Annonce
Annonce
Danmark 29. sep. 2009 KL. 19.20

Familier forlanger jomfru-attester

Flere muslimske familier i Danmark beder lægerne om dokumentation for, at døtrene ikke har haft samleje.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Et stigende antal unge muslimske piger og kvinder oplever, at familierne forlanger dokumentation for pigernes jomfruelighed.

Derfor bliver pigerne tvunget til lægen for at få udstedt en lægeerklæring, der bekræfter, at pigerne ikke har haft samleje.

Det fortæller socialrådgiver og sygeplejerske Kristina Aamand til DR Nyheder. Hun står bag hjemmesiden NyMødom.dk. En brevkasse hvor muslimske piger kan få oplysninger om seksualitet og jomfrudom.

»Pigerne er utrolig bange for denne undersøgelse, fordi mange af dem ikke er jomfruer«, siger Kristina Aamand til DR Nyheder.

Lægeformand afvsier at udstede attest
Ud af 50 henvendelser om måneden handler hver tredje om såkaldte jomfrucertifikater. Det drejer sig i høj grad om familiens ære og pigernes værdi på bryllupsmarkedet, fortæller socialrådgiveren.

»For mange af de her piger er et jomfrucertifikat hele grundlaget for, hvorvidt de kan blive gift eller ej«, siger Kristina Aamand.

Men lægerne bør sige nej til at udstede jomfruattester, mener formanden for Praktiserende Lægers Organisation, Michael Dupont.

»Attester skal være meningsfyldte, og jeg vil orientere mine medlemmer om, at attester af denne her karakter ikke er meningsfyldte, og at de skal holde op med at lave dem«, siger han.

ritzau

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Danmark
12. feb. KL. 14.47

Uheldigt sammenfald tog strømmen i København

Et større strømsvigt ramte tidligere i dag store dele af det centrale København.

Danmark
12. feb. KL. 14.31
Fremtid. Steen Skovsgaard og de øvrige biskopper mener, at der bliver færre ansatte i folkekirken fremover. - Foto: OLE LIND (arkiv)

Biskopper varsler færre job ved kirkerne

Kordegne og kirketjenere kan stå for skud, mens præster er mindre udsat.

Politik
12. feb. KL. 11.40

Sure S-borgmestre advarer om nyrupske tilstande

Kritik af betalingsringen forstummer ikke inden næste valg, advarer S-borgmestre, der får minder om 90'ernes integrationsdebat.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Gys! I vinterferien kan du bl.a. tage børnene på Zoologisk Museum, hvor de kan se istidsdyr såsom mammutten. - Foto: MARTIN BUBANDT
11. feb. KL. 11.39

Guide: Gør vinterferien helt vildt kreativ

ibyen anbefaler

restaurant & cafe