Annonce
Annonce
Danmark 6. okt. 2009 KL. 22.54

Politiet anholder dement iraker

Endnu to irakere fra Brorsonskirken er blevet anholdt. Den ene person er 72 år og stærkt dement. Den anden er hans kone.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Omkring klokken tre i dag rykkede politiet ud til asyllejren Kongelunden på Amager.

Her afhentede de den svært demente 72-årige Hassan Gardi, og hans hustru Gulizar Sadeq Ahmed.

Det bekræfter Michael Ehrenfels, der er leder af Kongelunden.

»Politiet var og snakkede med dem i går, men så kom de igen i dag. Det foregik meget stille og roligt«, siger han.

Han regner med, at det er fordi, de skal hjemsendes til Irak.

LÆS ARTIKEL 22 irakere bliver sendt hjem nu

Meget skrøbelige
Michael Ehrenfels er bekymret for de to, da Hassan Gardi er stærkt dement.

»Jeg er bekymret for, om nogen tager hånd om dem, der hvor de skal hen. De er meget skrøbelige«, siger han.

Hos Kirkeasyl kender man parret godt. Begge opholdt sig i Brorsons Kirke, indtil den blev ryddet. Bagefter har de boet i Kongelunden.

LÆS ARTIKELAnholdte asylansøgeres skæbne uvis

»Det er forrykt og forfærdeligt at sætte folk bag tremmer, der er så syge. Han er fuldstændig ude af stand til at klare sig selv«, siger Hanna Anbert fra Kirkeasyls pressegruppe, der kender dem begge fra kirken.

Ifølge Kirkeasyl befinder de to sig nu i Ellebækfængslet. Gruppen har bestilt et besøg med dem på torsdag, og derfor ved de, at de er i Ellebæk. Kirkeasyl regner med, at de er anholdt for at blive sendt til Irak, men det har ikke været muligt at få det bekræftet fra myndighederne på nuværende tidspunkt.

»Sygdom af alvorlig karakter«
Speciallæge i neurologi Bjarne Degnbol har skrevet om Hassan Gardis demens:

»Denne svære demens er at sidestille med psykisk sygdom af meget alvorlig karakter«.

Det fremgår af en artikel, som Information skrev om sagen i august. Her siger lægen også, at den afviste asylansøger havde opholdt sig på et plejehjem, hvis han havde været dansk statsborger.

Myndighederne er uenige
Ifølge artiklen er myndighedernes begrundelse for at afvise ham som asylansøger til gengæld blandt andet, at han »efter det oplyste ikke lider af en fysisk eller psykisk sygdom af meget alvorlig karakter«.

Myndighederne skriver også i afslaget, at:

»Endvidere kan det forhold, at De, Hassan Mohammad Hussein Gardi, ikke er i stand til at klare Dem selv, og at De er fuldstændig afhængig af pleje fra andre, ikke føre til et andet resultat«

Ifølge Kirkeasyl fik Hassan Gardi for en uge siden scannet hjernen og dokumenteret sine lidelser.

Annonce
Annonce
Annoncer
Erhverv
22. maj. KL. 23.14
Nedtur. Facebook-aktien har på sin kun tredje dag på børsen tabt mere end de fleste virksomheder er værd. - Foto: Richard Drew/AP

3 dage på børsen: Facebook er 120 milliarder mindre værd

Facebook-aktien faldt for anden dag i træk, nu med næsten ni procent.

Hushandel
22. maj. KL. 23.50
Dyrt. Priserne på sommerhuse er stadig for høje, viser en analyse fra Realkreditforeningen. - Foto: Arkivfoto: MORTENLANGKILDE

Analyse: Sommerhus skal falde mere i pris

Priserne steg voldsomt i 2003 og er stadig for høje.

Fodbold
22. maj. KL. 18.59
Foto: DRESLING JENS

FCN-fan: Nu kommer alle skabsfansene ud - de ved jo godt, hvor guldet ender

Farumgenserne er enige om, at FCN vinder mesterskabsfinalen mod Horsens.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Danmark

Foto: LEHMANN MARTIN
04:39

20. maj. KL. 07.34 Istedgade overgi'r sig aldrig

Det sker
Åbning. Nu kommer der gang i brød-konkurrencen på Gl. Kongevej. Fredag åbner Andersen Bakery stor butik på Frederiksberg. - Foto: PR-foto
22. maj. KL. 13.27

Brødgigant fra Hiroshima rykker ind på Frederiksberg

ibyen anbefaler

restaurant & cafe