Annonce
Annonce
Danmark 6. nov. 2009 KL. 14.09

Erfaren journalist fraråder Iran-rejser

SDU lod studerende tage til Iran. Det er en dårlig ide, siger den erfarne journalist Jens Nauntofte.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

To journaliststuderende har leget med deres egen skæbne ved at tage til Iran.

Sådan lyder meldingen fra den erfarne udenrigskorrespondent Jens Nauntofte.

Reaktionen kommer efter, at den journaliststuderende Niels Krogsgård blev anholdt i Irans hovedstad Tehran under en demonstration onsdag.

LÆS OGSÅSDU afviser ansvar for anholdt elev

»Jeg vil bestemt fraråde journalister at rejse til Iran med mindre, man har fået et journalistvisum. Ellers kan der ske det, som er sket for den danske journaliststuderende«, siger Jens Nauntofte.

»Han kommer i problemer nu, hvis han bliver mistænkt for at være journalist på et turistvisum eller anklaget for at være det. Så kan han få en lang og ubehagelig fængselsdom for det«, siger journalisten.

Niels Krogsgård er sammen med sin studiekammerat Henrik Fallesen i Iran for at lave sin bacheloropgave fra journalistuddannelsen på SDU i Odense.

LÆS OGSÅDansk studerende anholdt i Iran

Jens Nauntofte ville selv have holdt sig hjemme fra en sådan rejse.

»Jeg vil bestemt fraråde, at man gør det. Man leger med sin egne skæbne med risikoen for at sidde mange måneder og mange år i fængsel«, siger han.

ritzau

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Danmark
12. feb. KL. 12.54

Stort strømnedbrud rammer København

Store dele af Indre by og Vesterbro er uden strøm.

Musik
12. feb. KL. 11.15
Whitney Houston vil blive hyldet ved aftenens Grammy-uddeling i Staples Center i Los Angeles. - Foto: Matt Sayles/AP

Whitney bliver hyldet ved aftenens Grammy-uddeling

Whitney Houston skulle have optrådt ved gårsdagens Grammy-optakt.

Fodbold
12. feb. KL. 10.34
Slået. Efter 2-3 mod Osasuna skal Messi (t.v.) og Alexis Sanchez ændre fokus og koncentrere sig 100 procent om Champions League. - Foto: ALVARO BARRIENTOS/AP

Guardiola giver op: Real ligner en vinder

Efter lørdagens nederlag ligger FC Barcelona syv point efter topholdet fra Real Madrid.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Tempo. Smagen af sommer møder vintermørket i de grillede kammuslinger med forårsløg, som serveres til tonerne af dunkende trommerytmer i Spisebaren.
10. feb. KL. 16.32

Illums spisebar serverer New Yorker-stemning på speed

ibyen anbefaler

restaurant & cafe