce
SENESTE NYT:
FOKUS
Annonce
Danmark 22. sep. 2009 KL. 08.22

Direktør Kvist kan ikke snuppe det næstbedste

Portræt. Forlagsdirektør Jakob Kvist fortryder ikke, at han har sagt ja til at udgive jægerbogen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Jakob Kvist

Født i 1964 i Varde.

Uddannet journalist i 1991.

Har været journalist på Det Fri Aktuelt, Information, Ekstra Bladet og Berlingske Tidende.

Er forfatter til bøgerne ’Ambassadøren’ om Michael Laudrup, ’khader.dk’, ’Møllehave’, ’Barndomsvenner’ om Ulf Pilgaard og Ole Michelsen og ’Udenrigsminister’.

Har siden 2002 været kreativ direktør i firmaet ArtPeople, som rummer forlaget People’s Press. Gift med sangerinden Laura Illeborg, som han har tre børn sammen med. De bor på Nørrebro i København.

Jakob Kvist havde ikke i sin vildeste fantasi forestillet sig, at bogen ’Jæger – i krig med eliten’ ville give ham en tur i mediemøllen, da han for halvandet år siden mødte jægersoldaten Thomas Rathsack for første gang.

Mødet fandt sted hos People’s Press, hvor Jakob Kvist siden 2002 har været forlagsdirektør.

»Jeg tænkte: Her kommer en mand med en god historie. Hans mission var at skrive en positiv historie om sin tid i krig, så der var ingen alarmklokker, der ringede«, siger Jakob Kvist.

Kirkeklokkerne ringede til gengæld ofte i nærheden af Jakob Kvists barndomshjem i Varde, for hans far var præst.

Jakob Kvist fik derfor en kristen opdragelse i et hjem, hvor der var højt til loftet og fem ældre søskende, der snakkede rundt om spisebordet.

»Energi omkring ham«
Storebror Morten Kvist fortæller, at lillebror Jakob ikke ville finde sig i den hakkeorden, der var i søskendeflokken.

»Engang skulle vi i byen, og Jakob ville med. Det endte med, at han fik lov til det, selvom han kun var 14 år«, siger Morten Kvist.

Han fortæller videre, at stemningen i hjemmet var diskussionslysten, og at kimen til Jakob Kvists talegaver blev funderet her.

»Han er meget hurtig både i hovedet og i replikken. Der er energi omkring ham«, siger Morten Kvist.

»Det næstbedste var ikke godt nok«
Den energi bemærkede ven, journalist og forfatter Henrik Jul Hansen, da han i slutningen af 80’erne som redaktør på magasinet Levende Billeder modtog et opkald fra en ung Jakob Kvist.

»Han ville gerne skrive for os. Jeg mener, han var på sit første år på journalistuddannelsen, men han ville lege med de bedste. Det næstbedste var ikke godt nok for ham, og det er det heller ikke i dag«, siger Henrik Jul Hansen.

Han beskriver Jakob Kvist som en, der allerede som ung havde et stort selvværd. Det kom blandt andet til udtryk i hans første tid som journalistpraktikant på Det Fri Aktuelt, hvor Jul Hansen var ansat.

»Jakob skulle skrive en lille artikel om musikeren Lyle Lovett, men han havde skrevet et helt opslag og blev rasende, da han fandt ud af, at vi havde skåret i det«, siger Henrik Jul Hansen, som i en sidebemærkning fortæller, at Jakob Kvist har stor viden om musik og et skjult talent:

»Han er en fantastisk sanger og har optrådt med sin kone, Laura Illeborg. Var han ikke blevet journalist, havde han fået en sangkarriere«.

Brød med forlagstraditionen
Men journalist blev han.

I 1991 blev Jakob Kvist færdiguddannet, og de næste 11 år var han ansat på Det Fri Aktuelt, Information, Ekstra Bladet og Berlingske Tidende, hvor han blandt andet skrev om, hvordan Red Barnets generalsekretær, Laue Traberg Smidt, havde misbrugt foreningens midler på natklubber i Paris.

Men i 2002 fik han nok af avisjobbet.

»Der begyndte at komme nogle dramatiske ændringer i branchen, jeg ikke kunne se mig selv i. Den fortællende journalistik, som jeg holdt af, fik meget sværere kår«, siger Jakob Kvist.

Chef for 'den frække dreng i klassen'
Sammen med vennen og pladeselskabsmanden Jan Degner skabte han firmaet ArtPeople, som både er pladeselskab, bookingbureau for foredragsholdere og stand-up-komikere og rummer forlagene Phabel og People’s Press.

Jan Degner blev administrerende direktør, mens Jakob Kvist blev kreativ direktør, som blandt andet indebærer, at han er forlagsdirektør og ansigtet udadtil.

Forlaget People’s Press var anderledes end andre danske forlag og er blevet kaldt den frække dreng i klassen.

Ildsjæl
Forlaget var det første i Danmark, som satsede hårdt på at markedsføre bøger, og det første, som tilbød forfattere en såkaldt 50/50-aftale.

Aftalen går kort fortalt ud på, at forfatter og forlag deler overskuddet lige i porten, når udgifterne er trukket fra, mens forfattere på andre forlag traditionelt set har fået mellem 10 og 15 procent af overskuddet.

»Jakob er en rigtig ildsjæl, som støver meget op. Han kræver meget af sine medarbejdere, men når han har fundet engagementet hos dem og kan se, at de kan føre stafetterne videre, får man lov til at arbejde meget selvstændigt under ham«, siger Louise Dorthea Vind, kreativ chef hos ArtPeople.

Hun beskriver også Kvist som et karismatisk menneske, der interesserer sig for mange forskellige ting som politik, musik, teologi og sport.

»Man kan blive kørt over«
Hans brede interessefelt kommer ham til gode i diskussioner, fortæller journalist på TV 2 News Peter Grønborg, som er Jakob Kvists gode ven.

»Han er altid klar på en diskussion, men er svær at diskutere med, fordi han er vidende om så mange ting og argumenterer meget overbevisende«, siger Peter Grønborg.

Henrik Jul Hansen kender også til Jakob Kvists veltalenhed. Han ser det som en styrke, men fortæller, at nogle bliver stødt over det.

»Han kan være dominerende, så hvis man er lidt forsigtig, kan man godt blive kørt over af ham«, siger han.

En rigtig præstesøn
Administrerende direktør på ArtPeople Jan Degner føler sig ikke kørt over af Jakob Kvist, men kalder ham en god samarbejdspartner.

Han kan mærke, at han har fået nogle gode værdier med fra barnsben.

»Man kan fornemme, at han er præstesøn, for han har en empatisk holdning til de fleste ting, der gør ham følsom og sårbar. Han er for eksempel blevet meget påvirket af jægersagen. Men udadtil står han op til det som en mand«, siger Jan Degner.

Ingen fortrydelser
Jakob Kvist lægger nu ikke selv skjul på, at han er træt af postyret om Thomas Rathsacks bog.

»Det er bestemt ikke nogen nydelse, og jeg glæder mig til, at det er overstået. Men vi skal stå igennem det her. Det er vores pligt også over for forfatteren«, siger han.

På spørgsmålet om, hvorvidt han hellere ville have sagt nej til Thomas Rathsack for halvandet år siden, svarer han:

»Nej, jeg har ikke fortrudt«.

Balladen om Jæger - i krig med eliten

Foto: CARSTEN SNEJBJERG
Foto: CARSTEN SNEJBJERG

Den tidligere jægersoldat Thomas Rathsack har skrevet bogen ’Jæger – i krig med eliten’ om sin tid i jægerkorpset.

Bogen skulle udgives af forlaget People’s Press i slutningen af september, men Forsvarskommandoen begærede 14. september 2009 bogen standset via fogedforbud.

Begrundelsen var, at bogen udgjorde en sikkerhedsrisiko for danske soldater og rigets sikkerhed.

16. september udgav Politiken Rathsacks bog som et tillæg til avisen.

21. september afsagde Københavns Byret kendelse i fogedforbudssagen.

Der blev ikke nedlagt fogedforbud, idet bogen allerede er offentliggjort i sin helhed.

Tidslinje over jægerbogsagen

Foto: FRANDSEN FINN
Foto: FRANDSEN FINN

Thomas Rathsack:

Portræt af jæger nummer 229

»Det har været noget rod«

Foto: Sara Galbiati
Foto: Sara Galbiati

Tim Sloth Jørgensen:
Forsvarschefen kæmper for åbenhed

Ny forsvarschef:
Militærmand til benet

Foto: Niels Christensen
Foto: Niels Christensen

Forlagsdirektør Jakob Kvist:

»Jeg kan fortryder intet«

Foto: JACOB EHRBAHN
Foto: JACOB EHRBAHN

Chefredaktør Tøger Seindenfaden:

(16.9.9) Derfor trykker vi bogen

(21.9.9) Bogkendelse er sund fornuft

Nyhedschef Anders Krab Johansen:
Politikens nyhedschef svarer på læsernes spørgsmål

Anmeldelse:
Terrorekspert Lars Erslev Andersen anmelder:

Jæger - i krig med eliten


 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Internationalt
13. feb. KL. 19.20
dødsfald. De to danske piger blev fundet indebrændt i denne bil 12. august sidste år i nærheden af Berlin. - Foto: PAUL ZINKEN/AP

Familiefar anklaget for drab på to døtre

Ifølge politiet slog han sine døtre ihjel i en bilbrand i en tysk skov. I næste uge kommer manden for retten.

Internationalt
13. feb. KL. 18.08
Budget. Obamas budget får hårde ord med på vejen af republikanerne. - Foto: Charles Dharapak/AP

Obamas skatter rammer USA's rige

Republikanerne raser over skattestigninger for de mest velstillede amerikanere.

Berlinale 2012
13. feb. KL. 17.47
Gidsel. Pilou Asbæk, der er blevet hvermandseje takket være sin rolle som spindoktor i 'Borgen, bliver kidnappet i et nyt filmdrama. - Foto: Jan Unger (arkiv)

Råt dansk kidnapningsdrama satser på Cannes

Pilou Asbæk genoptager samarbejdet med Tobias Lindholm i 'A Hijacking'.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Americana. Blandingen af forfinet støj og traditionel rock holder formen. - Foto: PR-foto
13. feb. KL. 19.02

Suverænt rockband kan også uden stjerneguitarist

ibyen anbefaler

restaurant & cafe